Tmavozelené listy v tvare srdca, zaujímavé, povraz pripomínajúce vzdušné korene a bujný rast. Vysoko reprezentatívna a nenáročná monstera toho ponúka prekvapivo veľa.

 

monstera 1

 


Kedysi nechýbala v noblesných salónoch a oranžériách, mnohí si ju pamätáme z detstva, bola jednou z najviac pestovaných izboviek. Na niekoľko rokov však padla do zabudnutia, aby sa opäť objavila a ponúkla, tentokrát najmä majiteľom moderných minimalistických interiérov. Okrem najznámejšej a najviac pestovanej monstery skvelej (Monstera deliciosa) však stoja za pozornosť aj ďalšie, veľmi zaujímavé druhy.


Málokto vie, že za rastúcou popularitou tejto krásnej, hoci pomalšie rastúcej izbovky je aj Instagram. Upriamuje na ňu intenzívnu pozornosť v rámci mnohých pestovateľských profilov, ktoré sa týkajú interiérovej zelene. V neposlednom rade je to aj silnejúci trend Urban Jungle, kde má monstera spolu s atraktívnym, moderným črepníkom dôležité postavenie.


Typické listy


Najzaujímavejšou časťou tejto vždyzelenej tropickej krásky sú listy. Za rok pribudnú na správne pestovanej rastline 2-3 nové. Sú nápadne veľké, široké až 60 cm. Tie najvrchnejšie a najstaršie majú hlboké zárezy a typické menšie, či väčšie otvory. V niektorých krajinách je preto monstera označovaná výstižným pomenovaním „ementálová rastlina“. Deravé listy však táto rastlina nemá len tak. Umožňujú jej vo voľnej prírode prežiť bez ujmy na miestach s nepriaznivými poveternostnými podmienkami, napríklad tam, kde je príliš veterno. Otvory v listoch totiž umožňujú rýchle prúdenie vzduchu a listy nie sú poškodzované.


Jednou z oceniteľných vlastností bohato olistenej monstery je to, že dokáže výborne čistiť vzduch od chemických škodlivín, čím pomáha vytvárať v domácnosti príjemné a zdravé prostredie.

 

monstera 2


Pôvod


Monstera pochádza z ďalekej Panamy a južného Mexika, prirodzene rastie aj v lesoch juhovýchodnej Ázie. Väčšinou sa vo voľnej prírode vodorovne plazí, ale dokáže vyrásť aj na stromy, neraz až do výšky 20 metrov. Tuhé a dlhé vzdušné korene zvyšujú celkový pozitívny dojem z tejto rastliny, pomocou nich sa upevňuje na kmeňoch stromov, v horninách alebo pôde. Monstera na prirodzených miestach vytvára husté porasty, vystavuje na obdiv svoje veľké listy a tie sú zároveň zdrojom príjemného tieňa.


Najobľúbenejšia monstera skvelá má niekoľko kultivarov, v predaji nájdete rôzne vysoké jedince – s machovými tyčami alebo bez nich. Listy pritom nemusia byť len čisto zelené. Netradične pôsobiaci kultivar Variegata ich má napríklad bielo panašované.


Monster je celkovo až 30 druhov, na pestovanie v interiéroch sa ale nehodia všetky. Ďalšia o niečo viac obľúbená - Monstera obliqua pôsobí skromnejšie, ale takisto je veľmi atraktívna. Upúta jasne zelenými listami s množstvom nápadných otvorov. Uplatní sa najmä v moderných bytoch, ako závesná alebo popínavá rastlina.

 

monstera 4

 

Na čo sa zamerať pri kúpe?


Kupovať monsteru odporúčam len v dňoch, kedy je teplejšie a nie je veterno. Vyhnite sa chladnejším a mrazivejším obdobiam. Rastlinu dostanete kúpiť v obale, ktorý vám postačí na rýchly prenos domov. Ak ho nemá, nechajte si ju určite zabaliť do papiera.


