Tradičným symbolom Vianoc je živý vianočný stromček. Vytvorí správnu atmosféru a prinesie domov nádhernú vôňu prírody. Nechajte sa inšpirovať praktickými tipmi ako vybrať vianočný stromček bez zbytočného stresu.

 

hornstromceky


1. Dokonale vyrastený strom


Pri výbere vianočného stromčeka je dôležité zvoliť správny druh. Smrek patrí medzi najlacnejšie vianočné stromčeky, ale rýchlo opadáva. Borovica má dlhé ihličie, ale nemá tak husté konáre. Koruna borovice môže byť riedka, stromček sa môže nakláňať na stranu alebo byť z jednej strany holý. Medzi najkrajšie vianočné stromčeky patria jedle, ktoré neopadávajú, sú symetrické a rovné.


„Najväčší záujem je v posledných rokoch o dánske jedle Nordmann Gold. Majú pravidelný tvar a bohaté ihličie, ktoré až tak nepichá. Jedle sú odolnejšie voči teplotným zmenám, preto vydržia dlhšie a v miestnosti takmer neopadávajú,“ hovorí Daniel Brychta, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach. „V porovnaní so smrekom alebo borovicou je jedľa o niečo drahšia,“ dodáva.

 

2. Pestovanie bez zaťažovania prírody


Pri živých vianočných stromčekoch je dôležité poznať ich pôvod. Jedle pochádzajú z dánskych plantáži, sú pestované v blízkosti fjordov a vďaka vlhkosti nepresychajú. Stromy sú sýto zelené, husté, krásne rovné a symetrické. Konáre sú pravidelné a husté a ihličie neopadáva. Pri pestovaní týchto stromčekov nebola použitá žiadna chémia zaťažujúca prírodu. Naopak, lesné plochy boli cielene zachované pre ďalší rast.

 

3. Správna veľkosť pre každého


Veľkosť stromčeka sa meria od podlahy až po špičku. "Zatiaľ, čo rodiny s deťmi ocenia väčší stromček, starší ľudia preferujú stromčeky menšieho vzrastu,“ hovorí D. Brychta z Hornbachu.

 

4. Kvalita, ktorá vydrží


Vianočný stromček môžete kúpiť aj mesiac pred Vianocami, ale aby vydržal, musíte vedieť, ako ho uskladniť. Uložte ho na chladnom a tmavom mieste, ideálne do pivnice alebo garáže. Aby nevyschol a zostal prirodzene zelený, musí stáť vo vode, ktorá môže dosahovať až ku spodným vetvičkám. Vianočný stromček neumiestňujte na priame slnko alebo k radiátoru. Keď ho budete chcieť ozdobiť, postavte a pripevnite ho do stojanu so zásobníkom vody, vďaka čomu zostane dlhšie čerstvý a zelený.

 

5. On-line nákup stromčeka

Ak bývate v byte a nemáte pivnicu alebo garáž, kúpte si stromček až pár dní pred Vianocami. V predvianočnom strese padne vhod možnosť nákupu stromčeka on-line s možnosťou doručenia domov alebo do predajne podľa vášho výberu. „Odrezané vianočné stromčeky sú v on-line predaji už teraz na konci novembra, a za rovnakú cenu ako v predajniach. V cene je navyše zahrnuté aj frézovanie kmeňov pre jednoduchšie vloženie do stojanov,“ upresňuje D. Brychta

 

Zdroj a foto: Hornbach

Pin It