Jednofarebné alebo viacfarebné, väčšie a menšie, tradičné či s exotickým šarmom. Kvety alstromérií prekvapia veľkou rozmanitosťou. Vyskúšajte si nimi ozdobiť byt.

 

alstromeria uvod


Vo váze s vodou, ktorú budete pravidelne vymieňať, vydržia kvety tejto rastliny svieže až dva týždne, niekedy dokonca aj dlhšie. Rastlina totiž patrí k druhom, ktoré sa vyznačujú vysokou trvácnosťou rezaných kvetov.
Alstromérie ozdobia starší aj moderný byt, kvety môžete umiestniť do nižších aj vyšších štíhlych váz alebo si ich naaranžovať do aranžovacej hmoty. Vyniknú samostatne alebo v kombinácii s inými rezanými kvetmi. Hoci je farebné spektrum kvetov tejto rastliny veľmi široké, momentálne sú vyhľadávanejšie najmä kultivary s bielymi kvetmi. Práve tie sa totiž najlepšie uplatnia v moderných bytoch s minimalistickým dizajnom. V tomto období môžete uprednostniť aj žlto kvitnúce kultivary, v byte vám navodia atmosféru blížiacej sa jari.


Rastlina pochádza z Južnej Ameriky, z horských oblastí Brazílie a Peru. Kvôli rezu sa však v súčasnosti pestuje v skleníkoch po celom svete. Kvety dostanete kúpiť celoročne a počas roka môžete voliť rôzne farby, napríklad také, ktoré sú typické pre dané obdobie. Túto rastlinu sa môžete pokúsiť pestovať v lete aj vo svojej záhrade, prípadne v dostatočne veľkom črepníku na balkóne alebo terase.


Vďaka intenzívnemu šľachteniu sa v posledných rokoch objavujú kultivary s pevnejšími stonkami, trvácnejšími listami a väčšími alebo plnými kvetmi. Na jednej stonke môže byť menej alebo viacero, napríklad menších kvetov. Nakupovať je najlepšie pevné stonky s vyfarbenými ale ešte neotvorenými (alebo mierne otvorenými) väčšími kvetnými pukmi. Z ponuky si vyberte len čerstvé, kvalitné a nepoškodené stonky, bez známok plesní. Ideálne je uprednostniť jedince s listami okolo kvetov pretože tieto pôsobia vo váze atraktívnejšie.


Po kúpe a prinesení domov zrežte ostrým nožom konce stoniek a jednotlivé stonky s kvetnými pukmi vložte čo najrýchlejšie do vázy s väčším množstvom vody, do ktorej ste predtým pridali výživu pre rezané kvety. Dôležité je tiež odstrániť všetky listy, ktoré by boli ponorené vo vode. Mohli by začať vo vode zahnívať a tým by trvácnosť kvetov alstromérií znížili.


Kyticu alstromérií umiestnite v interiéri na svetlé a dobre viditeľné miesto. Vyhnite sa miestam, kde dopadajú priame slnečné lúče, blízkosti misky s ovocím alebo tepelných zdrojov. Priebežne odstraňujte odkvitnuté kvety a žltnúce listy, vo váze vymieňajte vodu, vždy trochu skráťte aj konce stoniek. Keď kvety odkvitnú môžete ich nahradiť inými. Isté však je, že kvety tejto exotickej krásky vám budú robiť radosť celkom dlho.

 

 

Napísal: dk
Zdroj a foto: Flower Council of Holland

Pin It