hlohynauvodHlohyňa patrí k často pestovaným záhradným drevinám. Dobre rastie aj vo vegetačných nádobách a dá sa preto využiť na terasách.  

 

Vždyzelenú hlohyňu (Pyracantha coccinea) zdobia na jeseň vo väčšom množstve ohnivočervené, oranžové alebo žlté bobule. Svieže vydržia na drevine počas celej jesene, niekedy až do zimy. Každoročne v máji alebo júni hlohyňa bohato zakvitne, popýši sa záplavou kvetov krémovej farby. V zime zasa vyniknú jej kožovité listy, ktoré sa niekedy sfarbujú do bordovej farby. Terasu tak táto drevina skrášli aj mimo jesene.


Hlohyňa obľubuje rásť pri stenách domov alebo pri pevnej opore. Dobre porastie aj v rade, vytvoriť si z nej na terase môžete netradičný živý plot. Je to rastlina s veľkolepými vlastnosťami, dlhoveká a pomerne rýchlo rastúca.


ROZMANITOSŤ KULTIVAROV


Počas jesene dostanete v záhradníctvach kúpiť rôzne kultivary hlohyne, ktoré sa líšia farebnosťou plodov. Rastlina sa predáva aj v rôznych formách, v tvare pyramídy, priviazaná alebo rastúca pri opore, prípadne vo forme neupraveného kríka. Medzi kultivary vhodné aj na pestovanie v nádobách patria Soleil d´Or´ (žlté plody), Red Column (čevené plody), Orange Charmer (jemne červené plody) a Orange Glow (oranžové plody).

 

hlohyna modra

 

Vďaka robustným tŕňom nie je hlohyňa príjemná na dotyk. Neodporúča sa preto na terasy a miesta, kde sa pohybujú menšie deti a domáce zvieratá. Napriek tomu si v nej predovšetkým spevavé vtáky radi schovávajú svoje hniezda, aby ich ochránili pred mačkami.


Tŕne vám zároveň poskytnú prirodzenú a spoľahlivú ochranu pred zlodejmi a vandalmi. Nie je najpríjemnejšie šplhať po tejto rastline pri snahe dostať sa na terasu, či k oknu.

 

hlohynaclanok

 

Hlohyňa rastie voľne v prírode, v lokalitách od juhovýchodnej Európy až po juhovýchodnú Áziu. S jej umelým pestovaním sa začalo už v 16. storočí. Často sa vyskytuje vo verejných parkoch a záhradách. Patrí k drevinám s najkrajšie sfarbenými plodmi. Je pestovateľsky nenáročná, netrpí chorobami ani škodcami, výborne sa dá tvarovať. Čím ju dokonca častejšie budete strihať, tým bude hustejšie olistená.


UMIESTNENIE


Kríky hlohýň si vysaďte do dekoratívnych črepníkov s drenážnou vrstvou na dne a umiestnite ich do vytvorenej skupinky s inými typicky jesennými rastlinami. K črepníkom postavte jablká, tekvice a nádoby s nižšími okrasnými trávami. Osamelá mladá hlohyňa totiž až tak neupúta. Ak máte dostatok miesta, vyberte si aspoň tri kultivary a spolu ich sústreďte do skupinky.

 

hlohynavyska

 


Hlohyni sa darí v tieni, v polotieni aj na priamom slnku. Slnečné miesto je pre rastlinu najviac vhodné, v tieni je riedko olistená. Obľubuje výživnú, mierne vlhkú a priepustnú zeminu vo väčšom, najmä hlbšom črepníku. Po výsadbe je veľmi dôležité zavlažovanie rastlín a to aj počas zimy kedy je slnečno a nemrzne. Zároveň je pred prvou zimou lepšie hlohyňu ochrániť netkanou textíliou. Po dobrom zakorenení znesie hlohyňa aj sucho.
Ak drevinu necháte rásť bez strihania, dosiahne výšku a šírku 3m. Ideálne je ju však strihať pretože to podporuje aj tvorbu plodov a zahusťovanie dreviny.

 

Pripravil: dk

Zdroj a foto: Flower Council Holland

Pin It