Sklenené závesné banky vysadené rastlinami, ktoré sa často označujú aj ako aeráriá, zožínajú v posledných rokoch obrovský úspech. Kde sa uplatnia?
Aeráriá vkusne doplnia moderné aj staršie byty. Miesto pre sa nájde v rozlohovo väčších aj menších interiéroch, nezáleží dokonca ani na štýle, aký v nich prevláda. Z aerárií vyžaruje harmónia a sviežosť.
Samotné závesné banky pritom môžu mať rôzny tvar aj veľkosť, od väčších až po menšie. Pôsobivá je najmä skupinka niekoľkých, v rôznych výškach zavesených, menších sklenených baniek s decentnou výsadbou.
Aeráriá s už vysadenou zeleňou si môžete kúpiť alebo si ich jednoducho zhotovíte sami. Nie je tozložité. Stačí mať k dispozícii sklenú banku, substrát, vhodné rastliny, motúz, pinzetu a poriadnu dávku nápaditosti.
Základom je sklo
Lenka Hrubá z pražského ateliéru Záhrada na niti, ktorá sa výrobe aeráriá profesionálne venuje, si dáva sklenené banky podľa vlastných návrhov vyrábať v českej sklárni. „Sklo, ktoré sa na výrobu aeráriá používa je neutrálne a preto sa hodí do interiéru každého typu. Ide o ručnú výrobu, preto každý kus môže byť iný a unikátnejší. Do vnútra jednotlivých sklených závesných baniek vysádzam rastliny a vytváram z nich čarovné mikrosvety v skle,“ uvádza Lenka Hrubá. K správnemu aeráriu patrí ešte pevný motúz na zavesenie.
Rastliny a substráty
Spektrum rastlín, ktoré sa hodia pre využitie v aeráriách je pomerne široké. Dôležité je zohľadniť konečnú veľkosť vysádzaných rastlín a otvor, cez ktorý sa rastliny do priehľadnej banky umiestňujú.
„Pôsobivé sú aeráriá s výsadbou menších sukulentov a aj tých, ktoré majú dlhé prevísajúce výhonky. Obľubujem používať aj machy, mäsožravé rastliny, vlhkomilné izbové rastliny, ktoré sú okrasné listom alebo miniatúrne orchidey. Tie očaria svojimi kvetmi. Využívam aj tilandsie, tým sa v aeráriá výborne darí a vybrať sa dá z mnohých veľmi atraktívnych druhov,“ vysvetľuje Lenka Hrubá.
Rastliny, ktoré obvykle charakterizuje nízky a kompaktnejší vzrast sú v sklených bankách vysadené v rôznych substrátoch, podľa toho, o aký druh ide. Aj vďaka tomu sa im darí. Povrch substrátu je ešte často dekorovaný drobnými kamienkami, menšími mušľami alebo píniovou kôrou. Celá zostava má samozrejme pôsobiť jednoducho a prirodzene. Nie je preto vhodné naplniť banky rôznymi rastlinami.
https://www.zahradnymagazin.sk/interier/764-miniaturny-svet-zelene-v-skle#sigProId7e26c875cd
Starostlivosť a životnosť
Aj zeleň v aeráriách si žiada aspoň minimálnu starostlivosť. To, ako intenzívna by mala byť je závislé aj od typu vysadenej rastliny. Je to podobné tomu, čo sa dodržiava pri pestovaní rastlín v črepníkoch.
„Dôležité je dať pozor hlavne na preliatie substrátu. Ak raz do vnútra aerária nalejete viac vody, často ju už nedokážete dostať von a rastliny sú ohrozené hnilobou koreňov. Pri zalievaní je preto potrebné neraz využiť aj svojské metódy. Sukulenty je napríklad praktické zalievať lyžičkou, tilandsie zasa stačí sem tam orosiť destilovanou alebo dažďovou vodou. Táto voda totiž nezanecháva na skle nápadné stopy,“ hovorí Lenka Hrubá.
Priebežne treba z rastlín odstraňovať suché alebo zožltnuté listy, prípadne odkvitnuté kvety. Ak je to potrebné, príliš rozrastené rastliny môžete opatrne pomocou nožníc zredukovať.
Konkrétne umiestnenie aerárií je závislé od druhu pestovanej rastliny a jej požiadaviek. Sukulenty napríklad uprednostnia svetlé miesto, miniatúrne orchidey zasa polotienisté. Od toho, či tieto nádoby vhodne umiestnite a či sa o ne správne postaráte závisí aj životnosť zvolenej zelene. Vo všeobecnosti sú aeráriá dlhodobou záležitosťou, nenáročnou na starostlivosť.
Pripravil: Daniel Košťál, v spolupráci s ateliérom Zahrada na niti / www.zahradananiti.cz
Foto: Zahrada na niti