Pestrofarebná a voňavá jar je pred dverami. Kým sa však budete môcť potešiť pohľadom na rozkvitnuté záhony, mali by ste uskutočniť zopár dôležitých zásahov.

 

rez levandula


Pripraviť záhradu na nastávajúcu sezónu je nevyhnutné v správny čas. Hoci je ešte vonku chladnejšie, niektoré práce nie je možné dlhšie odkladať. K takýmto patrí napríklad rez a to nielen ovocných, ale aj okrasných rastlín. V nasledujúcich krokoch vám poradíme, na čo sa treba najviac sústrediť. Okrem rezu sa už teraz môžete postarať aj o trávnik.


Neskôr, keď sa trochu oteplí, treba pokračovať v prebúdzajúcej sa záhrade ďalšími prácami. Vhodné bude odstrániť z rastlín zimnú ochranu, vyčistiť miesta pod živými plotmi, záhony od zvyškov suchých nadzemných častí, prezimovanej buriny, lístia a inej zimnej nečistoty. V druhej polovici marca môžete pristúpiť aj k odkrytiu skaliek, vyčisteniu jazierok a štrkových záhonov. Zároveň je to aj ideálna príležitosť na rozsádzanie a presádzanie rastlín, prípadne aj výsadbu nových drevín.

 

levandula vysledok1.Levandula

Predpokladom veľmi bohatého kvitnutia levandule začiatkom leta je každoročný rez v skorom jarnom období. Levanduľové kríky skráťte asi o polovicu, ale nikdy nerežte do staršieho dreva. Vďaka pravidelnému rezu v tomto období nadobúdajú levanduľové kríky pekný kompaktný tvar a sú husto olistené.

 

 

rez hortenzie2. Hortenzie

Pri hortenziách je dôležité vedieť, aký druh v záhrade pestujete. Pri každom z nich sa totiž uplatňuje iný spôsob rezu. Každoročne pri každom druhu odstráňte nad prvým párom pukov suché zvyšky odkvitnutých súkvetí. Z kríkov najčastejšie pestovanej hortenzie veľkolistej dajte preč aj všetky suché a najstaršie, či poškodené výhony.

 

 

rez letnekry

3. Kry kvitnúce v lete

Všetky okrasné kry, ktoré kvitnú v lete, treba na konci zimy a začiatkom jari zrezať silným spätným rezom. Myslite na to pri budleji, nátržníku, tavoľníku, ľubovníku, perovskii a bradavci. Všetky minuloročné výhony skráťte čo najbližšie k pôde, ale nie do veľmi starého dreva. Budleji ponechajte vyššiu základnú bázu.

 

 

rez travy

4. Okrasné trávy

Vyššie a stredne vysoké okrasné trávy, napríklad ozdobnicu, proso alebo perovec v tomto období ostrihajte čo najbližšie k pôde. Odstránením zoschnutých stebiel otvoríte priestor pre novo vyrastajúce výhonky. Praktickou pomôckou je kosák so zubatým ostrím, využiť môžete aj plotostrihy.

 

 

rez trvalky5. Trvalky

Zoschnuté nadzemné časti trvaliek, ktoré ozdobovali kvetinové záhony počas zimy, teraz ostrihajte, ak to ide, tak tesne nad novými výhonkami. Následne trvalky prihnojte a jemne prekyprite pôdu v ich okolí.

 

 

rez vrba6. Vŕba

Atraktívny guľovitý tvar korunky niektorých okrasných stromov udržíte len pravidelným rezom na začiatku vegetačného obdobia. K drevinám, ktoré to vyžadujú, patrí napríklad vŕba (Salix integra „Hakuro Nishiki“). Uskutočnite hlboký rez, v rámci ktorého odstránite všetky minuloročné výhony a ponecháte z nich len asi 3-4 puky.

 

 

rez visteria

7. Vistéria

Táto nádherne kvitnúca popínavá drevina sa odmení krásnymi súkvetiami tomu, kto ju pravidelne strihá. Na konci zimy alebo začiatkom jari skráťte bočné, minuloročné výhonky, ktoré vyrastajú zo starších konárov a to na 2-3 zdravé puky.

 

 

rez trava8. Trávnik

Začiatkom marca sa už môžete pustiť aj do očisty trávnika. Dôkladne ho vyhrabte, zbavte zvyškov listov, semien a kôry, machu, suchých a prípadne aj plesňou poškodených stebiel.

 

Napísal: Daniel Košťál
foto: autor

 

Pin It