V období kvitnutia je táto drevina neprehliadnuteľná. Je obsypaná množstvom drobných, najčastejšie žltých, oranžových, karmínových alebo žltočervených kvetov.

 

zanovet

 

Po odkvitnutí je zaujímavá svojimi sýtozelenými metlovitými konármi a drobnými listami. Zelené konáriky sú atraktívne aj počas zimných mesiacov a môžu byť súčasťou moderných zimných aranžmánov.


Zanoväť (Cytisus) dorastá do výšky najviac do 1,5 pričom sa často rozrastá aj do šíky. Jej rast je v staršom veku rozložitejší. Ak jej vyhradíte dostatok miesta ukáže sa v plnej nádhere a každoročne prekvapí záplavou kvetov. Uplatní sa viac v modernej mestskej záhrade, ako súčasť štrkových plôch a výsadieb suchomilných rastlín.

 

zahradna podlozka rukavice


V predaji sú v záhradníctvach viaceré kultivary, tie sa odlišujú hlavne farbou kvetu. K najobľúbenejším patria kultivary zanoväte metlovitej (Cytisus scoparius) – „Boskoop Ruby“ ,“Lena“ alebo „Firefly“.


Zanoväť môžete pestovať v tvare kríka alebo v atraktívnej podobe s korunkou, ktorá sa hodí aj na pestovanie vo vegetačných nádobách. Vysadiť si tento ker môžete s kompaktným koreňovým balom aj v čase kvitnutia, miesto výsadby ale dobre zvážte.

 

zanovat2


Dariť sa zanoväti bude na slnečných a teplejších miestach s priepustnou pôdou. Najhoršie rastie v polotieni alebo na tienistých miestach s vlhkejšou pôdou. Jej životnosť tu bude nízka. Toleruje aj na živiny chudobnejšie, piesočnaté alebo kamenisté pôdy, porastie tam, kde iné dreviny nie.

Na pestovanie je nenáročná, jej prednosťou je rýchly rast a aj dlhovekosť, ale len ak má splnené základné požiadavky. Zanoväť po dobrom zakorenení nevyžaduje zálievku, dokonca ani počas najhorúcejších letných dní. Nepotrebuje prihnojovanie a nie je napádaná chorobami či škodcami.


Dôležitým pestovateľským úkonom, ideálne každoročným je rez. Odkvitnutým krom treba skrátiť všetky konáriky asi o polovicu. Podporíte tým bohaté kvitnutie v nasledujúcom roku a zároveň urobíte to najlepšie k tomu, aby si ker zachoval atraktívny kompaktný tvar.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It