Rozkvitnuté prvosienky sú v predaji už od začiatku roka. S končiacou zimou je ich ponuka pestrejšia. Je to skvelá príležitosť vytvoriť si z nich v exteriéri peknú kompozíciu.

 

prvosienky


Veľa ľudí sa nechá zlákať sýto farebnými kvetmi a nízkou cenou týchto rastlín, len málokto si uvedomí, že nejde o typickú izbovú rastlinu. Pestovanie prvosienok v prekúrenom interiéri so suchším vzduchom nie je vhodné, ani možné. Rastliny v takomto prostredí rýchlo chradnú a zakrátko hynú. Lepšie sa tejto, typickej záhradnej, trvalke bude dariť v svetlom a chladnejšom priestore (chodby, verandy, schodištia), ale aj tu môže byť umiestnená len krátkodobo. Ideálne bude prvosienke nájsť chránené miesto v exteriéri. Rozkvitnuté sadenice prvosienok vám skrášlia vstupné priestory do domov, dvory, terasy, balkóny, átriá a takisto okenné parapety.


Malá rastlina, veľký účinok


Prvosienky (Primula vulgaris) sú pre mnohých z nás prvými zvestovateľmi blížiacej sa jari. Prekvapia množstvom variácií, jednotlivé kultivary vystavujú na obdiv rôzne veľké kvety tradičných aj nevšedných farieb. Vďaka intenzívnemu úsiliu šľachtiteľov sa každoročne do predaja dostávajú ďalšie kultivary a zrejme to nebude inak ani v ďalších rokoch.

 

prvosienky01


Rastliny charakterizujú jednoduché alebo plné, niekedy voňavé kvety a sviežo vyzerajúce, jemne zvráskavené listy. Pôsobivá je skupinka zostavená z niekoľkých druhov alebo kultivarov prvosienok alebo výsadby, ktoré sú vytvorené z jedného druhu a kultivaru. Prvosienky môžete v rámci jednej nádoby kombinovať aj s ďalšími rastlinami, ktoré sú typické pre skoré jarné obdobie. Svedčí im spojenie s rýchlenými narcismi, modricami, sirôtkami alebo nezábudkami.


Ak chcete docieliť veľkolepejší efekt, vysaďte si prvosienkami niekoľko stredne veľkých vegetačných nádob a vždy v rámci každej použite viacero kusov týchto rastlín. Zakrátko sa ukážu v plnej nádhere. Prvosienky neodporúčam pestovať v príliš malých črepníkoch, substrát v nich totiž rýchlejšie presychá, rastliny potom vädnú, zasychajú im kvety aj listy.

 

Ako ich vysádzať?


Rozkvitnuté prvosienky môžete zoskupiť do starých prútených košíkov, kovových, drevených alebo hlinených či keramických a tiež retro nádob. Vyskúšajte ich pestovať aj v závesných nádobách, ideálne samozavlažovacích. Vysádzať ich môžete aj v kvitnúcom stave, ale vždy len s neporušeným koreňovým balom. Použite čerstvý univerzálny záhradnícky substrát, na dno každej nádoby nezabudnite dať drenáž, najlepšie keramzit. Rastliny môžete v nádobe umiestniť aj tesnejšie vedľa seba – výsledný efekt bude zaujímavejší. Prednosťou prvosienok je kompaktnosť, príliš sa nerozrastajú, nezaberú veľa miesta.

 

prvosienky02


Pravidlá starostlivosti


Prvosienky obľubujú dostatok svetla, znesú aj polotieň a najmä vlhko. Zemina vo vegetačnej nádobe by nikdy nemala na dlhšiu dobu preschnúť, často sa to ale deje a ide o najčastejšiu chybu pri pestovaní tejto rastliny. Nebezpečný je aj opak, substrát nesmie byť dlhodobo premokrený. Ak prvosienky vädnú, treba ich zaliať. Opakované vädnutie prispieva k zasychaniu kvetov a listov. Zalievať odporúčam priamo ku koreňom, nie na listy ani do stredu odkiaľ vyrastajú kvety. 

Dajte tiež pozor, aby sa zálievková voda nedostala ani na kvety – vzniknú na nich škvrny. Najcitlivejšie sú bielo kvitnúce kultivary. Prihnojovanie prvosienok, ktoré pestujete vo vegetačných nádobách nie je potrebné.

Starostlivosť o kvitnúce rastliny nie je zložitá. Okrem pravidelnej zálievky je vhodné priebežne odstraňovať odkvitnuté kvety, žltnúce, suché alebo poškodené listy. Atraktivitu rastlín si tak výrazne predĺžite a aj dobu kvitnutia. 

Po odkvitnutí prvosienky nevyhadzujte, potešiť vás kvetmi môžu aj v ďalších rokoch. Buď ich nechajte vysadené v nádobách a pravidelne ich aj počas leta zalievajte, alebo si ich po odkvitnutí na jar presaďte do voľnej pôdy, najlepšie do polotieňa s vlhkou pôdou. Výborne sa im darí napríklad pri jazierkach.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: Florensis

 

Pin It