Pravidelne presádzané izbové rastliny sú bohato olistené, pôsobia vitálne a sviežo, dobre odolávajú chorobám a škodcom. Ako postupovať pri presádzaní?

 

presadzaniejar 2021


1. Vhodné obdobie

Pustiť sa do presádzania izbových rastlín môžete v marci alebo apríli. Najskôr posúďte, ktoré rastliny budú potrebovať presadenie. Menšie rastliny treba presádzať častejšie (raz ročne), väčšie aspoň raz za 4 roky. Potrebu presadenia signalizuje najmä husto prekorenený črepník a tiež belavý povlak na povrchu substrátu. Nepresádzajte práve kvitnúce rastliny a ani tie, ktoré sú napadnuté chorobami alebo škodcami. Pred presádzaním rastlinám odstráňte žlté alebo suché listy a tiež všetky nežiadúce výhonky, tie vytiahnuté môžete skrátiť.


2. Nevyhnutné pomôcky

Pred presádzaním si zaobstarajte najmä vhodné kvetináče – ideálne aj s podmiskami alebo kvetináče a primerané obalové nádoby. Kvetináč musí mať vždy na dne otvor na odtok prebytočnej zálievkovej vody. Ideálne by mal byť v priemere aspoň o 3 cm viac. Niektoré rastliny majú na tvar kvetináča špeciálne požiadavky. Napríklad palmy žiadajú vyššie črepníky, africké fialky zasa nižšie. Mohutnejšie rastliny musia mať vždy väčšie a stabilnejšie kvetináče. Potrebný bude aj kvalitný a čerstvý substrát, nepoužívajte starý. Mal by byť vždy určený pre izbové rastliny a je dôležité rozlíšiť, či ide o druhy okrasné listom, kvetmi, bromélie, orchidey či kaktusy. Potrebovať budete aj keramzit (prípadne štrk alebo črepy), pracovné rukavice, lopatku, krhlu s vodou a nádobu na odpad.


3. Drenáž

Na dno nového alebo staršieho ale vyčisteného kvetináča dajte najskôr asi 5cm vysokú vrstvu keramzitu. Poslúži ako spoľahlivá drenážna vrstva a zabráni dlhodobejšiemu premokreniu substrátu a teda aj hnitiu koreňov. Použiť môžete aj črepy z rozbitého staršieho črepníka alebo štrk.

 

zahradne rukavice naradie


4. Substrát

Na drenážnu vrstvu dajte najskôr prvú dávku čerstvého substrátu. Potom pripravte rastlinu.


5. Vybratie

Presádzanú rastlinu môžete teraz opatrne vybrať z pôvodného kvetináča. Rastlinu odporúčam deň pred presádzaním dobre zaliať. Tesne pred presadením najskôr odstráňte vrchnú vrstvu substrátu. Potom rastlinu opatrne s koreňovým balom vyberte z pôvodného kvetináča. Ak to nepôjde, je to aj preto, že korienky sú pevne prichytené o vnútorné steny kvetináča. Uvoľnite ich pomocou noža. Opatrne vyberte koreňový bal, nerozoberajte ho, len ho jemne po obvode uvoľnite v rukách. Dôkladne prezrite koreňový bal a korene, odstráňte všetky suché a poškodené alebo nahnité.


6. Prenesenie

Rastlinu s celistvým koreňovým balom opatrne preneste do stredu nového kvetináča. Horný okraj koreňového balu by mal byť asi 2cm od horného okraja nového kvetináča. Do priestoru medzi stenami kvetináča a koreňovým balom nasypte substrát, potom obsypte koreňový bal aj zvrchu. Nie však tak, aby bol substrát zarovno s hornou hranou kvetináča, pretože by to spôsobovalo problém pri zalievaní. Substrát dobre utlačte, najmä okolo presadenej rastliny a stien kvetináča.

 

7. Umiestnenie

Presadenú rastlinu zalejte, podľa potreby po prvej zálievke doplňte substrát, aby neboli odhalené korene. Rastlinu umiestnite na svetlé (nie slnečné) a teplejšie miesto, ideálne do prostredia s vyššou vzdušnou vlhkosťou. Rastlinu teraz ešte neprihnojujte, počkajte aspoň 4-5 týždňov, kým sa dobre zakorení. Dbajte však na to, aby substrát v črepníku bol stále mierne vlhký.

 

Napísal: Daniel Košťál
Ilustračné foto: Shutterstock.com

 

Pin It