Patria k najkrajším kvitnúcim izbovým rastlinám. V minulosti bolo ich pestovanie súčasťou spoločenskej prestíže. Ako si s týmito rastlinami ozdobiť byt v súčasnosti?

 

kameliauvod

 

Kamélia (Camelia japonica) je vždyzelený krík alebo menší stromček. Pochádza z ďalekej Ázie – Kórei, Japonska či Číny. Rozkvitá v zime, od decembra do marca, čiže v období, kedy je iných kvetov menej. Každý jeden kvet kamélie je preto vzácnosťou a dôvodom na radosť. Jednotlivé kvety pôsobia sviežo, krehko a ušľachtilo. Môžu byť jednoduché plné, alebo poloplné. Najčastejšie sú ružové, ružovo fialové, biele či žlté.


Potreba oranžérie


Vypestovať kvety kamélií nie je jednoduché, rastlina si v našich podmienkach žiadala podmienky typickej zimnej záhrady. Ani v minulosti ju ale nemohol pestovať hocikto. V 19. storočí obľuba pestovania kamélií medzi bohatšími ľuďmi prudko narástla a preto vznikali pri šľachtických sídlach aj hodnotné zbierky týchto rastlín a zároveň nevyhnutné priestory – presklené oranžérie. Mnohé z nich, napríklad na Morave pri zámku v Kroměříži či Rajci, môžeme obdivovať ešte aj dnes. Vyše storočné exempláre kamélií sú každoročne bohato obsypané kvetmi a dajú sa pozrieť v rámci tradičných slávností kamélií.


Nie celkom jednoduché pestovanie spôsobilo, že tejto rastline sa darí tam, kde je jej venovaná vhodná starostlivosť. Nie je to typická rastlina pre prekúrené moderné panelákové byty, tu rýchlo hynie. V zimnej záhrade či oranžérii, na svetlej chodbe, verande alebo tiež na presklenom balkóne sa jej naopak darí veľmi dobre. Kamélia môže byť dlhoročným klenotom, milým spoločníkom a spolu s pekným črepníkom aj originálnym prvkom.

 

kameliasklenik


Ako zvládnuť pestovanie?


Kamélie žiadajú dostatok svetla, prekážajú im priame slnečné lúče zvonka. Ideálne je miesto s rozptýleným svetlom alebo ľahký polotieň. Dôležité je vedieť, že táto rastlina citlivo reaguje nielen na náhle svetelné ale aj teplotné zmeny. Ak je obsypaná kvetnými pukmi a dôjde k takejto zmene, obvykle puky rýchlo opadajú. Kamélie potrebujú v zime chladnejší priestor v rozmedzí od 10-15 °C. Po skončení kvitnutia je treba teplotu v miestnosti s kaméliou zvýšiť na aspoň 20°C. Nižšiu teplotu potrebujú kamélie opäť v jesenných mesiacoch, kedy nasadzujú kvetné puky.


V období vývoja kvetných pukov a počas kvitnutia doprajte rastlinám aj vyššiu vzdušnú vlhkosť. Stačí rastliny denne rosiť nie veľmi studenou vodou. Pridajte aj intenzívnejšiu zálievku. Počas letných prázdnin zálievku kamélií obmedzte, podporuje to tvorbu kvetov.


Zálievková voda nesmie obsahovať vápnik, ideálna je mäkká a odstáta voda. Na jar (apríl – máj) a potom v lete (júl- august) kamélie odporúčam prihnojiť hnojivom na kyslomilné izbové rastliny. Je to ďalší nevyhnutný krok k bohatému kvitnutiu.

 

kameliapuky

 

Počas leta môžete kamélie pestovať na polotienistom mieste v exteriéri, v záhrade alebo na terase. V tomto období sa naskytá aj skvelá príležitosť zmladiť radikálnejším rezom prestarnuté jedince.


Pokiaľ ide o presádzanie, mladšie kamélie treba presádzať raz za 3 roky, staršie aj raz za 5-7 rokov. Pri presádzaní použite vždy len substrát na báze rašeliny, ktorý neobsahuje vápnik.


K častým problémom pri pestovaní tejto krásnej izbovky je náhle opadávanie kvetov alebo pukov. Veľakrát je to dôvod, prečo sa ľudia vzdávajú pestovania kamélií. Príčinou je okrem uvedených náhlych teplotných alebo aj svetelných zmien aj príliš suchý vzduch, prudké výkyvy v zálievke, nedostatok svetla alebo aj nadmerné prihnojovanie. Ak si ale pri pestovaní na toto dáte pozor, kamélie sa vám odmenia každoročným bohatým kvitnutím.

 

kamelie3

 

Historické stopy


Kamélie majú za sebou poriadny kus histórie. Do Európy, konkrétne do Portugalska, sa prvá kamélia dostala vďaka moreplavcom v 16. storočí. Obľuba pestovania týchto exotických kríkov sa rýchlo rozšírila aj do ďalších krajín. V druhej polovici 19. storočia vyvolala táto rastlina doslova ošiaľ. O kaméliách sa veľa písalo, hovorilo, nádherné kvety boli inšpiráciou pre umelcov, na mnohých obrazoch dnes vidno práve kamélie a spisovateľov. Kamélie sa kedysi objavovali v kyticiach, na slávnostných stoloch, typické bolo pre ne umiestnenie v gombíkovej dierke pánskych kabátov či ako ozdoba dámskych šiat a vlasov.


Kvety kamélií sprevádzali v šľachtických sídlach krsty, svadby aj pohreby. Žiadna väčšia spoločenská udalosť sa bez nich nezaobišla. Už v 19. storočí pôsobilo v Európe množstvo šľachtiteľov kamélií a vznikali aj kluby ich priaznivcov. Kamélie boli pomerne rozšírené a obľúbené. Každý, kto niečo znamenal, chcel mať tento krík vo svojej blízkosti. Hoci postupom času móda kamélií upadla, dnes sa naďalej pestujú a k dispozícii je neuveriteľných 30-tisíc kultivarov. Najstaršiu žijúcu kaméliu rastúcu v Európe by ste našli v Nemecku a pestuje sa tu už vyše 100 rokov.

 

kamelie5


V pôvodnej domovine kamélie rastú v chladných horských lesoch a neraz dosahujú výšku až 10 m. K nám sa v posledných rokoch dostali kultivary, ktoré sa dajú pestovať v miernych oblastiach celoročne vonku. Málo sa vie, že do rovnakého rodu ako kamélia patrí aj oveľa známejší čajovník.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

 

Pin It