Z krásnych kvetov sa počas sezóny môžete tešiť v záhrade, na dvore alebo terase. Pekné kvetinové výsadby si však môžete vytvoriť aj na bežnom okennom parapete.

 

kvetoknauvod

 


V tomto období si k tomu jednoducho zadovážite všetko potrebné. V predaji je veľa druhov krásne kvitnúcich a nenáročných letničiek. Okrem nich aj sezónne alebo trváce rastliny s atraktívnym olistením. Zožeňte si, ak nemáte, aj vhodné vegetačné nádoby a čerstvé pestovateľské substráty.


Výber rastlín


Ponuka je veľmi široká, každá rastlina pôsobí sviežo a púta peknými kvetmi. Vyberať si rastliny len podľa toho, či sa vám páčia však nie je správne. Výsledkom môže byť neskoršie sklamanie a konštatovanie, že ste zbytočne minuli peniaze. Dôležité je vždy zohľadniť možnosti, najmä podmienky daného miesta.


Dobre si premyslite, či kupovaným rastlinám ponúknete slnečné, polotienisté alebo tienisté okenné parapety. Na slnečných miestach prosperujú muškáty, petúnie a minipetúnie, surfínie, dvojzubec, sanvitálie, gazánie, vejárovky, bakopy, diascie, nemézie, osteospermum, železníky alebo papuľky. Na polotienistom okennom parapete prekvapia bohatým kvitnutím netýkavky, begónie, fuksie, lobelky, bakopy alebo okrasný tabak. Aj miesta pri oknách môžu byť veternejšie alebo celodenne vystavené slnečnej páľave. Dôkladne preto výber rastlín zvážte. Nikdy nekupujte na slnečné miesta rastliny, ktoré uprednostňujú polotieň alebo na veterné miesta druhy, ktoré majú krehké stonky.

Premyslite si aj to, koľko času budete môcť venovať starostlivosti o zeleň v okenných vegetačných nádobách. Niektoré rastliny nie sú náročné na každodenné zavlažovanie (napríklad begónie), iné naopak nedostatkom vlahy trpia a postupne chradnú (napríklad netýkavky). Ak budete chcieť mať na oknách krásne rozkvitnuté porasty alebo previsy nezaobíde sa to ani bez pravidelného prihnojovania. Opäť sú rastliny menej náročné a viac náročné na pravidelný prísun vlahy.

 

kvetokna1

 

Jeden druh alebo kombinácia


Atraktívne pôsobia výsadby zložené z jedného druhu (muškáty, surfínie, netýkavky, fuksie) avšak tieto sa v plnej nádhere sa ukážu len vtedy, ak sa o ne vhodne postaráte. Trendom posledných rokov sú kombinované výsadby, ktoré ponúkajú ohromné množstvá variácií a na pohľad sú zaujímavejšie. Môžete skúšať neustále a každoročne nové možnosti a je viac než isté, že niektorá kombinácia si získa vašu priazeň na veľa rokov.


Základom úspechu je to, že v rámci jednej vegetačnej nádoby skombinujete len druhy s rovnakými pestovateľskými požiadavkami (na svetlo, vlhkosť substrátu). Takisto odporúčam prihliadať na to, aby každá vysadená rastlina mala okolo seba dostatok miesta na rozrastanie. Chybou je sadiť rastliny veľmi natesno k sebe alebo naopak vytvárať dlhé rozostupy. Všetky rastliny vysádzajte s neporušeným koreňovým balom. Do debničky dlhej asi 50 cm môžete vysadiť 4 rastliny, ideálne nie v jednom rade.


Pôsobivé sú spojenia zložené z letničiek rôznych rastových charakteristík, napríklad vzpriamene rastúcich s tými, ktoré vytvárajú nižšie trsy. Spojte spolu kvitnúce druhy aj tie, ktoré majú farebné listy. Vyplatí sa tiež zakomponovať druhy s prevísajúcimi výhonkami, ktoré dômyselne zamaskujú vegetačné nádoby.


Príťažlivo pôsobia výsadby farebne zladené do príbuznej farebnosti (tón v tóne) alebo také, ktoré pozostávajú z kontrastných farieb (kombinácia teplejších a studených farieb, bledých a tmavších odtieňov). Farebnosť svojej kvetinovej výsadby môžete prispôsobiť farebnosti okien alebo fasády.

 

kvetokna3

 

Nádoby a príslušenstvo


Najlepšie vám na okenných parapetoch poslúžia dlhšie debničky. Nemali by byť príliš úzke, nemusia byť ani prehnane široké. Ku svojim oknám zvoľte vždy len jeden druh debničiek, aj jednu farebnosť. Najrozsiahlejšia je momentálne ponuka plastových debničiek. Dbajte aby tie, ktoré kupujete mali aj odnímateľnú spodnú časť, ktorá je určená na zachytávanie prebytočnej zálievkovej vody. Okrem plastových nádob, ktoré sú cenovo výhodné, dostupné a často aj dizajnovo pekné, sa môžete rozhodnúť aj pre drevené debničky, kovové alebo prútené, tie sa však na pestovanie letničiek príliš nehodia. Museli by byť vystlané fóliou a ani to by nemuselo pomôcť ochrániť ich pred nadmernou vlhkosťou.

 

Veľmi praktické sú samozavlažovacie debničky, ktoré využijete hlavne vtedy, ak zabúdate zalievať. Pestovaným rastlinám zabezpečia optimálny vodný režim. Zoženiete ich v rôznych variantoch, cenách a dizajnoch. Často pôsobia sviežim, moderným dojmom a tak sa môžu stať pohľadovo zaujímavou súčasťou vašich okien.


Myslite aj na rôzne úchyty a podpory, ktorými zabezpečíte stabilitu výsadieb a ochránite ich pred zvalením.


Substráty


Pri pestovaní letničiek na okenných parapetoch sa bez nich nezaobídete. Neodporúčam využívať bežnú záhradnú zeminu (často sa to robí) a starší substrát len za predpokladu, že ste ho po minuloročnej sezóne správne skladovali. Pre pestovanie letničiek v nádobách je v predaji k dispozícii široká ponuka špeciálnych substrátov. Vyznačujú sa premysleným zložením (často sú obsiahnuté unikátne zložky ako hydrogél a pod.) a tiež tým, že obsahujú štartovaciu dávku hnojív. Lacnejšie substráty ich obsahujú veľmi málo alebo vôbec nie, tie kvalitné ich majú viac. Počas prvých dní sa tieto hnojivá postarajú o rýchly rast a celkovú vitalitu vysadených letničiek.


Substráty určené pre pestovanie balkónových letničiek môžete využiť pre všetky rastliny, ktoré si do debničiek vyberiete. S výnimkou petúnií, surfínií a minipetúnií. Pre tieto rastliny je určený iný substrát, so špeciálnejším zložením a vyplatí sa ho využiť.


Nezabudnite ani na keramzit. Použijete ho na vytvorenie drenážnej vrstvy (vysokej asi 5 cm) v každej pestovateľskej debničke. Nahradiť ho môžete aj štrkom.

 

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

 

Pin It