sukulenty uvodK najmenej náročným a pritom príťažlivým izbovým rastlinám patria sukulenty. V predaji nájdete prakticky celoročne rozmanité druhy, väčšinou ide o rastliny okrasné listom, celkovým vzhľadom, mnohé aj pekne kvitnú.


Tie, čo nekvitnú pútajú niekedy nápadnou farebnosťou a zaujímavými tvarmi, ktorých zoskupením môžete získať nápadité živé aranžmány. Veľkou prednosťou týchto rastlín je, že nezaberú veľa miesta, vojdú sa aj na menší okenný parapet a miesto pre ne sa nájde aj vo veľmi malom byte. Pestovať ich môžu aj deti, začínajúci pestovatelia, sú ideálne pre časovo zaneprázdnených ľudí a aj ľudí ktorý majú záľubu v zbieraní rastlín a rastlinných kuriozít.

 

VEDELI STE?
Sukulenty sú rastliny so zdužnatenými koreňmi, stonkami či listami, ktoré sú prispôsobené na život v suchšom prostredí. Ide o rastliny, ktoré majú schopnosť uchovať si zásoby vody a živín na menej priaznivé obdobia. Existuje asi 10 000 druhov sukulentných rastlín.

 

sukulent 1

Eónium

 

KDE ICH UPREDNOSTNIŤ?

 

Sukulenty sa hodia najmä do moderného svetlého bytu, ideálne južne orientovaného. Nevadí im ani suchší vzduch, dokonca prekúrenejšie prostredie. Zle rastú v tmavých a vlhkejších miestnostiach a miestnostiach orientovaných na sever. Na tmavších miestach sa ich vôbec neodporúča pestovať. Ideálne je ich pestovať na okenných parapetoch , na okenných poličkách alebo jednoducho čo najbližšie pri oknách. Na rozdiel od kaktusov nepotrebujú najmä listové druhy zimovanie v tmavšom priestore. Najlepšie sa sukulentom darí v skleníkoch a zimných záhradách, tu k nim svetlo prichádza z viacerých strán. Pokiaľ ide o teplotu, v lete je ideálne pestovať ich pri teplote 25°C, v zime pri nižšej, okolo 15°C. Vyššie teploty v zime môžu spôsobiť rýchlejší rast a keďže sú dni kratšie a je nedostatok svetla tak aj neželané deformácie rastlín.

 

sukulent2

Mliečnik 

 

PESTOVANIE A STAROSTLIVOSŤ

 

Nevyžadujú pravidelnosť zálievky, uprednostnia skôr suchší substrát. Ak sa na ne zabudne, nič sa neudeje. Trochu vody im samozrejme priebežne treba dopriať, najmenej vody potrebujú v zime. Škodím im trvalé vlhko a hromadenie vody v podmiske. Prihnojovanie potrebné nie je, alebo len veľmi málo ak boli rastliny vysádzané do menej výživných substrátov. Použiť môžete špecializované hnojivo pre kaktusy a sukulenty.

 

Pestovať tieto rastliny je najlepšie v menších hlinených či terakotových črepníkoch. Veľmi zaujímavo pôsobia vysadené aj v nádobách kovových. Mohutnejšie druhy vyniknú vo vyšších črepníkoch. Vytvoriť si môžete aj kombinované výsadby. Nezabudnite, že každá rastlina potrebuje dostatok miesta na rozrastanie. Nie je vhodné kombinovať ich s inými izbovými rastlinami, hoci sa to často robí. Dôležité je, aby rastliny v jednej nádobe mali rovnaké pestovateľské požiadavky.

 

sukulent3

Tučnolist

 

Sukulenty môžu byť počas leta a začiatkom jesene vonku, na slnečnom alebo mierne polotienistom mieste. Dokonca im to viditeľne prospeje. Je to zároveň príležitosť si ich rozmnožiť stonkovými odrezkami. Dá sa to celkom jednoducho, odrezky rýchlo zakoreňujú v zmesi perlitu a rašeliny. Pokúsiť sa však môžete rozmnožiť si sukulenty aj výsevom semien. Veľmi dobre si sukulenty rozmnožíte aj pomocou listových odrezkov. V prípade listových aj stonkových odrezkov je treba ranu po oddelení nechať zaschnúť, až potom odrezky zapichovať do množiarenského substrátu.

 

TIP AUTORA:
Každoročné presádzanie nie je u sukulentov potrebné, stačí raz za 3-4 roky, vždy na jar. Potrebný bude len o niečo väčší črepník. Použite substrát určený na pestovanie kaktusov. Mal by rýchlo prijímať vodu a rýchlo aj vysychať.

 

sukulent5

Havorcia 

 

NAJKRAJŠE DRUHY

 

K najkrajším a najmenej náročným druhom patrí tučnolist (Crassula), ktorý vytvára pôvabné stromčekovité formy a má aj výbornú regeneračnú schopnosť. Dostanete kúpiť niekoľko pekných druhov, vzrastovo nižších aj vyšších. Sú to nenáročné a vzhľadovo príťažlivé rastliny. Tučnolisty sú dokonca ideálne pre pestovateľov začiatočníkov. Pekné a vďačné sú aj echevérie (Echeveria), vytvárajúce pravidelné listové ružice, niekedy farebne výrazné, alebo striebristé. Zaujímavé sú aj havorcie (Hawortia), agávy (Agave), kotyledony (Cotyledon) alebo litopsy (Lithops) prezývané aj živé kamene. Hoci ich pestovanie láka deti, sú o niečo náročnejšie na starostlivosť.

 

sukulent4

Echevéria

 

Vďačné a hlavne v moderných bytoch atraktívne pôsobiace sú mliečniky (Euphorbia) či eóniá (Aeonium). Menej svetla a viac vlhka tolerujú gastérie (Gasteria), ktoré prekvapia aj peknými súkvetiami. Gastérie pochádzajú z Afriky a patria k najviac prispôsobivým sukulentom. Vďačnou a užitočnou súčasťou interiéru je aj aloe (Aloe), ktoré takisto patrí k menej náročným a rýchlo rastúcim druhom. Niektoré druhy (Aloe vera, Aloe arborescens) patria k liečivým rastlinám, využíva sa ich šťava. Okrem listov sú tieto rastliny podobne ako gastérie ozdobné aj kvetmi. Aloe sa v bytoch pestuje veľmi dobre a patrí k dlhovekým rastlinám. Vybrať si dokonca môžete z ponuky drobných aj stredne veľkých druhov. Klasikou je aj krásne kvitnúce ale obvykle krátkoveké kalanchoe (Kalanchoe blossfeldiana). V ponuke sú kultivary s rôzne sfarbenými kvetmi. 

 

Napísal a vyfotografoval: Daniel Košťál

Pin It