Ruže patria k dlhovekým a reprezentatívnym záhradným rastlinám. Ak sa chcete každoročne tešiť z množstva krásnych kvetov, nezabudnite na každoročné včasné a najmä správne zazimovanie týchto drevín.

 

Začnite v novembri, ak nestíhate, dokončite to čo je potrebné v decembri. So zazimovaním ruží sa netreba príliš ponáhľať. Začnite ale hneď po tom, ako ružiam opadnú listy. Skôr nie. Najčastejšie je to niekedy počas prvej polovice novembra. Majte na pamäti, že včasná a dostatočná ochrana ochráni vaše ruže pred mrazom, zimným slnkom a mrazivým vetrom. Nenechajte sa zmýliť vľúdnejším počasím a miernou zimou. Často sa stáva, že ruže počas teplejších zimných dní napučia a počas nasledujúcich mrazivejších dní sú silno poškodené. Preto jednoznačne platí, že ruže treba každoročne zazimovať. Prospeje to mladším ale aj starším jedincom.

 

Najdôležitejšie je dodržať osvedčené postupy a použiť vhodné materiály na zazimovanie. Nie všetko, čo nájdete pri dome sa samozrejme hodí. Nikdy nepoužívajte na zazimovanie ruží napríklad plastové fólie ani vrecia. Využite naopak jutovinu, béžovú netkanú textíliu, či ihličnaté chvojky. Poradíme vám ako na to.

 

foto1 ruze

1, PRECÍZNA OČISTA
Z ruží odstráňte vždy čistými nožnicami všetky odkvitnuté a zoschnuté kvety, takisto plody. Plody – šípky nechajte len botanickým druhom, na nich budú sú peknou zimnou ozdobou. Z jednotlivých krov odstráňte aj všetky suché a poškodené výhonky.

 

foto2ruze

2.VYHRABANIE LÍSTIA
Z okolia ružových kríkov odstráňte trvácu burinu a najmä všetko napadané lístie z ružových krov. Niekedy je to prácne, ale vždy veľmi potrebné. Prispejete k tomu, že ruže nebudú v nasledujúcej sezóne ohrozované až tak chorobami a škodcami.

 

foto3ruze

3. JESENNÝ REZ

Na jeseň nie je potrebné ruže strihať. Oveľa dôležitejší je pre tieto dreviny hlbší jarný rez. Ideálne je ruže na jeseň len mierne skrátiť, nie príliš hlboko. Mohlo by to zvýšiť ich náchylnosť na poškodenie mrazom.

 

foto4ruze

4. PRIVIAZANIE K OPORE
Ak pestujete na záhonoch rozložito rastúce krovité ruže, prípadne ruže popínavé, bude vhodné pred zimou priviazať jednotlivé výhonky pevne k stabilnej opore. Zimný vietor, alebo ťažký sneh ich potom až tak neohrozia.

 

foto5ruze

5. NAKOPCOVANIE
Najdôležitejšie bude ochrániť miesto očkovania. To by sa malo nachádzať aspoň 5cm pod povrchom pôdy a ešte pod ďalšou vrstvou zeminy. K ružovým kríkom nahrňte substrát pre pestovanie ruží, alebo kvalitný preosiaty kompost, najlepšie do výšky aspoň 20cm. Nepoužívajte zeminu z okolia krov, mohli by ste obnažiť korene.

 

foto6ruze

6. OBALENIE
Špeciálnu pozornosť žiadajú stromčekovité ruže. Ich korunky vhodné obaliť jutovinou alebo béžovou netkanou textíliou a vnútro vysypať suchým lístím, prípadne vyplniť ihličnatými chvojkami. Nezabudnite obaliť okrem koruniek aj miesto očkovanie (je zhrubnuté) a časť kmienka. Dajte si záležať už pri mladých jedincoch. U tých starších to musí byť samozrejmosť.

 

bannerZO 2

 

Jednotlivé skupiny ruží môžu mať na zazimovanie aj špeciálnejšie požiadavky. Miniatúrne ruže stačí zakryť na záhone ihličnatými chvojkami. Pri popínavých ružiach je zasa vhodné obaliť spodné časti dreviny do výšky aspoň 1,5m chvojkami (špičkami nadol), alebo jutovinou. Vyplatí sa nad korene nasypať aj vrstvu preosiateho kompostu. Atraktívne anglické ruže zasa môžete v prvých rokoch po výsadbe ochrániť trstinovými rohožami, ktorými obalíte jednotlivými kríky. Vnútro vyplníte suchým lístím. Botanické druhy ruží zimnú ochranu nepotrebujú, ruže v nádobách je zasa vhodné zapustiť aj s črepníkmi na chránené miesta v záhrade a zakryť chvojkami. dk

Pin It