Využite kvitnúce rastliny alebo tie s farebnými listami, ktoré sú typické pre jeseň a skrášlite si nimi dvory, terasy alebo balkóny. V štýlových nádobách budú vyzerať jedinečne.

 

farjesen uvod


Možnosti sú obrovské. Jeseň môžete byť tento rok u vás farebnejšia, aj voňavá. Vybrať si dá z tradičných chryzantém, ktoré vynikajú dlhým kvitnutím, vďačné sú drobnými kvietkami obsypané vresy alebo astry, ktoré dodajú každej jesennej výsadbe správny šmrnc a ponúkajú ohromné množstvo druhov a kultivarov. Astry prekvapia aj dlhou dobou kvitnutia. Milovníkov extravagancie potešia aj kvitnúce horce. Farba ich kvetov je až neskutočná.


Listy a plody


V typicky jesenných výsadbách by nemali chýbať ani rastliny s farebnými listami. Osvedčenou voľbou sú heuchery, pričom teraz dostanete kúpiť množstvo veľmi atraktívnych kultivarov. Táto nenáročná trvalka rozpúta v každej výsadbe fascinujúcu hru farieb. Prekrásnymi listami sa pýšia aj voňavé šalvie, čerkáče (listy sú žltozelené), rozchodníky, mliečniky, nápadné okrasné kapusty alebo mnohé trvalky a dreviny s purpurovými listami. Teraz na jeseň budú ešte intenzívnejšie vyfarbené vďaka chladnejším nociam.

 

farjesen01

 

Šperkami jesenných kompozícií sú tiež druhy s farebnými plodmi. Klasikou je gaultéria, vyskúšať však môžete aj drobnú pernettyu, ktorá má biele alebo ružové plody. Hrejivo pôsobia aj sýto oranžové plody machovky, okrasnej papriky, ľuľka alebo ľubovníka. Do priestrannejšej nádoby môžete umiestniť dočasne aj práve kúpenú hlohyňu, každoročne prináša množstvo sýto oranžových plodov. Počas nasledujúcej jari by ste jej ale mali vybrať miesto vo záhrade.

 

Nezabudnite ani na nižšie alebo stredne vysoké trávy, v nádobách vyzerajú často neodolateľne. Uplatnia sa hlavne v moderných exteriéroch. Teraz je ich ponuka rozsiahla a určite stoja za povšimnutie napríklad farebné ostrice. V nádobách pôsobia dokonale.

 

 

Kombinujte


Rozhodne sa toho neobývajte. Kombinované jesenné výsadby sú nielen trendové ale aj zaujímavejšie. Samostatne v črepníku vyniknú napríklad chryzantémy alebo vresy, gaultérie či heuchery. Čím sú ale rastliny menšie, tým ich musí byť v nádobe viac aby vynikli.


Pri kombinovaní myslite na to, že v rámci jednej nádoby by ste mali spájať len druhy s rovnakými pestovateľskými požiadavkami. Ideálne je tiež zoskupovať jedince rôznych rastových charakteristík (vzpriamene rastúce, prevísajúce druhy a pod.). Kombinujte kvitnúce druhy s tými, ktoré majú zaujímavé listy či plody. Experimentujte a pohrajte sa aj s kontrastmi. Sami budete prekvapení aký zaujímavý účinok bude mať takáto výsadba. Tušili ste, že protiklady sa v skutočnosti priťahujú? Vyskúšajte to pri rastlinách.

 

farjesen02

 

Majte na pamäti, že viac ako množstvo maličkých črepníkov vynikne pár väčších s precízne zvolenou skladbou rastlín. Nádoby môžu byť z rôzneho materiálu, rôznej farebnosti. Vždy ale prihliadajte na to, aby príliš neodpútavali pozornosť od vysadených rastlín a boli vhodného do daného prostredia. Pôsobivé a moderne pôsobiace sú vegetačné nádoby tmavších farieb. Trendové sú medené odtiene. Nádoby pre jesenné výsadby by mali mať vždy na dne otvor na odtok prebytočnej zálievkovej vody. Použiť pri výsadbe rastlín môžete bežný záhradnícky substrát, vyhnite sa zemine zo záhrady. Rastliny môžete vysadiť aj tesnejšie k sebe. Nezabudnite výsadby počas jesenných dní primerane zavlažovať. Základom úspechu je aj umiestnenie takejto výsadby na dobre viditeľné a slnečné miesto.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: Flower Council of Holland, Floradania

 

 

Pin It