Kvety georgín prekvapia obdivuhodnou tvarovou rozmanitosťou a farebnosťou. Niektoré pôsobia nenápadne, iné tajomne, ďalšie výstredne. Dajte im príležitosť ukázať sa.

 georginy2 uvod


Výbornou správou je, že kvety georgín sa vyznačujú vyššou trvácnosťou, vo váze s vodou vydržia svieže niekoľko dní. Odrezaním niekoľkých kvetov pritom rastliny nepoškodíte. Práve naopak, podnietite ich k tvorbe ďalších. Kvitnutie bude dokonca intenzívnejšie, hoci ďalšie kvety môžu byť menšie. Z georgínových kvetov sa môžete tešiť a zbierať ich až do prvých mrazov. Sezóna týchto rastlín potom končí a ďalšiu príležitosť budete mať až o rok.


Obľubovali ich aj v minulosti


Vázy plné nádherných kvetov georgín boli obľúbené už v minulosti. Nechýbali vo vidieckych domoch ani v honosných šľachtických sídlach. V súčasnosti záujem o tieto rastliny a ich kvety opäť ožíva, objavuje sa aj veľa nových kultivarov s atraktívnymi kvetmi. Uplatnia sa nielen vo vázach ale aj v rôznych štýlových aranžmánoch, samostatne alebo spolu s inými kvetmi, ktoré sú typické pre obdobie babieho leta alebo jesene. Kým v moderných interiéroch vynikne skôr kytica z georgín jednej farby (prípadne len jeden kvet vložený do štíhlej vázy), v tradičných a vidieckych sa žiada vsadiť viac na rozmanitosť. Výber kvetov môžete prispôsobiť farebnosti interiéru alebo zaexperimentovať a vyskúšať odvážne spojenie kontrastujúcich farieb. Dajte si záležať aj na výbere váz či kvetinových misiek, výsledok môže byť veľmi zaujímavý a pôsobivý.


Kedy kvety zberať?


Najlepšie v ranných hodinách, ideálne ak je na listoch rosa. Použite vždy ostrý nôž alebo záhradnícke nožnice, kvety netrhajte ani nelámte, poškodili by ste rastliny. Odrezané kvety vložte čo najrýchlejšie, až do konkrétneho použitia, do vedra s čerstvou vodou.


Na zber do váz alebo aranžovanie sa najviac hodia kvety, ktoré sú rozvinuté len do polovice. Tieto vám vydržia najdlhšie. Pred vložením do váz odporúčam konce stoniek šikmo zrezať dlhým rezom a odstrániť všetky spodné listy (žiadne listy nesmú byť ponorené vo váze s vodou).


Vodu vo váze denne vymieňajte, použiť môžete aj prípravok na predĺženie trvácnosti rezaných kvetov. V takomto prípade postačí, ak priebežne doplníte len trochu čerstvej vody.


Vázu alebo aranžmán s kvetmi georgín postavte v interiéri na dobre viditeľné a svetlé miesto, najlepšie tam, kde sa budete viac zdržiavať. Ak vám niektorý z kvetov zvädne, môžete ho hneď nahradiť novým. V prípade, že máte v záhrade viac druhov georgín, dekorácie môžu mať vždy inú podobu. V jesennom období si kvety tejto obľúbenej záhradnej rastliny môžete kúpiť aj na trhu alebo v niektorých kvetinárstvach.

 

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: Flower Council of Holland, Kvetinovecibulky.info

 

Pin It