Zber malín ale najmä černíc práve zažíva svoj vrchol. Okrem užívania si sladkokyslých plodov sa nezabudnite o tieto rastliny vhodne postarať.

 

cernice

Ak chcete mať na budúci rok bohatú úrodu a silné rastliny, najmä v prípade černíc je veľmi dôležitý takzvaný letný rez.

 

Popínavé formy často tvoria od polovice júna bočné výhony na rastúcich mladých výhonoch. Tieto je potrebné v priebehu augusta skrátiť na jeden až tri silné púčiky (štyri až päť listov). Ak v tom istom roku púčiky ešte raz vypučia, skráťe ich na jar nasledujúceho roka na jedno až tri očká (púčiky).


V rámci letného rezu nezabudnite odrezať tesne nad pôdou všetky prebytočné s staré výhony. Na rastline by nemalo zostať viac ako štyri až šesť silných výhonkov.

 

Na jar je potom vhodné odstrániť špičky mladých prútov, keď sú dlhé 1,5 až 2 m. Podporíte tým tvorbu bočných výhonov. Pre pohodlné a rýchle zvládnutie starostlivosti o ovocné kry, ale napríklad i o ruže, či okrasné dreviny, je ideálne použiť kovadlinové záhradné nožnice, napríklad RS 4000 od WOLF-Garten.

 

nožnicemaliny1

 

V prípade ríbezlí a egrešov, ktoré už majú obdobie zberu za sebou sa neobávajte radikálnejšieho zásahu a pokojne odstrihnite tretinu či dokonca polovicu starých výhonov. Drevinu omladíte a podporíte bohatosť ďalšej úrody.

Ak potrebujete uskutočniť letný rez na hrubších konárikoch, použite napríklad nožnice Power Cut RS 800 značky WOLF-Garten na hrubšie vetvy ovocných stromov. Zastrihnutie bude potom vyžadovať len minimum námahy. Funkcia Speed Cut zabezpečí nízky uhol rozovretia rukoväte a maximálny uhol rozovretia čepele. Pri práci sa tak budete môcť pohodlne pohybovať aj na obmedzenom priestore.

 

nožnicemaliny2

 

 

Zdroj a foto: www.wolf-garten.sk

 

PR

 

Pin It