kapusta vV období, keď dokvitajú letničky a trvalky, prichádza na scénu krásne vyfarbená okrasná kapusta. Mladé rastliny dostanete kúpiť v  záhradníctvach a hneď si ich aj môžete vysadiť.

 

Okrasná kapusta (Brassica oleracea conv. Acephala) vynikne na okraji záhonov alebo v ich strednej časti, spolu s trvalkami a okrasnými trávami. Hodí sa do modernej alebo vidieckej záhrady, do dvora, na balkóny a terasy. Svoje nádherné listy vystavuje na obdiv aj vo vegetačných nádobách, v nich zaujme vysadená samostatne alebo v kombinácii s inými, typicky jesennými rastlinami, napríklad s chryzantémami.


Ak hľadáte rastlinu, ktorá zaplní prázdne miesta po odkvitnutých letničkách, okrasná kapusta bude ideálnou voľbou. Pri výsadbe na záhon však počítajte s tým, že rastlina bude mohutnejšia, čo bude spôsobené jej bohatším koreňovým systémom. 

 

Z ČOHO SI VYBRAŤ?

Okrasná kapusta sa od svojich príbuzných – kapusty a kelu líši. Má napríklad tvrdšie listy. To, čo ju odlišuje najviac, je stredová listová ružica. Tvoria ju jemne zvlnené alebo mierne skučeravené a výrazne farebné lístky. Farebnosť siaha od bielej, krémovej, ružovej, červenkastej, až po fialovú či bordovú.  Spolu so zelenou vytvárajú tieto farby dokonalé spojenie. S pribúdajúcimi chladnejšími dňami a nocami je farebnosť listov tejto rastliny  intenzívnejšia. Chlad teda tejto rastline neublíži, podporí jej celkovú atraktivitu. Preto rastlinu pred ním chladom nechráňte.

 

PESTOVANIE

Okrasná kapusta nie je náročná na pestovanie. Vyžaduje dostatok svetla, ideálne zo všetkých strán, mierne vlhký substrát a rovnomerne prúdiaci vzduch. Pri zálievke - najlepšie  priamo ku koreňom, je potrebné dať pozor, aby nedochádzalo k dlhodobejšiemu premokreniu substrátu. Neprijateľné je aj časté úplné a dlhodobé vysychanie substrátu. Priebežne odstraňujte žltnúce alebo suché listy zo spodnej časti listovej ružice. Rastlinu špatia a môžu byť zdrojom chorôb.

 

TIP AUTORA

Pri výbere okrasnej kapusty v záhradníctve uprednostnite zdravé sadenice s pevnými  listovými ružicami. Vyhnite sa rastlinám so zvädnutými a poškodenými listami. Rastlina potom vydrží v sviežom stave až do neskorej jesene, niekedy až do adventu.  

 

AKO JU VYPESTOVAŤ?

Kúpa priesady je jednou z možností ako si túto rastlinu zaobstarať. Druhou je vlastnoručné vypestovanie, ktoré  nie je zložité. Semená dostanete  kúpiť v predajni s osivami a záhradkárskymi potrebami. Vysiať by ste ich mali niekedy od konca mája do konca júna. Čím neskorší bude termín výsevu, tým budú rastliny menšie a kompaktnejšie. Vzídené rastlinky neskôr rozsaďte do menších črepníkov, zavlažujte a prihnojujte kombinovaným hnojivom. Koncom leta budete mať pripravené sadenice na vysádzanie. Po spevnení môžete rastliny rozsadiť  priamo na vybrané miesto v záhone. Neodporúčam vysádzať rastliny tesne pred príchodom mrazivejších dní. Ideálne je to stihnúť v predstihu.

Pestovať okrasnú kapustu môžete aj v chladnejšej zimnej záhrade alebo chodbe, kde sa veľmi nekúri. Aj tu rastline doprajte dostatok vlahy, čerstvý vzduch a dajte pozor, aby sa nenachádzala hneď pri zdroji tepla. V tomto priestore vám môže vydržať až do skorých jarných mesiacov.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It