jazierkoOkolie jazierka aj samotné jazierko treba dôkladne nachystať na sezónu. Začať možno koncom marca a pokračovať v prvej polovici apríla.


V prvom rade treba odstrániť všetky zimné nečistoty, najmä napadané a tlejúce lístie, zvyšky plodov a semien, kôry či polámaných konárikov. Ostrihať treba zoschnuté nadzemné časti pobrežných prípadne aj ponechaných vodných rastlín. Netreba sa obávať radikálnejších zásahov, po oteplení a jarných dažďoch sa rastliny opäť začnú rozrastať.

Podľa potreby je tiež možné teraz rastliny zredukovať alebo porozsádzať, pričom treba dbať na to, aby hladina nebola úplne zarastená. Tiež treba skontrolovať či je z jednej strany zachovaný bezproblémový prístup k jazierku. Tie rastliny, ktorým sa príliš v minulom roku nedarilo, bude lepšie vymeniť za iné, vhodnejšie.

 

Vypustené jazierko treba dôkladne po zime vyčistiť a až potom napustiť vodou. Ak naopak jazierko nebolo na zimu vypustené, treba dôkladne odsať nahromadený kal a vybrať prípadné nečistoty.

 

Vysadiť do okolia jazierok možno počas jari rastliny obľubujúce vyššiu vlhkosť pôdy, najmä kvitnúce nezábudky, iskerníky, záružlie, rôzne druhy prvosienok, prípadne iné vlhkomilné trvalky. Vzorom, ako by to asi malo vyzerať by mala byť vždy príroda. Platí to hlavne pre jazierka v prírodnom štýle. Do širšieho okolia a do pozadia jazierok sa vyplatí kvôli zaujímavému efektu vysadiť aj niektoré zaujímavé dreviny, napríklad japonské javory či vŕby. Obe dreviny obľubujú vlhkejšiu pôdu a aj vyššiu vlhkosť vzduchu.

 

S výsadbou vodných rastlín – napríklad lekien ešte treba počkať minimálne mesiac, rovnako treba počkať aj s umiestňovaním plávajúcich, napríklad teplomilných rastlín na hladinu. Spustiť však už teraz možno čerpadlá, čističe a fontánky. Tiež sa vyplatí pridať do vody biologické čističe zabraňujúce tvorbu rias.

 

dk

Pin It