Ideálny čas na výsev a výsadbu byliniek do záhrady ešte len príde. Ak vám ale chýba ich vôňa a chuť, môžete si založiť netradičnú bylinkovú výsadbu doma aj teraz.

 

bylinky uvod


Široké využitie je dôvod, prečo bylinky od nepamäti patria do života ľudí. Poslúžia na ochutenie jedál, môžu byť prísadou do šalátov, dajú sa z nich pripraviť liečivé čaje a ďalšie prípravky. Veľa byliniek má nenahraditeľné vlastnosti. Môžete ich využiť čerstvé aj sušené a to aj z domáceho pestovania.


Výber byliniek a nároky na pestovanie


„V zimných bylinkových záhradkách sa najčastejšie objavuje bazalka, pažítka, petržlenová vňať, oregano, koriander, majorán, mäta či medovka," hovorí Daniel Brychta, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach a dodáva: „Možností je ale oveľa viac. Pred výberom je dôležité zistiť, čo ktorej rastline vyhovuje." Spoločné majú najmä to, že im najviac vyhovujú miesta s dostatkom svetla, ideálny je aj pravidelný prísun čerstvého vzduchu. Bylinky, ktoré sa rozhodnete pestovať v interiéroch, napríklad na okennom parapete, majú vyššie nároky ako tie, ktoré rastú na záhonoch. Vyžadujú napríklad častejšiu zálievku, zároveň ale nie je dobré ich príliš prelievať.

 

bylinky


„Odporúčam odsledovať si, koľko vody bylinky, ktoré pestujte, potrebujú. Substrát nesmie byť dlhodobo zmáčaný ani veľmi suchý. Vhodné je riadiť sa pravidlom často, ale menej,“ upresňuje D. Brychta. „Na dno nádoby treba tiež dať pri výsadbe vrstvu hrubozrnného piesku alebo štrku. Koreňom byliniek to zaistí dostatok vzduchu a zabráni hnilobe," dopĺňa D. Brychta.


Rovnako ako všetky rastliny , ktoré pestujete v interiéri, aj bylinky potrebujú kvalitnú výživu. Na pestovanie sa hodí kvalitný substrát, ktorý je určený pre bylinky a má zakomponované zásobné hnojivo. Mal by byť dobre priepustný, vzdušný, ľahší a bohatší na živiny. „Bylinky pravidelne strihajte, najlepšie tesne pred ich použitím. Odstrihávajte vždy celé výhonky, nie jednotlivé listy. Rastliny tak zostanú dlhšie pekné, zároveň sa pekne zahustia," odporúča D. Brychta.

 

bylinky pestovanie


Samozavlažovacie nádoby


Bylinky zvládne v kvetináči vypestovať naozaj každý, nie je top vôbec zložité. „Pri pestovaní sa zamyslite najmä nad voľbou vhodného umiestnenia a nad typom a veľkosťou pestovateľskej nádoby," radí D. Brychta a dodáva: „Pri využití samozavlažovacích kvetináčov a debničiek si nemusíte lámať hlavu ani so zalievaním, rastliny sa o seba starajú samé." Samozavlažovací systém zaručí, že každá z rastlín si vezme len toľko vlahy, koľko spotrebuje.


Miniparenisko


Vysadiť si do kvetináčov mladé priesady byliniek je jedna možnosť, tá druhá je výsev semien byliniek. Ak máte obavy, že vám zo semienok byliniek nič nevyklíči, využite rašelinové tablety, ktoré spoločne s izbovým skleníkom či pareniskom vytvoria ideálne podmienky pre rast týchto rastlín.


„Rašelinové tablety, ktoré obsahujú živiny a minerály, sa bežne používajú na predpestovanie rastlín. Sú vhodné aj na predpestovanie byliniek. Po pridaní vody napučia, potom sú pripravené na použitie. Vďaka vyváženému pomeru vzduchu v tablete možno očakávať rýchlejšie zakorenenie,“ dodáva D. Brychta. Na ďalšie pestovanie potom už len stačí sadenice presadiť do vybraných kvetináčov či črepníkov.

 


Zdroj a foto: Hornbach

 

PR 

Pin It