Pokiaľ vás láka netradičná podoba pestovania zelene, farebné vrecká sú jednou z možností. Porozprávali sme sa s Alenou Rodovou, zakladateľkou značky BLOOMING WALLS.

 

alena rodova

 

Rastliny bežne pestujeme na záhonoch alebo v črepníkoch. Pestovanie v špeciálnych závesných vreckách zatiaľ u nás nie je bežné. Aké predností má použitie vreciek pri pestovaní rastlín?

V rámci interiérov sa napríklad výborne uplatnia v menších priestoroch. Pokiaľ nie je v byte miesta nazvyš, chýbajú širšie okenné parapety a police, špeciálne pestovateľské vrecká môžu tento problém pomôcť vyriešiť. Stačí ich zavesiť na stenu. Ak máte menšie deti, vrecká s rastlinami umiestnite tak, aby deti na ne nedosiahli a zeleň neničili. Rovnako aj ak máte domáce zvieratá. Tieto netradičné pestovateľské nádoby poslúžia aj na rozdelenie väčšieho priestoru. Zásluhou širokej škály farieb a čistého dizajnu sú nielen obalom pre rastliny a atraktívnym doplnkom moderného interiéru. Esteticky pôsobia hneď po inštalácii, predtým, než sa do nich vysadia rastliny. Nie je nutné kupovať veľké a drahé rastliny (hoci je to možné). Vynikne v nich akákoľvek menšia a menej nápadná izbovka.

 

 

„ Pestovateľské vrecká môžete použiť aj v exteriéri. Poslúžia na zakrytie nevzhľadných stien a na vytvorenie modernej zelenej steny na balkónoch a terasách.  “

 

  

Vegetačné vrecká alebo tiež vreckáre sú dobrou voľbou ak záhradníčite v mestách a na obmedzenejšom priestore. Ak nemáte dostatok miesta pre rastliny, jednoducho si vreckáre s výsadbou zavesíte na vybranú stenu. Pravdepodobne tu nikomu nebudú prekážať.

 

Naznačili ste, že spektrum rastlín, ktoré sa hodí na pestovanie vo vreckách je široké. Čo by ste uprednostnili?

Vrecká možno použiť na pestovanie rôznych druhov okrasných, aj úžitkových rastlín, uprednostnila by som skôr vzrastovo menšie rastliny. Pre tie väčšie sa hodia iné produkty. Pestovať sa týmto spôsobom dajú rôzne druhy jednoročných aj trvácich byliniek, jahody, vybraná zelenina, letničky – napríklad muškáty, petúnie, surfínie, begónie. Dokonca aj trvalky a nižšie okrasné trávy. Vo všeobecnosti platí, že vo vreckách porastú akékoľvek druhy stredne vysokých aj menších rastlín, ideálne také, ktoré sa vyznačujú trsovitým alebo prevísajúcim rastom. Vybrať si môžete druhy, ktoré ste doteraz bežne pestovali v črepníkoch. Hlavným kritérium, podľa ktorého by ste sa mali riadiť pri výbere konkrétnych rastlín je miesto, kde budú takéto výsadby umiestnené. Odporúčam zohľadniť najmä množstvo svetla a tepla pretože požiadavky rastlín sa v tomto často líšia. Netreba zabúdať, že najmä južne orientované exteriérové steny môžu v lete vyžarovať veľa tepla.


Aké sú možnosti, ak sa pre tento spôsob pestovania niekto rozhodne?

Sú dve. Buď rastlinu s črepníkom tak ako ju kúpi vložíte do vnútorného plastového vrecka zostavy alebo ju z črepníka vyberiete a presadíte do pripraveného substrátu. Druhý spôsob odporúčam vtedy, ak máte v pláne rastliny vo vreckách pestovať dlhodobo. Naopak, ak má ísť len o sezónnu dekoráciu, stačí rastliny vložiť, nie je potrebné ich presádzať. Konkrétne ide o rýchlené cibuľoviny, vresy, jarné prvosienky, sirôtky, nezábudky, chryzantémy a ďalšie.

 

vrecka a

 

Vrecká zrejme nie sú pre rastliny dlhodobým riešením. Akú životnosť má zeleň vysadená v takomto prostredí?

Vrecká sú vyrobené z trvanlivých materiálov, ich životnosť je 4 roky. Nič sa nestane ak ich vystavíte silnému slnečnému žiareniu, mrazu, dažďu alebo slnku. Nevyblednú ani nesplesnivejú. Nehrozí im ani pretrhnutie. Polyester s obojstrannou vrstvou PVC odolá teplotám od -30 C do +70 C. Objem nami ponúkaných vreciek je 3 litre, čo je štandardná veľkosť pestovateľskej nádoby s priemerom 18 cm. Pokiaľ si vyberiete správne rastliny a vhodne sa o ne postaráte, budú v pestovateľských vreckách prosperovať niekoľko rokov.

 

Aké pravidlá má pestovanie rastlín vo vreckách? Je podobné tomu, ako keď ich pestujeme v črepníkoch?

Pestovanie rastlín vo vreckároch sa príliš neodlišuje od pestovania v črepníkoch a aj samotná inštalácia je jednoduchá. Vo vnútri každej kapsy sa nachádza vyberateľná vložka, manipulácia s vysadenými rastlinami je preto veľmi jednoduchá a rýchla. A to aj samotné sadenie. Vložka sa dá kedykoľvek vybrať a rastlina zaliať aj mimo vreckára.

