Začiatok roka je tradične spojený s prianím zdravia a šťastia do nového roka. Pri tejto príležitosti sa niekedy podarúva malá rastlina „pre štastie“.

 

novorocne uvod

V niektorých krajinách je darovanie rastliny pri príležitosti vstupu do nového roka zaužívaným zvykom. U nás to až také časté nie je. Napriek tomu sa izbové rastliny, ktoré sú s touto tradíciou najviac spojené, koncom a začiatkom roka predávajú. Najčastejšie ide o štvorlístok – kysličku, plavúnku alebo soleiroliu. Ide o drobnejšie a bohato olistené rastliny, ktoré sú neraz doplnené drobným dekoračným predmetom. Rastliny sú vysadené v menších alebo stredne veľkých črepníkoch a majú takmer zhodné požiadavky na umiestnenie aj starostlivosť.


SOLEIROLIA (Soleirolia soleirolii)

rodinne stastie

Táto príťažlivá, nízka, plazivá a bohato olistená rastlina má nitkovité stonky a drobné lesklé lístky. Vytvára súvislé a jemne pôsobiace porasty, v črepníkoch pripomínajú malé vankúšiky. Rastlina potrebuje svetlé miesto, znesie aj polotieň a tieň, zle znáša priame slnečné lúče. Najkrajšie sa rozvinie v priestore s bežnou alebo nižšou izbovou teplotou, avšak za predpokladu vyššej vlhkosti vzduchu. Vhodné je ju pravidelne rosiť alebo pestovať v uzatvorených priestoroch, bankách, starých akváriách, teráriách a ampuliach. Žiada aj pravidelný prísun vlahy, ideálne je ju zalievať nie veľmi studenou vodou do podmisky, vyhnúť sa treba preliatiu. V zime ju stačí zalievať menej. V prostredí so suchším vzduchom sa jej nedarí, neprospieva jej ani zanedbávanie zálievky.


PLAVÚNKA (Selaginella martensii)

plavunka

Efektný papraďorast so svetlozelenými, veľmi jemnými listami a stonkami, pôvodom z tropických oblastí sveta. Vytvára pekný, hustý trs, staršie rastliny poliehajú. V ponuke sú aj kultivary s drobnejšími lístkami a kompaktným rastom. Plavúnke sa výborne darí na polotienistom mieste s vyššou vlhkosťou vzduchu aj pôdy. Obľubuje rašelinový substrát. Najlepšie je ju pestovať v izbových skleníčkoch, starách akváriách, ampuliach, teráriách a bankách. Dariť sa jej však môže aj v kúpeľni kde je aspoň trochu svetla. Nevyhovuje jej zhodné umiestnenie s inými izbovými rastlinami, napríklad na okenných parapetoch alebo stolíkoch. Vadí jej suchší vzduch a presychanie substrátu, obvykle potom hynie.


KYSLIČKA (Oxalis deppei)

kyslickla

Pekná drobná rastlina s nápadnými troj a viac početnými listami, pôvodom z Ameriky. Existuje viacero druhov, sú okrasné nielen listom ale aj kvetmi. Najdôležitejšie bude rastlinu umiestniť do svetlej a nie veľmi prekúrenej miestnosti. Vhodný je okenný parapet, ale len ten, pod ktorým nie je zdroj tepla. Dôležitá je pravidelná zálievka, substrát v malom črepníku by nemal nikdy úplne vyschnúť, ale nesmie byť ani premáčaný. Drobné hľúzky, ktoré má rastlina v pôde by inak začali zahnívať. Odporúčam rastlinu pravidelne rosiť, obľubuje aj vyššiu vzdušnú vlhkosť. Na jar rastlinu presaďte do väčšieho črepníka a nového čerstvého substrátu. Počas celého leta ju môžete pestovať vonku, na balkóne, terase či v záhrade, kde vás poteší aj svojimi drobnými väčšinou ružovkastými kvetmi.


Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It