zvoncekKoncom zimy a skoro na jar sa v ponuke kvetinárstiev a hobbymarketov objavujú bohato zakvitnuté rýchlené zvončeky (Campanula). Keďže ide o typické záhradné trvalky, pestovať v interiéri ich možno len dočasne.


Kvitnúce zvončeky vyniknú na chodbách, schodištiach, v zimných záhradách a verandách, dokonca v kuchyniach, alebo aj v spálni. Použiť ich ale možno aj na dekoráciu balkónov či terás, kde by mali byť umiestnené na slnečných a chránených miestach. Viac ako v mestskom prostredí pôsobia harmonicky na vidieku. Najlepšie sa im v interiéri bude dariť na svetlom mieste, nie však na priamom slnku. To by im mohlo spôsobiť popáleniny na listoch. Skôr ako teplo je pre tieto rastliny vhodnejší chlad. V prekúrených a tmavších miestnostiach, pri nízkej vzdušnej vlhkosti bude životnosť zvončekov krátka.

Pokiaľ ide o starostlivosť, netreba zabúdať hlavne na ich zavlažovanie. Vhodná je odstáta voda, nemala by byť príliš teplá. Substrát v črepníku by mal byť stále mierne vlhký avšak nie preliaty pretože by to zvyšovalo riziko rozvoja plesní. Prínosné je pre ne aj prihnojenie polovičnou dávkou hnojiva na kvitnúce izbové rastliny. Odstraňovať treba odkvitnuté kvety, postupovať treba ale veľmi opatrne, použiť dokonca bude najlepšie tenšie nožnice aby neprišlo k poškodeniu krehkých stoniek. Často sa vďaka tomu úkonu vytvoria nové kvety. Odstraňovať treba priebežne aj suché, poškodené, prípadne plesňou napadnuté listy. Rastlinám je tiež dobré zvyšovať vzdušnú vlhkosť pomocou rozprašovača a to pokiaľ možno denne.

Po odkvitnutí, na jar je možné bohato olistené a zdravé rastliny presadiť do záhrady, napríklad do skalky alebo na okraj kvetinového záhona. Vždy ale až po tom, čo sa trochu oteplí. Najkrajšie sú kvitnúce zvončeky v košíkoch ale potrebné bude dbať na vylievanie prebytočnej zálievkovej vody. Pekné sú tiež skupinky zložené z niekoľkých rovnakých jedincov v zhodných obalových črepníkoch. Tie by podľa možnosti mali byť svetlejších farieb.

 

Tip redakcie: Zvončeky v rámci jednej vegetačnej nádoby pekne vyniknú s narýchlenými narcismi.

dk

Pin It