Bohato olistený trs týchto rastlín, plný prekrásnych oranžových alebo žltých, príjemne voňajúcich súkvetí je v tomto období ozdobou každého kvetinového záhona.

 

krokosmia uvod

 

Montbrécia (Crocosmia) pochádza z ďalekej Afriky, vyšľachtených bolo niekoľko druhov a kultivarov. V pôde má hľuzu, ktorá je obalená vláknitou šupkou. Ak sa budete chcieť potešiť na konci leta a počas slnečnej jesene z kvetov, hľuzy budete musieť vysadiť počas apríla, ideálne do hĺbky 8cm a 16 cm od seba. Zakrátko vyrastú asi 80 cm dlhé mečovité listy a postupne od leta do neskorej jesene súkvetia zložené z lievikovitých kvetov. V závislosti od kultivaru môžu byť rôzne veľké.


Prednosťou tejto rastliny je atraktívny vzhľad a dlhšie obdobie kvitnutia. Jednotlivé kvety sa otvárajú postupne a vydržia pomerne dlho svieže aj po odrezaní, vo váze s vodou. Môžete si ich dokonca aj vysušiť.


Montbrécie pôsobia najmä počas kvitnutia majestátne, sú preto jedinečnou ozdobou kvetinového záhona na teplejšom a slnečnom mieste. Ak majú tieto rastliny čo najlepšie vyniknúť, je dôležité, aby v skupine rástlo niekoľko jedincov. Nemá význam sadiť kde tu jednu rastlinu. Sila týchto rastlín sa naplno ukáže až vtedy, ak ich bude na jednom mieste viacero, ideálne sú dokonca väčšie skupiny. V záhone im vyhovuje blízkosť georgín, kán, trvaliek neskorého leta, napríklad helénií, aj okrasných tráv.

 

krokosmia1

 

Vhodné miesto


Montbrécie sa uplatnia v moderne štylizovaných aj vidieckych záhradách, na dvoroch, v átriách a predzáhradkách. Pestovať ich môžete aj vo vegetačných nádobách, ak sú ale tieto dostatočne priestranné a hlbšie. Prosperujú vo výživnej, mierne vlhkej a priepustnej pôde s vyšším podielom piesku.

 

montbrecia sirka

 

Vyberať alebo nevyberať?


Hoci tieto rastliny znášajú aj mierny mráz, vhodnejšie bude ich hľuzy neskoro na jeseň z pôdy opatrne vyryť a zazimovať v chladnej a vzdušnej miestnosti. Môžete sa pokúsiť montbrécie prezimovať aj priamo na záhonoch, najmä ak pestujete drobnokveté kultivary. Dôležité bude ponechať rastlinám na zimu suché listy – odstránite ich až na jar. Miesto odkiaľ vyrastajú by malo byť na zimu zakryté hrubšou vrstvou suchého lístia a chvojkami. Rastliny, ktoré prezimujú na záhradných záhonoch sa rýchlejšie v nasledujúcej sezóne rozrastajú, sú mohutnejšie a skôr kvitnú. Navyše sa postupne rozmnožujú a poskytujú nové hľuzy na výsadbu. Pôda, kde montbrécie budú zimovať, by počas zimy nemala byť trvale vlhká, hrozila by hniloba hľúz a nenávratné zničenie pekného trsu.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: Kvetinovecibulky.info

Pin It