Po ročnej prestávke sa vo viedenskej kvetinovej záhrade Hirschstetten opäť uskutoční tradičná medzinárodná výstava orchideí. Prečítajte si najzaujímavejšie tipy. 

 

vystavaorchidey

 

O tom, čo toto zážitkové a špecializované podujatie, obľúbené aj medzi návštevníkmi zo Slovenska, prinesie, sme sa rozprávali s Manfredom Speckmaierom a Wilhelmom Mejstrikom z Wiener Orchideengesellschaft, ktorá je organizátorom podujatia.

 

Brány do pestrofarebného a voňavého tropického raja, plného kvitnúcich orchideí a nevšedných zážitkov otvárate už onedlho, 22. februára 2020. Na čo sa môžu návštevníci tešiť?


Predovšetkým na množstvo zaujímavých vystavovateľov. Privítame pestovateľov orchideí a tropických rastlín z Európy, Ázie aj Latinskej Ameriky. Po prvýkrát sa na výstave odprezentujú aj dve odborné školy z Viedne. Konkrétne HBLFA Gartenbau Schönbrunn a Viedenská škola pre záhradnú architektúru a floristiku.


Podujatie bude trvať niekoľko dní, otvorené bude od 9.00 -17.00 hodiny. Dňa 27. februára budeme mať predĺžené otváracie hodiny, a to až do 20.00. Pre pozvaných hostí sa výstava otvára už 21.2. Počas tohto dňa sa uskutoční hodnotenie rastlín podľa smerníc DOG (Nemecká spoločnosť pre pestovanie orchideí).


Výstave, ktorá v súčasnosti patrí k tým najväčším v Európe, sa uskutoční teraz 12. krát, na ploche cca 2.500 m2, vo dvoch skleníkoch.

 

Aká téma bude na tomto podujatí dominovať?


Konkrétnu tému sme v tomto roku nedefinovali. Okrem klasiky, teda najznámejších druhov orchideí, si budú môcť návštevníci prezrieť viaceré unikátne a pôvodné druhy, aké by inak mohli vidieť len vo voľnej prírode a potom niektoré zaujímavé šľachtence. Nemenej zaujímavé budú orchidey, ktoré sú odolné voči zime a je ich napríklad možné pestovať aj v našich záhradách a tiež málo známe mäsožravé druhy, či tie, ktoré sú odolné voči suchu (sukulentné orchidey).

 

Z akých konkrétnych krajín prídu na toto podujatie do Viedne vystavovatelia tropických a subtropických rastlín?


Na výstave sa odprezentuje 30 komerčných vystavovateľov z Rakúska, Nemecka, Maďarska, Česka, Talianska, Taiwanu, Filipín, Ekvádoru, Brazílie, Peru, Kolumbie, ďalej 10 vystavovateľov mimo komerčnej sféry z Rakúska, Česka a Maďarska. Pestrosť vystavovateľov je zárukou, že návštevníci zažijú skvelú medzinárodnú atmosféru a uvidia aj exponáty, ktoré bežne v Európe nevídať.

 

 

orchid interview

 Na fotografii: vľavo Wilhelm Mejstrik, vpravo predseda spolku Manfred Speckmaier

 

Máte aj konkrétne tipy na čo sa pri prehliadke zamerať? Určite stojí za to oceniť aj snahy pestovateľov z tohto regiónu...


Presne tak. Okrem bohato zásobených stánkov komerčných záhradníctiev odporúčam pozrieť si tiež unikátne zbierky Botanickej záhrady Univerzity Viedeň, kolekciu orchideí z paláca Schönbrunn vo Viedni, kolekciu rastlín Mendelovej univerzity v Brne, dvoch viedenských záhradníckych škôl a maďarskej Spoločnosti pestovateľov orchideí.

 

V čom ďalšom bude táto prehliadka orchideí odlišná od tých predchádzajúcich?


V roku 2018 navštívilo toto podujatie 16.400 návštevníkov. Záujem je rastúci a preto sme pristúpili k viacerým vylepšeniam. Výstavné stánky a expozície väčšiny vystavovateľov budú v tomto roku trochu iné, verím, že prekvapia. Pripravili sme aj zmeny v oblasti cateringu, ktorý sa svojou pestrejšou ponukou jedál a nápojov postará o dokonalú pohodu návštevníkov.

 

Bude možné si na podujatí kúpiť orchidey a ďalšie rastliny?


Tak ako vždy, aj teraz si budú môcť návštevníci orchidey zakúpiť. A nielen tie. Ponuka je ohromná, k dispozícii budú rôzne druhy a veľkosti rastlín, dokonca viaceré špeciality. Verím, že si na svoje príde bežný pestovateľ, zberatelia či skutoční znalci tropickej flóry. Zároveň táto výstava poskytuje návštevníkom unikátnu možnosť zakúpiť si aj také druhy orchideí, ktoré nenájdu v žiadnom kvetinárstve ani záhradníctve. Samozrejme je tu aj veľká možnosť vymeniť si skúsenosti a poznatky s inými pestovateľmi, vypočuť si odborné informácie alebo sa poradiť ako vyriešiť problémy pri pestovaní orchideí.

 

 

orchideen ausst poster

 

 

Výstava sa na tomto mieste uskutočňuje raz za dva roky. Neplánujete to zmeniť?


Príprava podujatia trvá približne 18 mesiacov, je to veľmi časovo aj technicky náročné. Veľmi nás teší, že sme v tejto časti Viedne našli vhodné výstavné miesto. Kvitnúce ale aj nekvitnúce rastliny tu môžeme prezentovať v dennom svetle, čo nie je vždy možné. Konkrétne farebnosť kvetov orchideí sa na tomto mieste odprezentuje v oveľa vyššej kvalite, v porovnaní s tým, čo by umožnilo umelé osvetlenie v tmavšej, typicky výstavnej hale. Zmeniť to neplánujeme, striedavo sa podujatie uskutočňuje aj v opátstve Klosterneuburg neďaleko Viedne.


V kvetinových záhradách Hirschtetten zároveň návštevníci nájdu zaujímavý palmový skleník s množstvom tropických rastlín, ktorý si môžu bezplatne prezrieť. Je to veľmi príjemný bonus k prehliadke tejto peknej výstavy.

 

 

Pripravil: Daniel Košťál
Foto: autor, Wiener Orchideengesellschaft

 

Pin It