V zime kvitne niekoľko pekných izbových rastlín. Svojimi kvetmi ozdobia interiér na niekoľko týždňov a mnohé rozkvitnú aj v ďalších rokoch. Ktoré si vybrať?

 

kvetyzimy2020

 

V ponuke kvetinárstiev alebo hobbymarketov nájdete v tomto období kvitnúce azalky, cyklámeny, zornice, kamélie, gardénie alebo rôzne druhy orchideí, bromélií či pôvabné senpólie (africké fialky). Odporúčam neprepĺňať byt kvitnúcimi rastlinami, skôr by mala vynikať zeleň, ktorá je okrasná listom.


Veľký pozor treba dať pri kúpe. Mnohé rastliny zareagujú na premiestňovanie z predajne do bytu tým, že zhodia kvetné puky alebo aj kvety (kamélie). Preto tieto rastliny nakupujte v zime vždy len na poludnie, ideálne počas slnečných dní a vždy si ich nechajte dobre zabaliť do papiera. Je to dôležité najmä pri rastlinách, ktoré pochádzajú z tropických oblastí. Aj krátkodobé vystavenie chladu im môže ublížiť.


Takisto nezabudnite, že mnohé kvitnúce rastliny vydržia v bytoch nádherne kvitnúť len vtedy, ak budú mať okrem svetla a mierne vlhkého substrátu (prípadne vyššej vlhkosti vzduchu) správnu teplotu. Azalky, cyklámeny, kamélie alebo gardénie uprednostnia skôr chladnejšie miestnosti. Orchidey, bromélie a senpólie naopak žiadajú teplejšiu miestnosť.

 

Vyberajte zdravé, bohato olistené rastliny, mierne rozkvitnuté, s nepreliatym substrátom, bez stôp po chorobách a škodcoch. dk

Pin It