Oceľové, plastové, s užším alebo širším záberom, s rôznou hustotou zubov. Možno netušíte, no hrabieľ je viacero druhov. Poradíme vám, aké by ste si mali zadovážiť.

 

harbleuvod

Hrable majú v záhrade nezastupiteľné miesto a snáď aj preto prešli za posledné roky viacerými zmenami. Novšie typy sú iné než tie, na ktoré sme boli v minulosti zvyknutí. Výrobcovia sa napríklad viac zamerali na celkový komfort a zdravie užívateľa.


Vybrať sa dá z rôznych značiek a druhov. Uprednostniť môžete aj konkrétne materiály a zvážiť celkový dizajn. Moderné hrable sú totiž zaujímavé aj po tejto stránke.


Značkové alebo neznačkové?


Do tradičnej vidieckej záhrady si zaobstarajte predovšetkým klasické kovové a aj celodrevené hrable, ktoré môžu byť zároveň dekoráciou. V modernej záhrade sa uplatnia hrable zhotovené z trendových materiálov, napríklad z plastov. Podstatné je, aby vybrané náradie bolo funkčné, dostatočne odolné a dobre sa vám s ním pracovalo.


Nezabudnite, že prihliadať na nízku cenu sa ani pri kúpe hrabieľ nevypláca. Uprednostnite kvalitnejšie modely známejších značiek, hrable vám potom budú slúžiť veľa rokov. Prestížne značky majú navyše vo svojom portfóliu viacero typov a ponúkajú možnosť servisu.


Hrable zoženiete v hobbymarketoch, predajniach so záhradnými potrebami, na špecializovaných výstavách a veľtrhoch so záhradným sortimentom a v internetových obchodoch. Tradičné, a retro hrable, kúpite na rôznych burzách a u zberateľov.


Rozlišujte účel využitia


Každý typ hrabieľ sa v záhrade hodí na niečo iné. Celodrevené hrable výborne poslúžia pri hrabaní a prenášaní suchej trávy. Oceníte ich, ak máte pri dome založenú kvetinovú lúku. Vynikajú svojou ľahkosťou a väčšími rozostupmi medzi jednotlivými zubami.


Klasické užšie kovové hrable zasa využijete pri práci so štrkom, pieskom alebo pri rozhŕňaní zeminy a substrátov na záhonoch. Práca s nimi je vďaka tomu, že sú užšie, menej namáhavá.


Na dôkladné vyhrabanie pokosených trávnikov poslúžia plastové hrable. Vyznačujú sa pružiacimi dlhými a plochejšími zubami, často s rôznou šírkou záberu. Sú ľahké a pracuje sa s nimi veľmi pohodlne.


Na zber napadaného lístia, napríklad z trávnikov, poslúžia široké pozinkované hrable s plochými zubami. Takisto disponujú možnosťou nastavenia šírky záberu. Tieto hrable sa nezabárajú do hrabaného povrchu a jednoducho sa udržiavajú.


Pri ošetrovaní trávnikov oceníte aj vertikutačné hrable. Kovové zuby týchto, už na prvý pohľad robustnejšie pôsobiacich hrabieľ sú dovnútra zahnuté. Práca s nimi je o niečo náročnejšia, ale účel splnia dokonale. Výsledkom je nádherný trávnik.


Menšie a väčšie vylepšenia


Moderné hrable sa tak vyznačujú tým, že sú ľahšie, pritom zostávajú pevné. Tým je väčšina zhrabovaných materiálov pohrabaná na prvýkrát a nie je potrebné sa na dané miesto neustále vracať.

„Momentálne ponúkame viacero typov hrabieľ a využitie mnohých je oproti minulosti výrazne vylepšené. Napríklad ponúkaný model XXL je vďaka svojej veľkosti možné v polovici preložiť a využiť napríklad na odnos zhrabaného materiálu. Konštrukcia týchto hrabieľ zaručí, že sa na nich zhrabovaný materiál nezachytáva,“ vysvetľuje Jan Záhořík, obchodný reprezentant značky Gardena.


„Prednosťou stále obľúbenejších plastových hrabiel je najmä nízka hmotnosť. Umožňuje to v záhrade využiť aj modely so šírkou záberu 77 cm. Ak by boli takéto hrable zhotovené z kovu, práca s nimi by bola mimoriadne nepraktická kvôli vyššej hmotnosti. Samozrejme klasika - kovové hrable, má stále veľa priaznivcov. Tie hrable sú dostatočne odolné, sú pozinkované a nekorodujú. Využiť sa dajú na hrabanie aj základnú modeláciu plochy. V ponuke máme dve šírky záberu, vybrať si môže majiteľ väčšej aj menšej záhrady. Vylepšenie hrabieľ spočíva aj v násade. Je lakovaná, na dotyk hladká a práca s takýmto náradím je výrazne pohodlnejšia. Lakovanie navyše chráni násadu pred vlhkosťou,“ uvádza J. Záhořík.


