Farebná a voňavá jar je síce ešte v nedohľadne, no už teraz si môžete vytvoriť prvú kvetinovú kompozíciu. V predaji je viacero pekne kvitnúcich jarných rastlín.

 

finallPOSTUP

 

Vybrať si môžete z rýchlených narcisov, tulipánov, hyacintov, za povšimnutie stoja aj voňavé modrice, zvončeky, lákavé je množstvo nádherne rozkvitnutých prvosienok. Z týchto rastlín si jednoducho a rýchlo vytvoríte pôsobivé kompozície, ktoré vám v predjarnom období skrášlia vstupné priestory domov, dvory, terasy, balkóny, átriá a okenné parapety.


Dôležité je si vybrať nielen správne rastliny, ale aj vhodné vegetačné nádoby, ktoré by štýlovo, farebne aj materiálovo mali harmonizovať s daným prostredím. Zvoľte vždy stredne veľké, alebo aj väčšie nádoby, tie vysaďte väčším množstvom rastlín. Výsledok bude pútavejší. V rámci jednej nádoby zoskupte buď jeden druh alebo skombinujte viaceré.


Ponúkame vám druhú možnosť, vytvorili sme však nie typickú výsadbu, ale sezónny rastlinný aranžmán. Takéto riešenie je ideálne napríklad vtedy, ak nemáte čas zháňať nádoby, ktoré by sa vám páčili a túžite si vytvoriť niečo len tak narýchlo.


Namiesto bežných vegetačných nádob sme použili drevenú debničku, ktorú zoženiete v hobbymarketoch alebo predajniach s bytovými doplnkami. Rastliny sme nevysadili do substrátu, ale uložili do mäkkého machového lôžka. Mach si môžete nazbierať počas víkendovej prechádzky v prírode a pokojne ho môžete nechať vonku aj dlhšie. V kompozícii má dôležitú úlohu, pôsobí prirodzene, výborne zadržiava vlhkosť a tú hneď poskytuje koreňovým balom rastlín, ktoré sme použili. Ako na to?

 

primulapostup 1

1.Materiál

Ak budete mať čas vyberte sa na nákup rastlín, najlepšie do niektorého z najbližších hobbymarketov, kde je širšia ponuka vhodných sadeníc. Rýchlené jarné rastliny dostanete kúpiť aj v kvetinárstvach a záhradníctvach. Rastliny najskôr očistite od suchých alebo žltnúcich listov a odkvitnutých kvetov. Nezabudnite si vopred nazbierať lesný mach.

 

 

primulapostup2

2. Navlhčenie

Prv než začnete, postarajte sa o dôkladné zaliatie rastlín, ktoré použijete. Najlepšie bude jednotlivé rastliny vybrať z plastových črepníkov a namočiť ich koreňové baly do nádoby s vodou. Akonáhle prestanú vychádzať zo substrátu vzduchové bubliny, koreňový bal je dostatočne zásobený vlahou.

 

 

priamulapostup 3

3. Vystlanie machom

Po príprave rastlín môžete pristúpiť k úprave drevenej debničky, aby ste v nej vytvorili pôsobivý rastlinný aranžmán. Môžete aj nemusíte ju vystlať kúskom fólie. Záleží od toho, kde debničku s rastlinami umiestnite. Niekde by vám totiž trochu pretečenej vody mohlo prekážať. Postupne ju povystielajte nazbieraným machom a vytvorte v jej vnútri dostatočne priestranné lôžko. Ideálne je ak sa vám do debničky vojde viac rastlín, hoci budú zoskupené natesno. Pri sezónnej výsadbe, ktorá je určená na kratšie obdobie to neprekáža.

 

 

primulapostup 4

4. Ukladanie rastlín

Do pripravenej debničky postupne ukladajte jednotlivé rastliny bez črepníkov, koreňové baly nerozoberajte. Začnite trebárs prvosienkou, ktorá by v predjarnom aranžmáne nemala chýbať. Koreňové baly ukladaných rastlín nezabudnite postupne zakrývať machom.

 

primulapostup 55. Narcisy

Do pozadia kompozície sústreďte vyššie druhy rastlín, odporúčame rýchlené narcisy. Upútajú bohatým a dlhým kvitnutím, príjemnou vôňou a impozantnosťou. Vhodné je kupovať mierne rozkvitnuté jedince, vydržia vám dlhšie svieže.

 

 

primulapostup 6

6. Prvosienky

Ak je debnička priestrannejšia, pridajte ešte jednu prvosienku, ideálne iný druh alebo kultivar. Kompozícia bude pestrejšia a plná príjemnej jarnej energie. Nezabudnite, že nižšie rastliny treba sústrediť do popredia a vyššie do pozadia. Do popredia môžete umiestniť modrice, ktorých kvety prekrásne voňajú alebo rýchlené zvončeky. 

 

 

primulapostup 7

7. Dekorácia

Okolo porozmiestňovaných rastlín dôkladne podopĺňajte mach, vždy tak, aby vôbec nebolo vidno koreňové baly rastlín. Nakoniec aranžmán doplňte farebnými alebo inak zaujímavými konárikmi zo záhrady alebo z prechádzky, prípadne kusom kôry. Umiestnite ho na svetlé a chránené miesto pri dome, pribežne ho zalievajte tak, aby ste vždy čo najviac zvlhčili mach a voda vám nepretekala von z nádoby. Akonáhle rastliny odkvitnú, cibuľovinám nechajte zaschnúť listy, následne ich uskladnite, prvosienky presaďte do voľnej pôdy v záhrade alebo v predzáhradke.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

 

Pin It