jazmin 2019V tomto období rozkvitá jazmín nahokvetý. Nájdete ho aj v ponuke hobby marketov a záhradníctiev. Je to príležitosť si túto peknú rastlinu zaobstarať.


Jazmín nahokvetý patrí medzi prvé kvitnúce záhradné rastliny v roku. Podľa počas rozkvitá niekedy od decembra, najčastejšie však v januári a februári. Táto inak dlhoveká a pestovateľsky nenáročná rastlina upúta množstvom sýtožltých kvetov, ktoré nezničí ani mráz a dlhými zelenými popínavými výhonkami. Keďže sú však príliš tenké na to aby sa popínali nahor, skôr prevísajú a to prispieva k celkovej zaujímavosti tohto kra. Jednotlivé výhonky môžete buď vyviazať k opore, napríklad bambusovej alebo ich nechať len tak voľne prevísať.


Jazmín môžete pestovať vo voľnej pôde – pred vždyzelenými listnáčmi, na svahoch, pri schodoch, vo väčších skalkách, pri terasách alebo aj vo vegetačných nádobách na väčších balkónoch a terasách. Čím viac slnka bude mať, tým bohatšie rozkvitne. Zároveň je vhodné ker pravidelne rezať, najviac kvety je na mladších výhonkoch.


Rastlina žiada výživný a mierne vlhký, nie vysychavý substrát. Pri pestovaní dajte pozor aj na premokrenie, v nádobe s rastlinou sa nesmie hromadiť voda. Po kúpe rastlinu umiestnite na chránené miesto, ak nemrzne, môžete si ju s koreňovým balom vysadiť aj do voľnej pôdy, prípadne do nádoby. Samozrejme oveľa vhodnejšie to bude zrealizovať až skoro na jar.

Pin It