Pýši sa nimi dokonca niekoľko kultivarov. Bielo kvitnúce bergénie sa výborne uplatnia v moderných mestských záhradách a v minimalistických výsadbách.

 

bielabergenia


Silberlicht, Alba, Bach, Schneekonigin alebo Bressingham White....To je niekoľko kultivarov rôznych druhov bergénií, ktoré rozkvitajú netradične - bielymi zvončekovitými kvetmi.


Počas kvitnutia pôsobia tieto bergénie mimoriadne príťažlivo. Zvýraznia zaujímavosť tienistých miest, presvetlia ich a ozelenia. Skvele sa dopĺňajú aj s modernými materiálmi – kovom, drevom alebo betónom. 


Hoci bergénie  vyniknú najviac ak sú rozrastené na väčšej ploche, kombinovať ich môžete aj s inými okrasnými rastlinami - s jarnými trvalkami, napríklad so srdcovkou a papraďorastami. Pôsobivé je aj ich spojenie s cibuľovinami, najmä s tulipánmi.


Čím zaujmú okrem kvetov?


Bergénie pochádzajú z ďalekej Ázie, ide o mrazuvzdorné, dlhoveké a pestovateľsky nenáročné trvalky. V našich záhradách sa pestujú veľa rokov, obľúbené boli už v minulosti, v tradičných vidieckych záhradách. Neskôr ich prednosti objavili aj tvorcovia modernej záhradnej architektúry.


Rastliny sú vysoké približne 45 cm a vytvárajú husto olistené trsy s hrubšími podzemkami. Zaujmú veľkými kožovitými listami, ktoré krášlia záhradu aj počas zimného obdobia. Listy niektorých kultivarov bergénií sa dokonca na jeseň sfarbujú do bordova, iné môžu mať počas sezóny výrazne farebnú žilnatinu alebo stopky. Skoro na jar, niekedy ešte koncom zimy, bergénie rozkvitajú. Kvety sú najčastejšie ružové ale aj biele a karmínové, usporiadané v nápadných súkvetiach.

 

bergenia2019 2

 

Aké si vybrať?


Najviac pestovaná a bežne predávaná je bergénia srdcovitolistá (Bergenia cordifolia). Jej svetlo alebo tmavo ružové kvety sú sústredené v súkvetiach na dlhých červenkastých stonkách. Listy tejto bergénie sa v zime vyfarbujú do sýtej purpurovej farby.


Nádherné karmínovo červené súkvetia má neskoršie kvitnúca bergénia purpurová (Bergenia purpurascens). Netradičné menšie kvietky vystavuje na obdiv len asi 30cm vysoká Bergenia x schmidtii,“ Tento druh sa môže popýšiť aj množstvom pekných kultivarov. Najdlhšie kvitne kultivar „Silberlicht“ a jeho zaujímavosťou je, že kvety sú najskôr biele a postupne zružovejú. Menej častá a nenáročná na pestovanie je vzrastom nižšia bergénia tučnolistá (Bergenia crassifolia), ktorá má menšie a podlhovasté listy.

 

bergenia2019 3

 

Kde sa uplatnia?


Bergénie si môžete vysadiť na miesta, kde sa iným rastlinám príliš nedarí alebo by tu starostlivosť o ne bola komplikovanejšia. Napríklad pod stromy a vyššie kry. Zakrátko tu vytvoria súvislý a na starostlivosť nenáročný pôdny pokryv. Vyhradiť im môžete aj miesto na okraji jazierok, na svahoch a v problematických kútoch. Pôsobivé sú na okraji trvalkových záhonov, poslúžia na olemovanie chodníkov, pekne sa môžu vynímať na múrikoch, vo väčších skalkách a v predzáhradkách. Okrem záhonov sa uplatnia aj vo väčších vegetačných nádobách na balkónoch a terasách.

Čo potrebujú?


Najkrajšie sa rozrastú na polotienistých miestach s výživnou, mierne vlhkou a skôr kyslejšou pôdou. Viac kvitnú na slnečných miestach ale tu nemávajú sýto zelené listy. Bergénie neporastú v zmáčaných pôdach ani pod plytko koreniacimi drevinami. Po zakorenení ale veľmi dobre tolerujú aj dlhšie obdobie sucha. Vysadiť si ich môžete na jar alebo jeseň bez koreňového balu, počas sezóny aj s koreňovým balom. Rastliny vysádzajte do trojsponu, dostatočne ďaleko od seba a tak, aby každá sadenica mala dostatok miesta na rozrastanie.

 

brgenia uvod

 

Po výsadbe odporúčam bergénie pravidelne zavlažovať, nezabúdajte na to hlavne počas teplejšieho a suchého leta. Po dobrom zakorenení môžete rastliny prihnojiť kvalitným viaczložkovým hnojivom. Podporíte tým rýchlejšie zapojenie celého porastu. Výhodou je, že v poraste bergénií neporastie burina a okrem slimákov nie sú rastliny ničím ohrozované. Starostlivosť o bergénie je preto jednoduchšia. Priebežne je vhodné zredukovať príliš rozrastené porasty a tiež ich zbaviť suchých a poškodených listov. Bergénie výborne znášajú presádzanie, rozmnožiť si ich môžete delením starších trsov.

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor a Shutterstock.com 

Pin It