Mnohí majitelia rodinných domov hľadajú  miesto, kde uskladnia palivové drevo. Riešení je viacero, najlepšie je vybrať si také, ktoré ponúkne aj ďalšie, oceniteľné prednosti.

 

drevnik2020

 

Pripravené drevené polená je napríklad vhodné sústrediť do praktického drevníka. Ten sa potom za určitých okolností môže stať esteticky hodnotnou súčasťou záhradného priestoru.


Zhotovenie jednoduchého drevníka nie je zložité a nezaberie ani veľa času. Stačí vytvoriť kvalitné základy, vybudovať základnú kovovú konštrukciu a pevnú striešku, ktorá naskladané drevo ochráni pred dažďom a snehom. Možností je niekoľko. Ideálne je vybrať riešenie, ktoré najviac harmonizuje s riešením daného exteriéru a celkovou architektúrou domu.


Drevník môže mať rôznu veľkosť a podobu, záleží od priestoru kde má byť umiestnený. Uplatní sa v tradičných aj moderných záhradách,  dokonca aj tam, kde nie je miesta nazvyš.


Najdôležitejším poslaním drevníka je, že slúži ako praktický zásobník dreva. Môže však byť zároveň netradičnou kulisou pre výsadby rastlín, deliacim prvkom, nevšedným plotom, miestom na sedenie, účinným vetrolamom, v lete perfektne tieni a poslúži aj na odkladanie rôznych vecí. Drevník môže mať dokonca podobu umeleckého diela. Zaujímavé sú tiež nápaditejšie riešenia, napríklad drevníky s priehľadmi a oknami, ktoré umožňujú pozorovanie rôznych ďalší, na prvý pohľad ukrytejších častí záhrady. Takýchto  alternatív sa vo svojej záhrade určite neobávajte, odlíšia ju.


Veľkou prednosťou tohto stále obľúbenejšieho exteriérového prvku je aj to, že má zaujímavý obsah, ktorý sa postupne vďaka poveternostným vplyvom, mení. Štruktúra poukladaných drevených polien je navyše neraz veľmi pôsobivá, záleží aj od toho, ako bolo drevo pred uložením narezané. Oceniteľné je aj to, že drevo  pôsobí hrejivo, dynamicky, v spojení s okolitou zeleňou o niečo atraktívnejšie.

 


V exteriéri sa dá drevník umiestniť na rôzne miesta, záleží od toho, aký účel má plniť. Ak si z neho budete v zime pravidelne brať drevo na kúrenie, odporúčam situovať ho čo najbližšie k domu. Chodiť po drevo na koniec záhrady v čase zimnej nepohody totiž nie je lákavé. Ak je pre vás prednejšia dekoračná funkcia, postavte si drevník ďalej od domu. Tento prvok môže nadväzovať aj na záhradný domček, terasu, pergolu, alebo sa stane súčasťou exteriérovej kuchyne. Nikdy ho nebudujte na západnej strane (intenzívnejšie prúdenie vzduchu, nárazové zrážky), ani na tienistom mieste s vyššou vlhkosťou. Dôležitou úlohou drevníka je totiž to, aby v ňom drevo prirodzene presychalo. Počítajte aj s tým, že v tesnej blízkosti drevníka potrebujete dostatok priestoru na prípravu dreva a manipuláciu s ním. Osvedčený je spevnený, vydláždený priestor. Veľakrát sa na to zabúda.

 

Pripravil: dk
Foto: redakcia, Atelier Flera

 

Pin It