 

 

„ Vreckáre sa osvedčili pri pestovaní sezónnych rastlín, jednoduché je či už zakladanie alebo likvidácia výsadby. “

 

 

Stačí vybrať konkrétnu vložku, vysypať substrát, umyť ju a znovu použiť. Nie je potrebné vždy skladať celú zostavu zo steny alebo zložito vyberať substrát z každého vrecka.

 

Väčšina rastlín pri pestovaní v nádobách citlivo reaguje na nadbytok vlahy v substráte. Výsledkom dlhodobého zamorenia je často uhynutie rastliny. Ako je pri tejto netradičnej pestovateľskej nádobe vyriešený odtok prebytočnej zásielkovej vody?


Vrecká nemajú špeciálny odtok prebytočnej zálievkovej vody. Dochádzalo by totiž k poškodzovaniu stien na ktorých sú zavesené. Odporúčam pri výsadbe použiť vrstvu keramzitu, ktorú treba umiestniť do spodnej časti vrecka predtým, než doň nasypete substrát a vysadíte rastlinu. Keramzit poslúži ako drenáž, zabráni hromadeniu vlhkosti pri koreňoch. Ak sa vám substrát podarí viac preliať, stačí vložku vybrať, nakloniť a prebytočnú vodu vyliať. Pokiaľ sa stane, že omylom vodu nalejete priamo do vrecka, nič sa nestane. Vrecko je odolné voči vlhkosti, voda v ňom zostane, ale postupne sa vyparí.

 

vrecka b

 

Na čo ďalšie je potrebné myslieť ak chceme docieliť atraktívne vyzerajúce farebné vrecká s rastlinstvom?

Odporúčam vždy zohľadniť a dodržať požiadavky pestovaných rastlín na svetlo, prísun vlahy a živín. Dôležité je zabezpečenie živín. Spôsob prihnojovania sa pri tomto pestovaní výrazne neodlišuje, má len niektoré špecifiká. Pri výsadbe letničiek napríklad vždy odporúčam primiešať do substrátu hnojivo s postupným uvoľňovaním živín. Počas vegetačného obdobia ešte možno pridať doplnkové prihnojovanie vo forme zálievky. Docielite vďaka tomu nádherne kvitnúce porasty počas celej sezóny. Na prihnojovanie nezabúdajte ani vtedy, ak máte vo vreckároch vysadené izbové rastliny.  Pokiaľ ide o zálievku, tá je pre rast nevyhnutná. Vlhkosť substrátu je treba pravidelne kontrolovať. Medzi každou ďalšou zálievkou by substrát mal mierne preschnúť. Pozor treba dať na vložené menšie črepníky, substrát v nich vysychá, najmä v teplejšom prostredí, veľmi rýchlo. Ak treba zalievať, vložku s rastlinou stačí vybrať a vodu rozliať po celej ploche substrátu. Súčasne môžete skontrolovať stav koreňového balu rastliny, vyberateľná plastová vložka je totiž priehľadná. Rastliny môžete zaliať aj priamo vo vrecku, najlepšie pozdĺž zadnej steny. Nie je to zložité, stačí si nájsť spôsob, aký každému vyhovuje.

 

Spomínate, že inštalácia vegetačných vreciek je jednoduchá. Čo je potrebné urobiť alebo mať k dispozícii?

Súčasťou každého balenia od nás je všetko potrebné. Stačí jednoducho navŕtať otvory do steny a vreckáre zavesiť. Pri vešaní na zábradlie balkóna môžeme použiť bežné sťahovacie pásiky.

 

vrecka c

 

Farebné vrecká na rastliny majú svoju vlastnú značku The Green Pockets. Aké veľkosti a farby ponúkate? Z čoho vrecká na pestovanie rastlín pozostávajú?


The Green Pockets/Vreckáre na rastliny sú v súčasnosti vyrábané v dvoch variantoch (z dvoch materiálov) a patria pod súhrnnú značku BLOOMING WALLS. Oba varianty sú rovnako veľké (45x50 cm, vrecko 25x20 cm, objem 3 litre). O väčších veľkostiach zatiaľ neuvažujeme, v ponuke na tento účel máme iné produkty.

The Green Pockets AMMA pozostávajú z 100% akrylových vlákien a k dispozícii je 17 farieb. The Green Pocket PEVA sú vyrobené z PVC a v ponuke je 7 farieb. Oba ponúkané varianty sú šetrné k prírode. Produkty z PVC je navyše možné recyklovať.

Vrecká The Green Pockets AMMA sú okrem vrstvy chrániacej pre UV žiarením vybavené špeciálnou nanofluorkarbonovou impregnáciou, ktorá slúži ako ochrana pred vlhkosťou, vodou a nečistotami. Zdravotná nezávadnosť tejto verzie osvedčuje certifikácia Öko - Tex. Splnenie tohto štandardu znamená, že materiál nemá negatívny vplyv na životné prostredie a zdravie človeka.

 

Ako odporúčate pestovateľské vrecká po sezóne vyčistiť?

Produkty The Green Pocket PEVA je možné vyčistiť vlhkou handričkou, ktorá zmyje všetky nečistoty. Vrecká The Green Pockets AMMA zasa vyčistíte jemným suchým kartáčikom alebo suchou hubkou. Nie je potrebné používať na čistenie žiadne chemické prostriedky. Mohlo by totiž dôjsť k nežiadúcemu zníženiu funkcie nanofluorkarbonovej impregnácie.

 

 

Pripravil: Daniel Košťál
Foto: BLOOMING WALLS

 

 

Pin It