Rôzne šírky záberu


„V programe Wolf Garten Multi Star máme aktuálne rôzne druhy hrablí a tie sú rozdelené podľa spôsobu využitia. Konkrétne ide o hrable, ktoré sa hodia na čistenie menších a užších záhonov, majú šírku záberu 19cm. Ponuka pokračuje hrabľami, ktoré charakterizuje šírka záberu 30 cm a poslúžia na pohodlné hrabanie a zarovnávanie, až po modely so šírkou záberu 35cm. Tie sú určené na čistenie veľkých záhonov a ciest,“ špecifikuje Juraj Kurek, obchodný zástupca spoločnosti MTD pre Slovensko, ktorá zastupuje nemeckú značku Wolf Garten.


V sortimente tejto značky nájdete aj tzv. ramienkové hrable so šírkou záberu 40 cm, ktoré po otočení možno využiť na zarovnávanie záhonov. „Optimálny tvar zahnutia zubov hrablí UH- M 60 zasa umožnia používateľovi pohodlne vyhrabávať trávnu plsť bez potreby nadvihnutia hrablí. Kĺzavý pohyb hrablí po povrchu trávnika zároveň odstráni prípadné nerovnosti a nečistoty, trávnik je lepšie pripravený na ďalší rasť a zahusťovanie,“ hovorí J. Kurek. V sortimente značky Wolf Garten nechýbajú ani vertikutačné hrable, vejárovité hrable a sortiment hrabiel zo špeciálnej umelej hmoty.


„Každý typ má svoje výhody, špecifiká a odporúčané využitie, preto je pred kúpou najlepšie poradiť sa v odbornej predajni,“ dodáva J. Kurek.


„Novšie kovové hrable majú optimálnejší sklon a tvar. Navrhnuté boli tak, aby pri práci neboli záťažou, pritom sú dostatočne odolné a pevné. Oceľový povrch je už väčšinou galvanicky upravený proti korózii,“ uvádza J. Kurek. Prednosťou modernejších hrabieľ je aj flexibilná násada, ktorú môže užívateľ využiť podľa potreby aj pri inom náradí.


Veľký dôraz je v súčasnosti kladený na ergonómiu. Značka Rinz má napríklad v ponuke hrable pre náročnejších užívateľov s unikátnym tvarom rukoväte. Práca s nimi šetrí chrbticu, náradie sa ľahko ovláda a umožní v prípade potreby lepšie zatlačiť a prekypriť zem. Vďaka unikátnemu tvaru sa dá naraz nahrabať viac materiálu.


Aké uprednostniť?


Pri výbere hrablí zvážte niekoľko dôležitostí a do predajne sa vyberte so základným prehľadom. Mnohé užitočné rady, aj pokiaľ ide o výber hrablí, nájdete na internetových porovnávačoch.


„Pri výbere tohto náradia do svojej záhrady zohľadnite v prvom rade veľkosť pozemku. V ponuke sú modely s rôznou šírkou záberu, čiže pre rôzne veľké záhrady. Vyplatí sa všimnúť si aj hmotnosť. S ľahšími hrabľami je radosť pracovať. Vyberajte aj podľa toho, čo v záhrade pestujete. Ak máte kvetinové a zeleninové záhony, skleník a parenisko, využijete najmä klasické kovové hrable,“ uvádza J. Záhořík.


„Pri výbere hrablí odporúčam, aby si ich zákazník najskôr vzal do ruky a sám posúdil, či mu bude vyhovovať ich veľkosť, hmotnosť a tvar. Je dôležité, aby práca s hrabľami nebola úmorom a neznamenala automaticky mozole na rukách,“ upozorňuje J. Kurek.

 


Ošetrovanie


Ak majú hrable slúžiť veľa rokov, je dôležité sa o ne primerane a pravidelne starať. Často sa na to zabúda, hoci nejde o nič zložité ani časovo náročné.


Hrable stačí dôkladne po práci očistiť od pôdy, prípadne zvyškov zhrabovaného materiálu. „Pred zimou je potrebné jednotlivé zuby omiesť, prípadne umyť a hrable uložiť na suché miesto, najlepšie niekde pod strechou. U nastaviteľných hrablí netreba zabudnúť vyčistiť nastavovací mechanizmus,“ radí J. Záhořík. Ošetrenie po sezóne môže zahŕňať aj zakonzerovanie vhodným prípravkom, vždy podľa druhu ošetrovaného materiálu.


Jedny alebo dvoje?


Súčasný sortiment hrabieľ je oproti minulosti výrazne pestrejší, jednotlivé typy môžu byť užitočné pri bežných alebo špecifickejších záhradných prácach. Mať len jedny hrable v záhrade určite nestačí. J. Kurek odporúča zadovážiť si minimálne malé a stredné kovové hrable na spracovanie pôdy a vejárové, napríklad umelohmotné hrable na prácu s lístím alebo pokosenou trávou. Okrem toho sú tu samozrejme ešte ďalšie možnosti a je viac než isté, že vývoj neskončil, zakrátko sa objavia ďalšie zaujímavé novinky.

 

Pripravil: Daniel Košťál v spolupráci so značkami Wolf Garten, Gardena a Rinz
Ilustračné foto: archív firiem

 

Pin It