Nemáte na balkóne alebo terase dostatok miesta pre črepníky s kvitnúcimi letničkami? Využite závesné nádoby a vypestujte si atraktívne kvetinové previsy.

 

zavesneuvod

Veľkou prednosťou závesných nádob je, že nezaberú často vzácne miesto na podlahe. Rovnako sa pritom postarajú o záplavu kvetov a listov, celkový efekt môže byť dokonca ešte zaujímavejší. Zavesiť si nádoby s vysadenými rastlinami môžete do výšky „nad hlavu“ alebo na niektorú z bočných stien balkóna alebo terasy.


V závesných nádobách prosperuje viacero druhov rastlín. U nás sa najčastejšie na tento účel využívajú letničky, ale ak by ste na jar zavítali do Anglicka, v závesných nádobách uvidíte aj sirôtky, cibuľoviny, trvalky, bylinky a niektoré dreviny s prevísajúcimi výhonkami. Z rozkvitnutých letničiek a tých, ktoré sú zaujímavé svojimi listami, sa predsa len budete tešiť najdlhšie.


Rastliny


Muškáty, fuksie, dvojzuby, lobelky, železníky, surfínie, petúnky, minipetúnky, bakopy, begónie, nemézie, krátkochĺpok, aksamietnice, kapucínky ale aj netýkavky. Tieto všetky rastliny sa dajú použiť. Z rastlín, ktoré sú okrasné listom sa v závesných nádobách osvedčili plektranty, brečtan, zádušník, dichondra, čerkáč alebo slamiha. Ide navyše o rastliny s dlhými prevísajúcimi výhonkami, preto je ich použitie v takomto type vegetačnej nádoby veľmi vhodné.
Do jednej závesnej nádoby sústreďte vždy len druhy s rovnakými pestovateľskými požiadavkami. Zohľadnite nároky na svetlo, substrát, intenzitu zavlažovania a prihnojovania.

Ak sa chystáte zavesiť nádobu na polotienisté miesto, uprednostnite z odporúčaného sortimentu len netýkavky, fuksie, bakopy alebo begónie. Skladba rastlín, ktorá sa hodí na slnečné miesta je naopak úplne iná. Vždy je samozrejme vhodné zoskupovať rastliny aj podľa toho, či spolu ladia, hoci toto nesmie byť prvoradé kritérium.


Dajte pozor aj na to, aby ste spolu nevysadili rýchlo rastúce druhy s tými, ktoré rastú pomalšie. V rámci jednej nádoby môžete vysadiť buď jeden druh alebo skombinovať viaceré. V takomto prípade odporúčam vybrať rastliny s prevísajúcimi výhonkami – sústreďte ich vždy k okraju nádoby aj kompaktnejšie a vzpriamene rastúce druhy. Tým vyberte miesto v strede nádoby.

 

zavesnekosiky

 

Kombinované výsadby sa môžu niesť v jednotnej farebnosti alebo nápadnej pestrosti, čo môže byť zaujímavá voľba pre tradičné vidiecke prostredie. Najlepšou dobou na výsadbu závesných kvetináčov letničkami je neskorá jar alebo aj začiatok leta. Výsadbu zvládnete zrealizovať svojpomocne, vysadené nádoby si tiež môžete kúpiť v záhradníctvach a hobby marketoch. Ak sa spoľahnete sami na seba, nezabudnite dať na dno nádoby drenážnu vrstvu z keramzitu a použiť len substrát vhodný pre danú skupinu rastlín, napríklad pre balkónové rastliny. Pamätajte, že ak chcete docieliť zaujímavý efekt, rastliny vysádzajte viac „nahusto“.


Nádoby


Závesné vegetačné nádoby dnes už dostanete kúpiť v širokom sortimente, v rôznych farbách aj dizajnoch. Konkrétny výber preto môžete prispôsobiť prostrediu, do ktorého ich prinesiete. Nádoby môžu byť plastové, prútené s vloženou fóliou, drôtené, drevené, prípadne môže ísť len o kovovú misku do ktorej sa vkladá výstelka. Jej úlohou je zadržiavať substrát a ochraňovať korene rastlín. Najčastejšie ide o výstelku z kokosového vlákna, využíva sa napríklad aj mach alebo špeciálny plast. Praktické, najmä pre zábudlivcov a letných cestovateľov, sú samozavlažovacie alternatívy.


Odporúčam zvoliť nádoby s priemerom asi 40 – 50cm. Substrát v nich nepresychá tak rýchlo ako v črepníkoch, ktoré majú menší priemer. Príliš veľké nádoby nie sú zasa vhodné kvôli vyššiemu objemu, ktorý majú po naplnení substrátom a pri pravidelnejšom zavlažovaní.Veľmi dôležité je, aby súčasťou nádoby bol kvalitný závesný mechanizmus a samozrejme základom úspechu je nádoby dôkladne pripevniť, či už o strop alebo bočné steny.  Nutné je vždy voliť kovové lanká a retiazky, nikdy nie špagáty, pri nich hrozí pretrhnutie. 

 

 

Starostlivosť


Ak chcete, aby sa vysadené závesné nádoby stali ozdobou vašich balkónov a terás, doprajte im kvalitnú pravidelnú starostlivosť. V prvom rade je dôležité, aby ste tieto črepníky mali zavesené vo výške, v ktorej ich viete pohodlne zalievať. Oproti rastlinám, ktoré pestujete v bežných črepníkoch, sú totiž tieto o niečo viac náročné na vlahu. Substrát v závesných nádobách oveľa rýchlejšie presychá a to hlavne počas slnečných a teplejších letných dní. Využiť však môžete hydrogél. Ten zapracujete do substrátu pri výsadbe a pomôže vám udržať v substráte viac vlahy. Dajte rovnako pozor, aby substrát nebol dlhodobo zmáčaný, korene rastlín by začali zahnívať.


Okrem pravidelnej zálievky, ideálne v ranných hodinách a priamo ku koreňom, treba dopriať tejto zeleni aj pravidelný prísun živín. Prínosné je samozrejme už pri výsadbe zamiešať do substrátu hnojivo s postupným uvoľňovaním živín a tým vám táto starosť odpadá. Ak to neurobíte, budete musieť prihnojovať aspoň raz za týždeň, vo forme zálievky. Na letničky vždy zvoľte len hnojivo, ktoré je pre ne určené. Spolu s primeranou zálievkou vám prihnojovanie zaručí bohaté kvetinové previsy.


Pokiaľ ide o ďalšiu starostlivosť, potrebné bude odstraňovať odkvitnuté kvety, žltnúce alebo suché listy, prípadne poškodené výhonky. Sem tam treba skontrolovať aj zdravotný stav rastlín v závesných nádobách. Ak spozorujete problém, usilujte sa ho vyriešiť hneď na začiatku. Výsadbu tak môžete uchrániť od najhoršieho. Ak treba, odstráňte uhynuté rastliny a radšej nechajte viac priestoru tým životaschopnejším druhom.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It