V období, kedy sú jarné cibuloviny krásne rozkvitnuté, je najvyšší čas vysadiť si druhy, ktoré budú postupne rozkvitať počas celého leta. Poradíme vám na čo najviac prihliadať. 

 

letnecibulevysadba

 

Čo si vybrať? Georgíny, mečíky, montbrécie, acidantery...? Tieto a ďalšie letné cibuľoviny a hľuznaté rastliny svojimi kvetmi naviažu na jarné a vaša záhrada bude nepretržite žiariť farbami. Mnohé z týchto rastlín navyše bohato kvitnú až do neskorej jesene. Kvitnutie končí s prvými jesennými mrazmi. K najkrajším a najbohatšie kvitnúcim druhom patria georgíny.


Elegantné a rafinované


Na letných cibulovinách je oceniteľné to, že si môžete vybrať z rôznych druhov aj veľkostí. Nie ste tak odkázaní len na nižšie druhy okrasných rastlín ako je to bežné u jarných cibuľovín. Niektoré druhy, napríklad ľalie a georgíny, vytvárajú aj nápadné väčšie kvety a tie môžu byť klenotom vašej záhrady alebo kvetinového záhona.

 

gladioly2019

 

Letné cibuľoviny môžu byť dominantné ale aj nenápadné, noblesné a elegantné. K takýmto patria kornútovky alebo mečíky. Ak vás viac oslovuje jemný a rafinovanejší štýl, potom siahnite po begóniách alebo bledavke, galtónii alebo hymenocallise. Vďačnou voľbou sú montbrécie, acidantery, tigrídie alebo frézie. Exotický šarm ponúkajú kany.


K zaujímavým prednostiam týchto rastlín patrí aj to, že kvitnú opakovane. Je to typické napríklad pre georgíny. Kvety týchto rastlín môžete pravidelne rezať do váz a tým podporíte tvorbu ďalších. K dispozícii budete mať kvety počas celého leta a ešte aj začiatkom jesene. Viaceré druhy letných cibuľovín a hľuznatých rastlín môžete navyše úspešne pestovať, ak nemáte záhradu, aj vo vegetačných nádobách na balkónoch a terasách.

 

letne3

 

Pravidlá výsadby


Výsadba cibúľ a hľúz rastlín, ktoré budú kvitnúť počas leta prináša najmä počas slnečných dní hlboké uspokojenie. Výsadbu môžete zrealizovať spolu s deťmi a mať tak veľa zaujímavých zážitkov. Nevyhnutné je však dodržať niekoľko základných a osvedčených pravidiel.


1. Nájdite v záhrade dostatočne slnečné a vzdušné miesto. Najkrajšie totiž tieto rastliny rozkvitnú práve na týchto miestach a ideálne ak bude miesto aj dostatočne teplé.


2. Pôdu na vybranom mieste dôkladne do hĺbky prekyprite, zbavte ju buriny a kameňov. Plochu urovnajte pomocou hrablí.


3. Na pripravené miesta môžete vysádzať do skupiniek cibule a hľuzy. Georgíny odporúčame vysádzať jednotlivo. Pri každom vysádzanom druhu dodržte odporúčanú hĺbku výsadby. Vo všeobecnosti platí, že cibule by sa mali vysádzať do hĺbky, ktorá je dvojnásobkom ich výšky. Výnimkou sú hľuzy, napríklad georgíny sa sadia pod povrch pôdy, pretože slnečné lúče dopadajúce na povrch mierne vlhkej pôdy štartujú vývoj nových výhonkov. Na obaloch s cibuľami a hľuzami býva vždy uvedená informácia o odporúčanej hĺbke výsadby. Odporúčame tento údaj dodržať.


4. Predovšetkým hľuzy je vhodné asi hodinu pred výsadbou namočiť do vody. Miesto, kde vysadíte cibule a hľuzy je samozrejme vhodné pravidelne zavlažovať. Je to dôležité najmä počas teplejších a suchších dní po výsadbe.


Zdroj a foto: iBulb

Pin It