Blížiaca sa jar je obdobím, kedy si treba nájsť čas aj na pravidelnú údržbu ovocných drevín. Každý ovocný strom má však individuálne potreby, ktoré treba zohľadniť.
Zimný (označovaný aj ako predjarný) rez uskutočňujeme na jadrovinách, teda na jabloniach a hruškách, vždy však s ohľadom na aktuálne počasie.
Ideálna doba je v dňoch, keď už nehrozí pokles teploty pod -10°C. Pri silnejších mrazoch by totiž mohlo dôjsť k poškodeniu rezných rán. Najlepšie na realizáciu rezu sú dni, kedy nemrzne a teplota vzduchu je aspoň 5°C. Netreba tiež zabúdať, že ku každej drevine treba pristupovať veľmi individuálne. Cieľom predjarného rezu jadrovín je vo všeobecnosti zvýšiť rodivosť stromov a to aj vo vnútri koruny, naštartovať kvalitný vegetatívny rast a prispieť k peknému tvaru koruny.
Ako začať?
Najdôležitejšie je si uvedomiť, že príliš husté koruny jadrovín môžu byť ideálnym prostredím pre rozmnožovanie škodcov a výskyt chorôb. Zároveň v takejto koruny ovocie dozrieva horšie a pomalšie, prípadne sa plody sústreďujú viac po obvode koruny. V rámci predjarného rezu sa preto treba zamerať najmä na vyčistenie a presvetlenie koruny. Začnite odstránením všetkých odumretých, poškodených a chorých konárov, tých hrubších vždy len na konárových krúžok (rez tesne pri kmeni). Odporúčame vykonať tento krok veľmi dôkladne pretože od toho bude závisieť zdravotný stav dreviny v ďalších obdobiach.
Následne môžete pristúpiť k redukcii síce zdravých ale príliš zahusťujúcich, križujúcich sa mladších výhonov. Najskôr odstráňte na konárový krúžok všetky výhonky rastúce do hora a tie, ktoré sa navzájom križujú. Potom podľa potreby dajte preč aj ďalšie, aby mala koruna vo vnútri vyvážené zloženie a nebola príliš prehustená. Vo vnútri koruny vznikne vďaka správnemu rezu miesto pre nové výhonky s rodivým obrastom.
Nevhodné je však mladé výhonky príliš hlboko skracovať a ponechávať krátke pahýle pretože tento spôsob môže naštartovať silnejší rast množstva nových výhonov, ale často na úkor kvitnutia a plodov. Jednotlivé 1-2 ročné výhonky možno zakrátiť len mierne, na konci, a to vždy tak, aby ponechaný puk smeroval von z koruny.
Ponechajte vždy tie konáre, ktoré zvierajú lepší uhol voči stredu stromu. Pomôckou je prirovnanie uhlov k hodinovým ručičkám – o 2. hodine alebo o 10. hodine – predstavujú ideálne uhly konárov. Nezabudnite, že konáre s tupšími uhlami sa môžu pod váhou bohatej úrody zlomiť a ostrejšie uhly zasa spôsobujú nadmerné prehustenie koruny.
V rámci predjarného rezu dajte preč aj výhonky, ktoré vyrastajú z okolia kmeňa dreviny a to čo najbližšie k pôde alebo k miestu vyrastania.
Strihanie môže byť jednoduchšie
Vhodným pomocníkom pri strihaní konárov budú aku nožnice na konáre Kärcher, ktoré si rýchlo poradia s priemerom do 3 centimetrov. Nožnice si hravo poradia s menšími konármi, či vetvami, a to bez ohľadu na to, ako sú vysoko. V prípade, že sú konáre vyššie, prídavný hák dosiahne aj na vyššie rastúce vetvy, ktoré sú tak ihneď v dosahu.
Zdroj a foto: Kärcher