Veľa ľudí sa snaží nevzhľadné fasády domov nechať zarásť popínavou zeleňou. Pred výsadbou popínaviek treba vždy ozeleňované plochy dôkladne skontrolovať.

 

pavinicstena

 

 

Podceniť sa to rozhodne nevypláca. Prehliadka fasád a múrov, ktoré sa chystáte zakryť popínavými drevinami musí byť veľmi dôkladná. Ak vám samozrejme záleží na tom, aby ešte nejaký ten čas vydržali.

Pevná, neporušená a kvalitne zhotovená omietka popínavým rastlinám odoláva. Ak je však popraskaná, plná trhlín a poškodení, popínavé rastliny môžu svojimi prístavnými korienkami tento stav ešte zhoršiť. Veľakrát sa potom stáva, že dôjde až k odlúpnutiu väčšej časti omietky aj s rastlinou.


Pre obľúbený pavinič, ktorý sa počas jesenných mesiacov nádherne sfarbuje, je ideálna drsnejšia omietka, ale vždy musí byť táto pevná a neporušená. Počítajte tiež s tým, že ide o rýchlo rastúcu drevinu, ktorá v ideálnych podmienkach dorastá až do výšky 10 -15 m. Ak si ju aj vysadíte k fasádam a múrom, bude potrebné občas ju prestrihať a zredukovať. Ideálne sú na to zimné mesiace alebo skorá jar. dk

Pin It