Muz s kosackou MB 448 TPredtým, ako si vyberiete kosačku, musíte zohľadniť viacero faktorov. Každý stroj má svoje špecifiká a aj pri kosení platí, že na detailoch naozaj záleží. Prinášame niekoľko tipov, na čo sa zamerať, aby kosenie prinášalo viac radostí ako starostí.

 

 

 

 

 

 

Benzínové kosačky
Prvou vecou, ktorú pri výbere musíte zvážiť, je, pre aký typ pohonu sa rozhodnete. Hlavnými kritériami sú veľkosť a členitosť trávnatej plochy, ktorú chcete kosiť a množstvo času, ktorý ste ochotní investovať do údržby. „S výkonnejšou benzínovou kosačkou s väčším záberom dokážete pokosiť veľké, málo členité trávnaté plochy až do 1200 m2. Do kosačiek treba dopĺňať benzín a pravidelne vymieňať olej a sú o čosi náročnejšie na údržbu, to však v prípade dostupného servisného miesta nie je žiadny problém," radí Ján Spišák, riaditeľ spoločnosti Sténia - výhradného dovozcu značiek STIHL a VIKING na Slovensku. Ak sa rozhodnete pre takýto typ kosačky, odporúčame zamerať sa na modely s ľahkým štartovaním a zapracovaným systémom vedenia vzduchu pre pekný povrch pokosenej trávy. Kosačky s vysokým výkonom motora a širokým žacím nožom dosahujú vysoký krútiaci moment, ktorý zabezpečuje perfektné odseknutie stebla trávy. Týmito vlastnosťami disponujú napríklad produkty záhradnej techniky značky VIKING. Model VIKING MB 448.1 T má zdvihový objem 140 cm3 a výkon 2,0 kW/k. Ako všetky benzínové modely VIKING série 4 má navyše nastaviteľnú výšku kosenia v 7 stupňoch (25 - 75 mm) a jednostupňový pohon. Pri výbere kosačky prihliadajte tiež na ergonomický dizajn a efektívne umiestnenie držadla. Je dôležité, aby držadlo nebolo príliš nízko či vysoko a dalo sa s ním ľahko manévrovať, vďaka čomu bude stroj vhodný aj pre starších ľudí či ženy. Kosačky VIKING série 4 vylepšili komfort pri kosení aj tým, že skrátili ergonomicky tvarované zberné koše. To znamená, že pri kosení o ne nebudete zakopávať ani keď urobíte dlhší krok. Táto vlastnosť je v praxi veľmi dôležitá a pri častom kosení bude pre vás na nezaplatenie.

 

Elektrické kosačky
Základným kritériom pri výbere kosačky by mala byť veľkosť trávnatej plochy. Ak potrebujete kosiť menšie trávnaté plochy, výhodnejšou voľbou bude kúpa ľahšej elektrickej kosačky. Elektrické kosačky VIKING série 4 majú podobné výhody ako benzínové, ale líšia sa typom motora. Využijete ich najmä tam, kde máte bezproblémový prístup k elektrine. S elektrickou kosačkou VIKING ME 443.1 budete kosiť pri nízkej hladine hluku a hlavne bez emisií. Odolný motor s výkonom 1500 W je prakticky bezúdržbový a dokáže pokryť pravidelné kosenie plochy do 600 m2. Rozsah výšky kosenia je štandardne od 25 do 75 mm s pracovnou šírkou 410 mm.

 

Akumulátorové kosačky
Tretím variantom, pre ktorý sa môžete pri výbere kosačky rozhodnúť, sú akumulátorové kosačky. „Akumulátorová kosačka je vhodná na malé a často kosené plochy do 400 m2 s členitejším terénom. Je ľahšia ako benzínová a zároveň vás neobmedzuje kábel ako pri elektrickej," dopĺňa Ján Spišák. Akumulátorová kosačka VIKING MA 443 má rovnaký rozsah výšky kosenia od 25 do 75 mm pri šírke záberu 41 mm ako jej elektrická kolegyňa. V prípade, že sa rozhodnete pre akumulátorovú kosačku, určite vás zaujme jednotný systém batérií a nabíjačky, ktorý sa používa na všetky akumulátorové prístroje STIHL a VIKING: motorová píla, vyžínač, záhradné nožnice, záhradný fúkač či práve kosačka. Či už vyberiete kosačku pre väčšiu alebo menšiu trávnatú plochu, kosačku benzínovú, elektrickú či akumulátorovú, pridáme ešte jednu dobrú radu na záver. Okrem ujasnenia základných kritérií, ktoré vám pomôžu vybrať najvhodnejší typ kosačky, stavte taktiež na kvalitu. Dobrá kosačka vám nielen uľahčí prácu v záhrade či na iných trávnatých plochách, ale aj poslúži veľa dlhých rokov.

 

redakcia

Ilustračné foto: VIKING

Pin It