kry terasaTerasy a väčšie balkóny si môžete na jar spestriť aj kvitnúcou drevinou. Vhodné druhy opadavých kvitnúcich krov sa dajú zaobstarať počas jarných mesiacov v záhradníctvach a hneď aj vysadiť do vhodnej vegetačnej nádoby. Poradíme vám, na aké druhy sa pri výbere sústrediť. Nie každej dreviny by sa totiž v nádobe darilo.


Predovšetkým sa zamerajte na nižšie, kompaktnejšie rastúce druhy a kultivary. Informácia, či je daná drevina vhodná na pestovanie v črepníkoch na balkóne či terase je často súčasťou informačného štítku či menovky danej rastliny. Informovať sa môžete aj u odborne zdatného personálu, preto je vhodné za nákupom týchto drevín vybrať sa do osvedčených záhradníctiev.

 

Nenakupujte veľa týchto drevín, stačí jedna, maximálne dve, podľa veľkosti priestoru kde budú umiestnené. Takto budú mať lepšiu šancu upútať. Nakupovať môžete aj kvitnúce jedince, budete mať lepšiu predstavu o danom kre, ak ho napríklad nepoznáte. Zároveň môžete farbu kvetov prispôsobiť farebnosti fasády či iných exteriérových prvkov. Uprednostnite vždy len kvalitné a zdravé jedince, dobre zakorenené, bez známok chorôb a škodcov. Pozor aj na vädnutie ak je rastlina zaliata.

 

Nezabudnite pri výbere zohľadniť nároky jednotlivých druhov, najmä na svetlo ale aj stupeň pestovateľskej náročnosti. Ak na zeleň nemáte dostatok času vyberajte si menej náročné druhy. Nekupujte dreviny, ktoré síce pôsobia pekne, vynikajú nevšedným vzhľadom, no na terasu či balkón môžu byť absolútne nevhodné. Kvitnúce kry sú najkrajšie na jar, v lete potešia množstvom sviežej zelene, o rok opäť bohato zakvitnú. Odkvitnutie teda nie je dôvod na vyhodenie dreviny.

 

Na jar kvitnúce dreviny, ktoré by mali krášliť balkón či terasu treba vysadiť do väčších a mrazuvzdorných nádob. V týchto pravdepodobne zostanú vonku aj počas zimy. Schovávať dnu sa nemôžu pretože zimný chlad zásadne vplýva na tvorbu kvetov. Veľmi dôležitý je vyšší a priestranný črepník. Drevina potrebuje na rast koreňov dostatok priestoru, oveľa viac ako potrebujú letničky či trvalky. Nevhodný pre kry je črepník menší, plytký či úzky, rastlina v ňom trpí a prejaví sa to aj na množstve kvetov. Nádoba musí byť stabilná, nemalo by hroziť jej prevrhnutie. Dreviny vysaďte vždy s neporušeným koreňovým balom do kvalitného záhradníckeho substrátu. Na dno nádoby nezabudnite dať aj drenážnu vrstvu. Tá zabráni hromadeniu vlhkosti v oblasti koreňov.

 

Starostlivosť o tieto kry nie je zložitá. Potrebné je myslieť predovšetkým na dostatočný prísun vlahy. Substrát v črepníku totiž oveľa rýchlejšie presychá. Vhodné je aj občasné prihnojenie kvalitným viaczložkovým a nevyhnutný pre bohaté kvitnutie je aj pravidelný rez. Požiadavky naň sa môžu u jednotlivých druhov líšiť preto si konkrétne odporúčania overte. Približne raz za 3-5 rokov tieto dreviny treba presadiť , ale len do len o niečo v priemere väčšieho črepníka. Zároveň je to príležitosť na doplnenie nového a kvalitného substrátu. Drevina po presadení naberie silu a viditeľne sa jej vzhľad zmení k lepšiemu.

 

Tip autora: V nádobe s krami môžete pestovať na jar aj rôzne iné kvitnúce rastliny, napríklad dvojročky, cibuľoviny alebo na jar kvitnúce trvalky. Efektne zakryjú povrch substrátu, nevzhľadnejšie časti dreviny a spolu vytvoria nádhernú kompozíciu.

 

zlatovka

ZLATOVKA

 

Patrí k jarnej klasike. Sviežosťou a energiou nabité kvety zlatovky prostrednej (Forsythia x intermedia) sa každoročne objavujú vo veľkom množstve. Kultivary „Week End“ alebo „Maluch“ sú ako stvorené pre vegetačné nádoby. Zlatovke vyberte slnečné miesto a nezabudnite ju každoročne po odkvitnutí ostrihať. Nestrihané jedince kvitnú málo. Zlatovku si môžete jednoducho aj tvarovať. V predaji sú aj atraktívne formy v tvare stromčeka, prípadne formy s prevísajúcimi konármi.

