Všetky rastliny, ktoré sa hodia do kúpeľne obľubujú polotieň, teplo a vyššiu vlhkosť vzduchu. Tieto podmienky im pripomínajú aj ich prirodzený domov - dažďový prales.

 

kupelnoveTITULKA

V kúpeľni každodenne realizujeme svoje nevyhnutné hygienické úkony. Táto časť bytu môže byť zároveň veľmi príjemným priestorom na relaxovanie, rozjímanie a realizovanie príjemných rituálov. Ani v kúpeľni by nemala chýbať pekná zeleň, dokonca je tu prospešná. Vyberte si také druhy rastlín, ktoré sa sem najlepšie hodia a zároveň budú s priestorom vašej kúpeľne v maximálnom súlade. Ak nemáte dostatok miesta nevešajte hlavu. Zeleň sa vojde aj do tej najmenšej kúpeľne.


Z celého sveta


V kúpeľni bude výborne prosperovať niekoľko, bežne predávaných, izbových rastlín. Mnohé z ich by v iných častiach bytu živorili, tu sa vám ukážu v plnej nádhere. Vyskúšajte tilandsie, lopatkovec, drobnolisté fikusy alebo papraďorasty.


Tillandsie (Tilandsia) pochádzajú zo Strednej a Južnej Ameriky, lopatkovec (Spathiphyllum walisii) z brazílskych džunglí, ale aj z iných oblastí Južnej Ameriky a Ázie. Drobnolistý figovník (Ficus pumilia) by ste prirodzene našli rásť v oblastí Ďalekého Východu a papraďorasty napríklad v Číne. Vlhkosť, teplo a para, ktoré máme neraz aj vo svojej kúpeľni, vytvárajú pre tieto rastliny optimálne prostredie pre rast.


Čo si vybrať?


Tillandsie dostanete kúpiť napríklad v podobe listových ružíc rozmanitého tvaru. Ide o klasické epifyty, vytvoríte si z nich pôsobivé prostredie a atmosféru trópov. Stačí ich umiestniť do nádob alebo dekoratívnej mušle. Kvitnúca Tillandsia cyanea, ktorá pochádza z Ekvádoru vnáša do tohto priestoru aj farebnosť, zaujme netradičným veslovitým súkvetím, ktoré je zložené z ružových listeňov a sýto modrých kvetov. Výbornou voľbou je aj atraktívne vyzerajúca Tillandsia usnoides, ktorú stačí zavesiť na vhodné miesto. K rastu jej postačí vyššia vzdušná vlhkosť a teplo.

 

kupelnaplnazelene1


Nenáročný lopatkovec dostanete kúpiť v rôznych kultivaroch a veľkostiach. V ponuke kvetinárstiev nájdete menšie rastliny aj tie, ktoré vďaka veľkým listom ešte intenzívnejšie navodzujú atmosféru trópov. Rôzne veľké môžu byť na tejto rastline aj kvety, ktoré tvorí v hojnom počte.


Rozmanitosť druhov a rastových foriem je príznačná aj pre papraďorasty. Vybrať sa dá z ohromnej ponuky rozličných druhov a kultivarov. Listy mnohých sú často až malým umeleckým dielom. V kúpeľni sú tieto rastliny excelentné a výborne tu rastú.


Drobnolisté figovníky, so zelenými alebo bielo panašovanými listami, sú takisto pre tento priestor ako stvorené. Môžete ich pestovať v závesných nádobách, pri oporách alebo ako doplnok výsadieb vo väčších črepníkoch. Pohľad na záplavu malých lístkov na jemne prevísajúcich výhonkoch je čarovný. Malou zvláštnosťou je, že s pribúdajúcim vekom sa listy tejto rastliny zväčšujú.

 

kupelnaplnazelene2


Vhodných rastlín do prostredia kúpeľne je ešte viac, zaujímavé sú v tomto priestore aj rôzne druhy bromélií, niektoré orchidey a vlhkomilné izbovky, ktoré sú okrasné listami (kalatea, maranta).
Kúpeľňový nie je vhodné rastlinami prepĺňať a tiež je potrebné dať pozor na to, aby vám rastliny pri každodenných činnostiach neprekážali. Vždy radšej zvoľte menej druhov a tieto nech pôsobia reprezentatívnejšie. Veľa malých črepníkov s rôznymi rastlinami vyvoláva pocit neusporiadanosti a chaosu.

 

Všetko pre pekný vzhľad


Rastliny, ktoré odporúčame v tomto článku sa v kúpeľni dokážu vyrovnať s pomerne nízkou úrovňou osvetlenia. Ak v kúpeľni nemáte žiadne okno, rastliny budú prosperovať aj pri umelom osvetlení. Para, hmla, alebo občasné ponorenie do vody, či vyšplechnutie vody, to všetko je pre túto zeleň blahodarné.


Potrebné je zabezpečiť, aby substrát v črepníku s rastlinami bol stále mierne vlhký, bohatosť olistenia a atraktívnejší vzhľad podporí aj pravidelné prihnojovanie, ideálne aspoň raz za tri týždne. Ak sa vám tieto rastliny príliš rozrastú, môžete ich jednoducho kedykoľvek skrátiť. Doplniť kúpeľňu peknou zelenou si môžete kedykoľvek v roku.

 

 

Pripravil: dk
Zdroj a foto: redakcia, Flower Council Holland

 

Pin It