Jedna z najzaujímavejších izboviek, ktorú si môžete v súčasnosti vybrať do svojho bytu, pochádza až z ďalekých Filipín. Od februára rastlinu krášlia nápadné súkvetia.

 

medinilla2022 v


Medinila nádherná (Medinilla magnifica) je neprehliadnuteľná a mohutne pôsobiaca tropická rastlina. Má väčšie, kožovité a lesklé listy s výraznou žilnatinou. Najkrajšie sú bohato olistené rastliny, ktoré dekorujú prevísajúce a trváce súkvetia. Hoci súkvetia pôsobia mohutne, samotné kvety, ktoré chránia nápadné ružové listene, sú menšie.


Je asi meter vysoká a rovnako široká, vytvára menší krík. Vynikne v modernom a svetlom byte, na dobre viditeľnom mieste, napríklad vo vstupnej hale, v jedálni, v obývacej izbe alebo v zimnej záhrade. Potrebuje dostatok miesta, nemali by ste ju preto umiestňovať do stiesnených priestorov. Pre medinilu je dôležitý väčší, stabilný a zároveň dekoratívny kvetináč, ktorý sa hodí do daného prostredia. Nemal by byť príliš dekorovaný, aby neodpútaval pozornosť od samotnej rastliny.


Umiestnenie


Medinilu najčastejšie zoženiete na jar, kedy kvitne. Kupovať by ste ju mali len počas teplejších dní (ideálne napoludnie) a nezabudnite si dať rastlinu na prenos domov dobre zabaliť. V interiéri prosperuje na svetlom alebo polotienistom mieste. Prekážajú jej miesta, na ktoré dopadajú zvonka slnečné lúče. V zime a na jar potrebuje teplotu minimálne 15°C, v lete znesie aj o niečo viac, napríklad 27 °C.

 

medinila clanok


Pestovanie


Rastlina obľubuje vyššiu vzdušnú vlhkosť, ktorú docielite napríklad tým, že ju budete aspoň raz denne orosovať mäkkou vodou. Vyššia vzdušná vlhkosť je predpokladom úspešného pestovania. Najvyššie požiadavky má na ňu rastlina na jar a v lete, počas zimy znesie aj menej vlhký vzduch. Dôležité je tiež dopriať tejto izbovke pravidelnú zálievku mäkkou vodou, ktorá má izbovú teplotu. Substrát by nemal nikdy na dlhšiu dobu úplne preschnúť, zároveň nesmie byť príliš zmáčaný.


Počas kvitnutia rastlinu nezabudnite raz za týždeň prihnojiť hnojivom, ktoré je určené pre kvitnúce izbové rastliny. Osvedčilo sa aj použitie hnojiva, ktoré je určené pre kyslomilné záhradné rastliny.
Prednosťou tejto rastliny je, že pri dodržaní všetkých pestovateľských odporúčaní nebýva napádaná chorobami ani škodcami. Trpieť môže vtedy, keď ju budete pestovať v suchšom vzduchu a zabudnete ju pravidelnejšie zalievať. Chradnutie medinily môže spôsobiť jej častejšie premiestňovanie, hýbanie s ňou v čase kvitnutia alebo vystavovanie prievanu.

 


Pokiaľ ide o hydroponické pestovanie, zatiaľ sa pri tejto rastline neosvedčilo. V lete môžete medinilu pestovať na polotienistom mieste v záhrade alebo na terase. Vyhnite sa však umiestneniu na priamom slnku.

Medinila je príťažlivá, reprezentatívna hoci stále málo pestovaná izbovka. Do moderných bytov vnáša vzrušujúcu atmosféru trópov. V bežných bytových podmienkach však vydrží kratšie, vo vykurovanej zimnej záhrade sa, naopak, môže vynímať v plnej nádhere niekoľko rokov. Keď ju budete pestovať dlhodobejšie, myslite aj na jej presádzanie, aspoň raz za dva či tri roky a vždy skoro na jar.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor, Flower Council of Holland, Pixabay

 

Pin It