Ak obľubujete zdravú zeleninu, nie je nič lepšie ako si ju vypestovať doma. So základnou dávkou šikovnosti si dokonca chutné rajčiaky vypestujete aj bez záhrady, vo vegetačnej nádobe na balkóne. Ako na to?

 

cherry paradajky v

 

V predajni so záhradkárskymi potrebami dostanete kúpiť na jar obrovské množstvo zaujímavých druhov a kultivarov rajčín. Netradičné aj tradičné, osvedčené. Nájdete medzi nimi aj tie, ktoré sú určené na pestovanie vo vegetačných nádobách, na balkónoch a terasách. Ak takéto nezoženiete, pokojne siahnite aj po osvedčených čerešňových, koktailových či ďatlových kultivaroch s červenými, alebo hruškovitými žltými plodmi.

 

Kultivary, ktoré sú určené na pestovanie v nádobách sa obvykle vyznačujú kompaktnejším rastom, vysokou úrodnosťou a odolnosťou voči chorobám. Zároveň sú to celkom pohľadné rastliny. Kým sa však pustíte do zberu vlastnoručne vypestovaných rajčiakov, musíte si kúpiť predpestované priesady, alebo si ich vypestovať. Nie je to zložité, postačí vám svetlý a priestranný okenný parapet.

 

Dôležité je začať už v marci, napríklad v polovici. To preto, aby mali rastliny dostatok času na kvalitný vývoj. Von, do nádob, môžete priesady rajčiakov vysadiť až po tom, čo pominie nebezpečenstvo neskorých jarných mrazíkov.

 

Pre pestovanie rajčiakov na balkóne sa rozhodnite len vtedy, ak máte k dispozícii chránený, slnečný a teplejší balkón. Na takomto mieste budete mať záruku bohatej úrody a plynulého dozrievania plodov v lete. Nevyhnutné sú kvalitné, aspoň 40 cm vysoké a priestranné črepníky s otvorom na odtok prebytočnej zálievkovej vody. Niektoré vzrastovo kultivary môžete dokonca pestovať v závesných nádobách.

 

Rajčiaky prosperujú v bežnom záhradníckom substráte obohatenom kompostom, rovnako aj v tom, ktorý je určený pre pestovanie plodovej zeleniny. Ten si zožeňte už teraz, v predstihu.
Predpestovanie rajčiakových priesad nie je ani príliš finančne nákladné. Zaobstarajte si kvalitné osivo, substrát určený na výsevy a rozmnožovanie, výsevnú debničku, alebo misku, rozprašovač a menovku.

 

paradajky 2018 1

1.OSIVO
Na pestovanie v nádobách sa nehodia všetky druhy a kultivary rajčiakov, ktoré bežne nájdete v ponuke. Pozorne vyberajte a čítajte obaly. Vyhnete sa tak neskoršiemu sklamaniu. Na balkóny je určených viacero kultivarov. Ak ich nezoženiete, zvoľte drobnoplodé a nižšie kultivary.

 

 

paradajky 2018 2

2.HRANTÍK

Dôkladne vyčistený hrantík, alebo inú výsevnú nádobu s otvormi na odtok prebytočnej zálievkovej vody na dne, naplňte substrátom, ktorý je určený na vysievanie. Nepoužívajte zeminu zo záhrady, ani z kompostu. Nádobu neplňte úplne po horný okraj. Nechajte od hora pár centimetrov. Kyprý a mierne vlhký substrát jemne utlačte.

 

 

paradajky 2018 3

3.OSIVO
Osivo rajčiakov si opatrne vysypte do dlane. Nemiešajte však v dlani rôzne druhy a kultivary. Osivo je drobnejšie, hlavne s ním nepracujte na veternom mieste. Vietor by vám ho rozfúkal. Z dlane môžete osivo vysiať priamo na povrch substrátu v nádobe.

 

 

paradajky 2018 4

4.VÝSEV
Osivo by malo byť rozložené na povrchu substrátu v nádobe rovnomerne. Hoci je to prácne, vyplatí sa dbať na to, aby sa jednotlivé semená nedotýkali.

 

 

paradajky 2018 5

5.UTLAČENIE
Vysiate osivo opatrne zahrňte tenšou vrstvou nachystaného substrátu. Jemne utlačte, hlavne po okrajoch nádoby.

 

 

paradajky 2018 6

6.VLAHA
Napokon substrát v nádobe dôkladne zavlažte. Nepoužívajte však klasickú krhlu s vodou, semená by ste mohli vyplaviť. Najskôr bude lepšie použiť rozprašovač, krhlu až neskôr, keď budú rastliny vyššie. Zavlažujte denne, substrát musí byť stále mierne vlhký.

 

 

paradajky 2018 7

7. OZNAČENIE
Ak vysievate viac druhov a kultivarov rajčiakov, je praktické si jednotlivé nádoby označiť. Budete mať lepší prehľad o tom, kde vám čo rastie. Napokon nádoby zakryte igelitovým vreckom, ktoré poslúžia v prvých dňoch klíčenia a umiestnite na dostatočne teplé a svetlé miesto.

 

Nádoby s klíčiacimi rajčiakmi pravidelne zavlažujte. Dajte pozor na premokrenie substrátu. Ak budú mať rastliny aspoň dva pravé lístky, môžete ich pikírovať do menších plastových črepníkov. V nich spevnejú a nadobudnú všetky znaky kvalitnej priesady. Ak sa chcete vyhnúť pikírovaniu, môžete si osivo rajčiakov vysiať aj priamo do rašelinových zakoreňovačov. Je to praktické, jednoduché a rýchle. dk

Pin It