Pri výbere v kvetinárstve dajte pozor, aby veľkosť črepníka bola primeraná veľkosti rastliny. Ak má rozrastenejšia rastlina veľmi malý črepník, počítajte s tým, že ju budete musieť doma presadiť. Vyberte si monsteru, ktorá má rovnomerne rozmiestnené a mechanicky nepoškodené listy. Hoci rastlina nie je veľmi napádaná chorobami alebo škodcami, predsa len ju skontrolujte. Vyhnite sa kúpe jedincov, ktoré majú na listoch hnedé škvrny. Je to známka toho, že boli preliate alebo umiestnené vo veľmi chladnom prostredí.


Najdôležitejšie tipy ako sa o rastlinu starať 


Monstera patrí medzi najmenej náročné izbové rastliny a odporúčam ju preto aj pestovateľom začiatočníkom. Malou nevýhodou je to, že potrebuje okolo seba dostatok priestoru, ak sa o ňu dobre postaráte, vyrastie až do výšky 2m. Lepšie je ju pestovať samostatne, ale sluší jej to aj spolu s inými izbovkami, ktoré sú okrasné listom. Pri vhodnej starostlivosti je to dlhoveká a vysoko reprezentatívna rastlina, vhodná do väčších priestorov.


Rastlina uprednostňuje svetlé miesto, nie však priame slnko. Pozor na to treba dať hlavne počas letných mesiacov. Darí sa jej aj v polotieni alebo tieni, ale nezvykne tu byť bohato olistená Dôležité je dopriať monstere vyššiu teplotu v lete (okolo 25 °C) a nižšiu v zime (okolo 15-20 °C). Rastlina veľmi citlivo reaguje na chlad, neumiestňujte ju preto v priestore, kde by bola teplota nižšia ako 13 ° C. V lete môžete monsteru umiestniť na polotienisté, až tienisté miesto do záhrady alebo na terasu. Pobyt vonku jej viditeľne prospeje.


Pokiaľ ide o prísun vlahy, zalievajte ju mierne, dajte pozor aby substrát nebol trvale premáčaný. Aj preto je potrebné aby mal každý črepník na dne otvor na odtok prebytočnej zálievkovej vody. V lete znesie monstera aj menej vlahy. Medzi každou ďalšou zálievkou nechajte substrát v črepníku dobre preschnúť. Odporúčam aj pravidelné prihnojovanie (raz za dva týždne v lete) a to kvalitným hnojivom, ktoré je určené pre izbové rastliny okrasné listom. Monstera je ideálnou rastlinou aj pre hydroponické pestovanie a tiež umiestnenie v samozavlažovacích kvetináčoch.


Vhodné, ale nie nevyhnutné je tejto rastline, keďže pochádza z trópov, dopriať aj vyššiu vzdušnú vlhkosť. Dobre zakorenené jedince ale znesú aj suchší vzduch. Monstere osoží jej aj pravidelné sprchovanie vlažnou vodou (ak je rastlina menšia) alebo aspoň utieranie listov vlhkou handričkou (list si zospodu vždy podložte dlaňou), či postrekovanie mäkkou vodou. Lesk na listy môžete takisto používať, ale nie príliš často. Stačí raz mesačne.

 

monstera 3

 

Kedy presádzať?


Ak treba, rastlinu môžete vždy na jar presadiť do väčšieho črepníka, prípadne stačí vymeniť len vrchnú, asi 3 cm vysokú vrstvu substrátu za nový, čerstvý, ideálne rašelinový. Rez táto izbovka nevyžaduje, na jar ju však podľa potreby môžete zmladiť a odrezané výhonky nechať zakoreniť v pohári s vodou.


Nezabudnite ani na správne usmernenie rastu. Ak si želáte, aby vám táto rastlina rástla do výšky, doprajte jej pevnú machovú tyč. Takto pestované jedince pôsobia veľmi príťažlivo.


Ak je to potrebné, odstraňujte poškodené alebo choré listy, nikdy však neodstraňujte vzdušné korene a to ani vtedy ak by vám veľmi prekážali. Radšej nájdite iný spôsob, napríklad ich posuňte, či skryte tak, aby neprekážali.
Monstera niekedy prekvapí v staršom veku aj kvetmi. Ak sa vám to stane, kvety radšej odrežte. Rastlinu vyčerpávajú a majú neatraktívny zápach. Ak by ste ich však nechali odkvitnúť a dozrieť plody, môžete ich ochutnať, sú totiž jedlé.

 

Pripravil: dk
Zdroj a foto: redakcia, Flower Council Holland

Pin It