zazimovanie muskaty uvodMuškáty sú viacročné rastliny a ozdobiť si nimi terasu, balkón, alebo dvor môžete aj v budúcom roku. Ak ste doteraz po sezóne tieto rastliny vyhadzovali, teraz urobte výnimku. Rastliny zazimujte.

 

 

 

 

 

 


Muškáty znesú aj prudkejší pokles teploty, nebude im vadiť pár chladnejších dní či nocí, pokles teploty pod bod mrazu ich však už zlikviduje. Ak sú na najbližšie dni avizované nízke teploty, bude lepšie sa o rastliny postarať a zazimovať ich. Samozrejme uchovať do nasledujúcej sezóny je vhodné len zdravé a silné jedince.

 

prax termin

1.OBDOBIE

So zazimovaním muškátov sa príliš neponáhľajte. Ak zostanú dlhšie vonku, len im pomôžete, budú odolnejšie a lepšie prezimujú. Ideálny termín na zazimovanie je prelom októbra a novembra.

 

prax vlhkost

2. VLHKOSŤ

Pred zazimovaním skontrolujte substrát v črepníku. Nesmie byť premáčaný, najlepšie je ho nechať preschnúť. Zálievka by počas jesene mala byť už minimálna.

 

musakty kvety

3. KVETY
Z muškátov najskôr odstráňte všetky kvety, odkvitnuté, rozkvitnuté, dokonca aj kvetné puky. Rastlinu by zbytočne vysiľovali.

 

prax listy

4. LISTY
Každú jednu rastlinu dôkladne očistite od žltých, suchých a chorobami poznačených listov. Nezabudnite odstrániť listy aj z povrchu substrátu v črepníku. Stonky rastlín môžete mierne skrátiť.

 

prax postrek

5. POSTREK
Vhodné je muškáty pre zazimovaním aj preventívne ošetriť postrekom. Ten ich ochráni pred chorobami a škodcami.

 

prax odrezky

6. ODREZKY
Z muškátov štítovitolistých si môžete odobrať odrezky a zakoreniť si ich v substráte určenom na rozmnožovanie rastlín, v teple a na svetle.

 

Po očistení a nevyhnutnej príprave muškáty preneste na zimovisko. Ideálna je svetlá miestnosť s teplotou okolo 10°C, alebo o niečo menej. Zimovanie v teplejšej miestnosti nie je vhodné. Počas zimy rastliny pravidelne kontrolujte. Odstraňujte rastlinám suché a žlté listy, aspoň raz mesačne ich zalejte a vyvetrajte aj miestnosť kde zimujú. Muškáty veľkokveté vyžadujú o niečo vyššiu teplotu v zime a intenzívnejší prísun vlahy. Vhodné je ich pestovať v zimnej záhrade.

 

Existuje niekoľko osvedčených spôsobov ako prezimovať muškáty. Môžete využiť spôsob, ktorý opisujeme, teda zazimovanie bez vyberania zo substrátu, alebo muškáty vybrať. Po vybraní ich môžete očistiť od listov aj zeminy, zviazať a zavesiť za korene, teda listami dolu. Predpokladom úspechu bude umiestnenie zväzkov vo vlhkej pivnici. Na ďalší spôsob budete potrebovať novinový papier. Rastliny, ktoré ste opatrne vytrhli z črepníkov a očistili, jednoducho zabalíte do novinového papiera. Zabalené rastliny umiestnite spolu do prepravky a tú do pivnice. Pri oboch spôsoboch bude potrebné rastliny počas zimy sem tam aspoň orosiť. dk

Pin It