Záhrada, ktorej súčasťou je svah, nemusí byť strašiakom ale zaujímavou výzvou. Môže byť iná, originálna, rovnako plná kvetov, zeleniny alebo byliniek. 

 

zahrada svah vyvyseny zahonT


Pustiť sa do plánovania alebo aj realizácie môžete aj teraz, počas jesene. Vedeli ste, že vyvýšený záhon sa dá vybudovať aj na úpätí svahu? Tým svah zároveň spevníte. Záhon zasa dostane prirodzene pôsobiaci vzhľad oporného múrika, pritom pôjde o netradičný vyvýšený záhon, ktorému nebude potrebné budovať všetky štyri steny. Takéto riešenie je prívetivejšou alternatívou k často využívaným betónovým tvárniciam. Zvoliť si môžete rôznu veľkosť aj podobu takéhoto riešenia, záleží na vašich preferenciách, na veľkosti záhrady a od toho, čo všetko v takomto záhone plánujete pestovať. Môže tiež ísť aj o dva záhony, ktoré majú v strede zakomponované schodíky.


Usporiadanie


Vysadiť si do takéhoto záhona môžete okrasné aj úžitkové rastliny, vždy podľa podmienok daného miesta. Dokonca si v takomto záhone môžete vytvoriť príťažlivo pôsobiacu skupinku drevín či okrasných tráv. Pri pohľade spredu potom budete vidieť jednu stenu vyvýšeného záhona, napríklad z dreva. Nebude to teda klasický oporný múrik, ale nevšedný a prírodne pôsobiaci vyvýšený záhon.


Inou možnosťou je rozdelenie svahu na niekoľko terás a v rámci nich vytvorenie jednotlivých vyvýšených záhonov. Výsadbu si potom môžete usporiadať tak, aby vyššie druhy rastlín boli v pozadí svahu a nižšie v popredí. Kompozícia tak nadobudne zaujímavú podobu zaplneného amfiteátra. Konštrukčne zložitejšie avšak zaujímavé môže byť riešenie, kedy sa na svah zabuduje a dômyselne zafixuje pevná konštrukcia pozostávajúca zo schodov a do vyhradených priestorov sa zabudujú vyvýšené záhony.

 

zahrada svah vyvyseny zahonG2


Vyvýšený záhon pre svahovitú záhradu si môžete nechať vyrobiť aj na mieru. Špecializovaná firma vám dnes už dokáže pripraviť optimálne riešenie, ktoré dokonale skopíruje sklon svahu vo vašej záhrade. Zároveň sa postará o realizáciu a kvalitné zastabilizovanie zostavy, ktorá potom nie je ohrozená prípadným pohybom podkladu.


Čo pestovať?


Keď budete mať takýto vyvýšený záhon v blízkosti domu alebo terasy, oplatí sa vytvoriť si v ňom pôsobivú okrasnú výsadbu. Tá môže pozostávať buď zo zaujímavej skladby nevysokých drevín alebo z kvitnúcich trvaliek, okrasných tráv alebo cibuľovín. Primiešať môžete tiež bylinky či koreninové rastliny, alebo skalničky s prevísajúcimi výhonkami, ktoré v blízkosti svahov pôsobia veľmi dobre. Výsadbu si môžete vyskladať tak, aby bola počas celej sezóny niečím zaujímavá. Ideálne je rozhodnúť sa vždy pre zmiešané výsadby, ktoré pôsobia zaujímavejšie. Potom už len stačí pridať menšiu vkusnú dekoráciu alebo záhradný lampáš a výsledok bude dokonalý.


Väčšie rastliny vysádzajte aj do takéhoto záhona jednotlivo, z tých menších voľte radšej viac kusov, vďaka tomu vám vznikne oku lahodiaci porast. Vyššie druhy sústreďte do pozadia, teda k svahu a nižšie do popredia. Môžete tiež pohľad na úpätie svahu nechať voľný, avšak v takomto prípade musíte vyvýšený záhon vysadiť nižšími rastlinami.

 

zahrada svah vyvyseny zahonG3


Keď budete budovať vyvýšené záhony v rámci svahu, ktorý je vzdialenejší od domu, dá sa okrem okrasných rastlín rozhodnúť aj pre tie úžitkové. Základom môžu byť rôzne druhy zeleniny, pridať môžete aj bylinky, kvitnúce letničky, rastliny lákajúce užitočný hmyz alebo tiež jahody. Využiť takýto záhon je dokonca vhodné aj na pestovanie drobných bobuľovín – ríbezlí, egrešov, čučoriedok a pod.


S prípravou pôdy si až takú starosť robiť nemusíte, aj v tomto prípade využijete všeobecné pravidlá, ktoré platia pre zakladanie vyvýšených záhonov. Základným predpokladom úspechu je však najmä kvalitná a pravidelná starostlivosť o vysadené rastliny.

 

 

 

woodblocx l

  Odborník radí

 

Akých rád sa držať pri hľadaní vhodného miesta pre vyvýšený záhon?

1. K záhonu by ste mali mať pohodlný prístup
2. Odpozorujte, ako na pozemok svieti slnko a zvážte, aké druhy rastlín plánujete pestovať. Potrebujú slnečné stanovisko alebo skôr tienisté či polotienisté?
3. Plánujete mať záhon na slnku? Pomôže vám, ak bude v blízkosti voda na zalievanie
4. Nelámte si hlavu, ak na pozemku nemáte spevnenú plochu, vyvýšený záhon postavíte na zemine, tráve, dlažbe, asfalte či betóne
5. Vyvýšené záhony sú ideálnym riešením aj pre záhrady na svahu. S ich pomocou vytvoríte na svahovitom pozemku pôsobivé kaskády a terasy

 

Článok bol pripravený v spolupráci s internetovým obchodom WoodBlocX s ponukou vyvýšených záhonov WoodBlocX. Patentovaný inovatívny systém WoodBlocX je vo svojej podstate na trhu ojedinelý. Postaviť ho zvládnete hravo aj sami, bez skúseností. Drevo pochádza z pomaly rastúcich škótskych či lotyšských borovíc, ktoré sú mimoriadne odolné a húževnaté, čo v spojení s tlakovou impregnáciou zaručuje dlhú životnosť stavby, aj pri neustálom kontakte s vlhkou zeminou. Drevo je pestované podľa zásad trvalo udržateľného rozvoja, nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, jeho trvanlivosť je 15 rokov. Na zostavenie ideálneho záhona je možné využiť praktický konfigurátor, no k dispozícii je aj viacero návrhov obľúbených zostáv alebo samotní odborníci z firmy WoodBlocX, ktorí radi vytvoria záhon na mieru každej záhrade.

 

Pin It