Ak sa rozhodnete pre založenie trávnika položením hotového trávneho koberca, budete mať trávnatú plochu k dispozícii prakticky okamžite. Ako je najlepšie postupovať? Na čo nezabudnúť? 

 

travnykoberec2019

 


Naplno ju ale budete môcť využívať približne za 10 dní, kedy je už trávna mačina pevne prirastená k pôde a nebude sa dať odtrhnúť.


Jeseň je ďalším ideálnym obdobím na zakladanie trávnikov, či už výsevom alebo položením hotových trávnych kobercov. Začiatok jeseň je vhodný hlavne pre oblasti, pre ktoré je na typický nástup suchších a teplejších dní na jar.


K najväčším prednostiam tohto spôsobu zakladania trávnika patrí okrem získania okamžitého výsledku aj to, že budete mať vo svojej záhrade trávnik, ktorý je dostatočne násobený živinami a zároveň ošetrený proti najčastejším, napríklad hubovým chorobám. Nenájdete v ňom burinu, dokonca ani zárodky škodcov. Okrem rovinatej môžete tento spôsob využiť aj na svahoch alebo iných problematických miestach.


Naopak nevýhodou takto získaného trávnika je vyššia investícia oproti tomu, čo by ste vynaložili za trávnik získaný výsevom. Ďalšou nevýhodou je náchylnosť na rýchle znehodnotenie, ak sa do práce nepustíte hneď po získaní trávnej mačiny. Ideálne je preto trávne koberce položiť veľmi rýchlo, najlepšie do 24 hodín, od odrezania na pestovateľskej ploche.


Trávna mačina je predávaná v rôzne širokých a dlhých pásoch, kupuje sa na metre štvorcové a prepravuje na paletách vo forme roliek. Väčšinou ide o kvalitne zapestovaný dvojročný porast.


Trávnu mačinu odporúčam objednať si vždy v predstihu a na deň, kedy ju chcete pokladať. Vhodné je priobjednať si aj niečo navyše, je možné, že sa vám to zíde.


Zakladanie trávnika týmto spôsobom môžete zveriť do rúk skúsenej odbornej firme, zvládnete to pri troche šikovnosti aj svojpomocne. Pravda, ak máte trochu času a chuť vytvoriť si niečo v záhrade vlastným úsilím.

 

1.Príprava pôdy

Príprava miesta je pri tomto spôsobe zakladania trávnika rovnaká ako keby ste pripravovali plochu pred výsevom trávneho osiva. Odporúčam prípravu zrealizovať s predstihom asi 2 týždne. Je to dôležité aj preto, aby pôda stihla zľahnúť. Začnite tým, že dôkladne odstránite pôvodný porast, starú trávnu mačinu alebo burinu. Pokračujte tým, že pôdu prekypríte do hĺbky asi 30cm - ideálne s pomocou kultivátora (môžete si ho požičať). Aj po tomto zásahu zlikvidujte zvyšky burín, kamene, hrubšie korene a iné nečistoty. Následne plochu dôkladne vyrovnajte do jednej roviny, pôda by mala mať kyprú a drobnohrudkovitu štruktúru.


2. Substrát a sieť proti krtom

Trávny koberec môžete ukladať len na uľahnutý povrch avšak nie na silne zhutnený. Ak je to potrebné na povrch pôdy môžete nasypať špeciálny trávnikový substrát – vždy sa to vyplatí, povrch povalcovať (valcom s hmotnosťou do 400 kg), podľa potreby môžete položiť sieť proti krtom.


3. Postup ukladania

Jednotlivé pásy trávnej mačiny ukladajte vždy len v jednom smere tak, aby ste kopírovali najdlhšiu líniu, napríklad okraj chodníka alebo vydláždenej plochy či terasy. Pásy ukladajte rovno a natesno k sebe. Ak vám pri tom vzniknú medzery, neskôr ich zasypete zeminou. Pásy mačiny môžete k sebe pritĺkať tupým dreveným alebo gumeným kladivom. Ak plánujete v trávniku záhony nepravidelných tvarov, trávne koberce nechajte presahovať cez okraje budúcich záhonov a podľa potreby si ich potom ostrým nožom so zúbkami dotvarujete. Ak koberce ukladáte na svahu, zafixujte ich drevenými kolíkmi aby sa neposúvali. Trávne koberce pokladajte vždy z drevenej dosky. Kompletne položenú plochu opatrne a veľmi dôkladne povalcujte.


4.Starostlivosť a prvé kosenie

Položený trávny koberec je už len potrebné dôkladne a pravidelne zavlažovať, nie však príliš veľkými dávkami vody. Nezabúdajte na to hlavne počas slnečných a teplejších dní, ideálne je zalievať raz alebo dvakrát denne. Vyhnite sa dlhodobému presychaniu novej trávnej plochy – nebude mať šancu sa dobre zakoreniť. Vyhnite sa aj tomu, aby bola plocha dlhšie zmáčaná a stále na nej voda. Prvé kosenie môžete zrealizovať za približne týždeň, kosačku nastavte nastaviť na výšku asi 6- 7 cm. Hnojenie po jesennom založení nie je potrebné, takisto ani žiadne špeciálne úkony pred zimou.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

 

Pin It