Vyvýšené záhony sú v posledných rokoch v kurze. Najčastejšie slúžia na dopestovanie chutnej zeleniny, byliniek alebo jahôd. Ocenia ich však aj milovníci okrasných rastlín.
Vyvýšený záhon nemusí byť len súčasťou úžitkovej záhrady. Ak zeleninu alebo ovocné rastliny nepestujete, môžete využiť výhody vyvýšených záhonov aj pri pestovaní okrasných rastlín. Vyskladať si v takomto záhone môžete druhovo pestrú výsadbu trvaliek, letničiek alebo okrasných cibuľovín, prípadne kríkov. Nič nepokazíte ani výsadbou byliniek a koreninových rastlín, mnohé príjemne voňajú, aj pekne kvitnú. Kvety budete môcť vďaka takémuto záhonu pozorovať viac zblízka, kedykoľvek si budete môcť k nim pohodlne privoňať, celková starostlivosť o vysadené rastliny je pohodlnejšia. Ak si navyše takýto záhon doplníte miestom na sedenie, môžete si pri krásnych rastlinách kedykoľvek dopriať chvíľku pohody so šálkou kávy v ruke.
Poďme však pekne po poriadku. Možností, akú podobu by mohol dostať vyvýšený záhon vo vašej okrasnej záhrade, je naozaj veľa. Konkrétne voľba, farebnosť a použité materiály by mali vždy korešpondovať so štýlom, ktorý je typický pre vaše exteriérové priestory. Ak sa rozhodnete pre viaceré vyvýšené záhony, zvoľte vždy len jeden typ, približne rovnakej výšky. V súčasnosti dostanete tieto záhony bežne kúpiť aj hotové, vyrobí vám ich aj šikovný majster. Nebráňte sa moderným materiálom, ale vkusným riešeniam, ani výraznej farebnosti.
Čo v nich pestovať?
Rozhodnúť sa môžete napríklad pre netradičný zmiešaný trvalkový záhon. Taký, ktorý bude nepretržite kvitnúť od skorej jari až do neskorej jesene. Hoci aj taký, ktorý bude plný aromatických rastlín, tie sa postarajú o netradičnú záhradnú aromaterapiu. Základom úspechu je precízne naplánovanie skladby rastlín. Tých samozrejme nemusí byť veľa, dôležité bude, ak si z každého druhu vysadíte aspoň 3 kusy. Vznikne hustý trs, ktorý bohato zakvitne. Cieľom je aj to, aby záhon kompletne zarástol, dlhšie sa v ňom potom udrží pôdna vlaha a burina nebude mať šancu sa rozrastať. Jednotlivé druhy trvaliek vyberajte podľa podmienok miesta, na ktorom máte takýto záhon vybudovaný. Zároveň platí, že všetky trvalky, ktoré sú vysadené v rámci jedného záhona, by mali mať rovnaké požiadavky na svetlo a tiež vlhkosť a kvalitu substrátu.
Najväčšie možnosti ponúkajú slnečné stanovištia, avšak veľa kvitnúcich rastlín prospieva aj v polotieni, či dokonca v tieni. Vyberajte druhy s rôznymi rastovými charakteristikami, ideálne príbuznej farebnosti kvetov (ton v tóne), ale neobávajte sa ani vytvárania farebných kontrastov. Aj tu platí, že nižšie druhy trvaliek je lepšie sústrediť k okrajom záhona a vyššie do stredu alebo pozadia. Medzi trvalky môžete zakomponovať kvitnúce jarné alebo letné cibuľoviny a okrasné trávy, ktoré výsadbu vždy zaujímavo zjemnia.
Pôsobivý je aj pohľad na vyvýšený záhon na tienistých miestach, ktorý je vyskladaný z trvaliek okrasných listom – v ponuke je veľa krásnych druhov (funkie, heuchery, brunery). Ak napríklad použijete rastliny s rôznymi odtieňmi zelenej, získate oku lahodiacu a harmonickú výsadbu. Doplniť takúto sviežu zostavu môžete aj papraďorastami alebo vybranými tieňomilnými trávami (ostrice).
