okrasna jablon R mesiacaMôže sa ňou pochváliť nejeden kultivar okrasnej jablone. Ide o atraktívny a dlhoveký strom, ktorý zaujme nielen na jeseň. Upúta v mestskej aj vidieckej záhrade.


Drobnejšími a často voňavými plodmi obsypaná okrasná jabloň je skutočným klenotom jesennej záhrady. Vynikne hlavne v udržiavaných trávnikoch, na voľnom priestranstve a vtedy, ak nie je utláčaná inými drevinami v okolí. Hodí sa na okraje záhonov, na výsadbu do väčších predzáhradiek a tiež do blízkosti terasy či na dvor. Tu bude zdrojom blahodarného tieňa.

 

Jeseň je výbornou príležitosťou objaviť túto zaujímavú drevinu a hneď si ju aj vysadiť. Na jej ujatie sú teraz ideálne podmienky, samozrejme po výsadbe je lepšie sa o umelý prísun vlahy postarať. Vybrať si môžete z viacerých pekných kultivarov a rozhodnúť sa môžete dokonca aj pre vyšší, stredne vysoký alebo nižší kmeň. Hoci sa najlepšie hodí do väčších a stredne veľkých záhrad, ak si vyberiete kultivar vyznačujúci sa užšou korunou, tešiť sa z drobných jabĺčok na jeseň budete aj v menšej záhrade. Vo všeobecnosti dorastajú okrasné jablone do výšky 5-7 metrov.

 

Jabĺčka okrasných jabloní môžu byť červené, žlté, oranžové alebo jemne ružové, obvykle je ich na strome dosť. Niektoré kultivary sa vyznačujú tým, že plody sa na strome udržia aj počas prvých mrazov, po opadnutí listov. Pohľad na drevinu je potom skutočne kúzelný.
Okrasné jablone aj krásne kvitnú, na jar tak môžete mať v záhrade ďalší príjemný zážitok. Mnohé kultivary pútajú aj krásnym sfarbením lístia, ktoré je samozrejme najintenzívnejšie na slnečnom mieste.

 

Pre okrasnú jabloň vyberte priestor, ktorý je dostatočne slnečný, ale nie úpalový. V polotieni ani tieni sa týmto stromom až tak dobre nedarí, úroda plodov býva slabšia. Potrebná je výživná a mierne vlhká pôda. Miesto výsadby si dôkladne zvážte. Nemá veľký význam drevinu neustále presádzať. Aj v prípade okrasných jabloní platí, že s pribúdajúcim vekom ich atraktivita a hodnota rastie.

 

Ďalšie pestovanie okrasnej jablone je celkom jednoduché. V mladšom veku sa vyplatí stromy prihnojovať hnojivom s vyšším podielom fosforu a draslíka. Úrodu plodov tak znásobíte. Rez nie je potrebný, strihá sa len ak je to nevyhnutné. Priebežne treba odstraňovať koncom zimy zahusťujúce, križujúce, suché a poškodené konáre. dk

Pin It