 

lykovec

LYKOVEC

 

Táto krásna kvitnúca drevina je u nás zatiaľ málo známa. Výborne sa však hodí na pestovanie v nádobách na balkónoch a terasách, ktoré až tak nie sú vystavené pôsobeniu chladu. Lykovec Burkwoodov (Daphne Burkwoodii) kvitne v máji, kvety sú ružové a nádherne voňajú. Drevina je vždyzelená, vhodnejšia do moderného prostredia a pre náročnejších pestovateľov. Dariť sa mu bude na slnečnom mieste chránenom pred vetrom. Substrát treba udržiavať stále mierne vlhký, najmä počas horúceho leta.

 

dulovec

DULOVEC

 

Vyskúšať pestovať tento krík môžete aj v nádobe, ale vyberte si vzrastovo menšie druhy. Na jar pekne kvitne, kvety sú podľa kultivaru biele, ružové alebo takmer červené, počas leta ho zdobí množstvo lesklých listov. Na jeseň môže prekvapiť voňavými plodmi. Je to nenáročný ker, dobre znáša rez, je dokonca nevyhnutný. Dulovcu japonskému (Chaenomeles japonica) doprajte slnko, alebo polotieň. Nehodí sa na terasu s deťmi a domácimi zvieratami pretože má aj tŕne. Vynikne pri rôznych tehlových stenách.

 

deutzia

TROJPUK

 

V čas kvitnutia pôsobí trojpuk nežný (Deutzia gracilis) neskutočne nádherne. Ker upúta hlavne romantikov, hodí sa do mestského aj vidieckeho prostredia. Kvety sú biele alebo jemne ružové, niekedy dostať kúpiť aj plnokveté formy. Dariť sa mu bude na slnku alebo v polotieni, vo vlhkom a živinami dobre zásobenom substráte. Potrebné je chránené miesto. Bohatosť kvetov znásobuje pravidelný rez. Je to drevina vhodná aj pre začiatočníkov.

 

mandla

MANDĽA

 

Tento ker, ktorý dostanete kúpiť na jar aj v atraktívnej podobe malého stromčeka, zrejme takisto osloví najmä romantikov. Konáriky mandle trojlaločnej (Prunus triloba) sú v čase kvitnutia obalené množstvom nádherných plných ružových kvetov. Tie sú mimoriadne nápadné . Krík potrebuje veľa slnka, zálievku a pravidelný rez po odkvitnutí. Miesto v okolí koreňov, najmä v prípade stromčekovitých foriem môžete podsadiť kvitnúcimi dvojročkami.

 

prutnatec

PRÚTNATEC

 

Tento nenáročný aj keď krátkoveký krík pekne kvitne, v zime púta zelenými metlovitými konárikmi. Najkrajší je v čase kvitnutia, drobnými kvietkami je doslova obalený. Vybrať si môžete z množstva rôznych druhov aj kultivarov prútnatca (Cytissus). V ponuke sú bielo, ružovo aj oranžovo kvitnúce jedince. Bežne sa táto drevina predá na jarných kvetinových a záhradných veľtrhoch. Potrebné pre ňu je slnečné a pred vetrom či dažďom chránené miesto . Nevyhnutné je dbať na miernu zálievku, ker neznesie dlhodobejšie premokrenie koreňového balu. Po odkvitnutí ho treba celý skrátiť.

 

miniorgovan

ORGOVÁN

 

Tento ker je obľúbený v záhradách, jeho voňavé súkvetia už neodmysliteľne patria j jarného obdobiu. Trpasličie a nižšie druhy a kultivary však môžete bez obáv pestovať aj na balkóne či terase vo vegetačnej nádobe. Vhodný je orgován Mayerov (Syringa meyeri). Ide o pomaly rastúcu kompaktnú formu, ideálnu pre nádoby a slnečné balkóny či terasy. Má síce menšie, ale takisto voňavé a ružovo sfarbené súkvetia, obvykle ich je veľa. Listy sú drobné, okrúhle a príjemné na dotyk. Drevine doprajte substrát s miernym obsahom vápnika, zároveň aj prihnojovanie, potrebné je dbať na odstraňovanie odkvitnutých kvetov.

 

Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It