Cibuľoviny upútajú vo vyvýšených záhonoch aj samostatne. Hodia sa tie, ktoré kvitnú na jar – tulipány, narcisy alebo korunky. Nevýhodou takejto výsadby je, že po odkvitnutí sa záhon stáva málo zaujímavý, preto je lepšie skombinovať cibuľoviny aspoň s jarnými trvalkami, či dvojročnými rastlinami (sirôtky, nezábudky), zakomponovať môžete aj nižšie kríky. Alebo klásť dôraz skôr na atraktivitu takéhoto záhona v letnom období, kedy v ňom môžu rozkvitať napríklad georgíny, mečíky, ľalie alebo iné druhy letných cibuľovín a hľuznatých rastlín.
Nezabudnite, že kým v moderných záhradách sa uplatní výsadba zložená z jedného alebo dvoch druhov, v tradičnej záhrade viac zaujme rozmanitosť, či už druhová alebo farebná.
Jemná elegancia a zvuky
Atraktívne sú aj vyvýšené záhony s vysadenými bambusmi alebo tiež zaujímavou zbierkou okrasných tráv. Zastúpené môžu byť vyššie, stredne vysoké aj vyššie druhy s elegantne pôsobiacimi steblami a jemnými súkvetiami. Takéto výsadby sa hodia viac do moderných, slnečných záhrad. Príjemným doplnkom v takejto výsadbe sú jarné cibuľoviny (napríklad narcisy a hyacinty), ktoré prispejú k zaujímavosti takéhoto záhona v jarných mesiacoch kým vyrastú trávy. Atraktívnou pridanou hodnotou tohto typu výsadieb je príjemné šuchotanie stebiel tráv alebo bambusov počas veterných dní.
Vyvýšený záhon môže byť aj plný kvitnúcich ruží, tie takisto skvele doplnia mnohé druhy trvaliek. Okrem toho si môžete vybrať a vysadiť si sem aj kompaktné kvitnúce alebo len zeleňou okrasné kríky, či už opadavé alebo vždyzelené. Sortiment vhodných druhov je pritom veľmi veľký (nižšie orgovány, perovskia, levanduĺa, trojpuk, ľubovník, nátržník krovitý, tavoľníky a pod.)
Môžete si tiež zaexperimentovať a vytvoriť si v takomto priestore netradičnú kvetinovú lúku. Potešíte deti, ktoré budú pomôcť zblízka pozorovať napríklad poletujúce motýle, ale najmä užitočný hmyz. Podobne zafunguje aj netradičný a druhovo pestrý bylinkový záhon.
Ak budete mať ešte miesto, aj do takéhoto záhona môžete zakomponovať niektoré úžitkové rastliny. Napríklad jahody, vysadiť si šaláty – mnohé sú aj na pohľad veľmi zaujímavé, drobné bobuľoviny – čučoriedky, ríbezle, chutný mangold s očarujúcimi farebnými listami alebo farebný kučeravý kel. Tieto a ďalšie rastliny poskytujú úžitok, zároveň sú okrasné.
Doba zakladania
Ideálna doba na založenie pestrých, kvitnúcich alebo voňavých vyvýšených záhonov je jar. V tomto období dostanete kúpiť všetky vhodné druhy rastlín. Alebo sa môžete rozhodnúť pre jesennú výsadbu, teraz si všetko dôkladne naplánujte a pustite sa postupne aj do budovania záhonov. Nezabudnite, že okrasná záhrada by nemala byť plná takýchto záhonov, ale nie je zlé, ak aspoň jeden, dva máte. Nikdy neviete, kedy sa zídu a niektorého člena svojej rodiny potom nimi istotne potešíte.
https://www.zahradnymagazin.sk/zahrada/netradicna-zahrada/992-vyvyseny-zahon-ako-pestra-skladacka#sigProId25d9c3d82f
Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor, Kvetinovecibulky.info