Hortenzie dokážu svojim kvetmi príjemne prekvapiť. Presvedčili sme sa o tom začiatkom jesene na nádhernom a pokojnom mieste neďaleko centra Banskej Štiavnice.

 dom a dvor

 

Prekrásne rozkvitnutými hortenziami, typických aj netypických farieb, vo forme kríkov alebo malých stromčekov, sme boli okúzlení uprostred starého štýlového skleníka, ktorý je súčasťou netradičnej a čarovne pôsobiacej predajne Dom a Dvor, ktorá je v rukách rodinnej firmy. Mimochodom takýto starý skleník by už inde neexistoval, tu dostal pred mnohými rokmi ďalšiu šancu. Kedysi sa v ňom zakoreňovali odrezky okrasných drevín, dnes je rajom milovníkov rastlín, dizajnu, starého botanického štýlu, vkusných interiérových a záhradných doplnkov. Nadchol aj nás, a to nielen vôňou sviežej zelene a byliniek, jedinečnou atmosférou, ale predovšetkým množstvom krásne rozkvitnutých hortenzií.


Pohľad na obrovské guľovité hortenziové súkvetia vyrážal dych. Z množstva rôznych aj takmer neznámych kultivarov nás zaujali napríklad tie, ktoré menia farbu svojich kvetov. Objavili sme tu aj jedince, ktoré sú vhodné na výsadbu záhrad alebo do nádob na balkónoch a terasách. A tiež druhy a kultivary, ktoré sa hodia na pestovanie v interiéroch alebo v zimných záhradách.


Vášeň pre rastlinstvo


Hortenzie patria aj k najobľúbenejším rastlinám majiteľky tohto štýlového kráľovstva, záhradnej architektky Sandry Preissovej. Má dôkladne preštudované všetko, čo s týmito drevinami súvisí, vie odporučiť vhodný druh do každého prostredia a poskytne tiež cenné pestovateľské rady. Dokonca sa jej už podarilo zorganizovať prvé slovenské hortenziové trhy.

 


V čase našej návštevy však v skleníku kvitli aj africké fialky, kalanchoe, rozvoniavali rôzne druhy byliniek, eukalyptus, citrusy, pútali rastliny s farebnými plodmi alebo listami, na obdiv sa vystavovali rôzne druhy kaktusov a sukulentov. Našli sme tu veľmi veľa rastlín, ktoré bežne v predaji nevidno a poznáme ich skôr z atlasov. Zaujal nás napríklad nádherne zakvitnutý rodochiton s dlhými prevísajúcimi výhonkami a tmavo purpurovými exotickými kvetmi. Hoci je to krásna rastlina na balkóny a terasy, do závesných nádob, nikde ju bežne nedostať kúpiť.


„Od začiatku som sa chcela odlíšiť aj ponukou rastlín. Uprednostňujem tie, ktorým sa v tejto lokalite dobre darí. Nájdete tu rastliny, ktoré v kvetinárstvach veľmi nevidno. Máme tu tiež vzrastovo väčšie jedince, bohato rozkvitnuté, zaujímavé druhy a kultivary a dokonca aj nie veľmi známe novinky. Dávame prednosť zeleni, ktorá okamžite vynikne a netreba sa o ňu predtým dlhšiu dobu starať,“ vysvetľuje Sandra Preissová z rodinnej firmy Dom a Dvor.

 


Hoci sortiment predajne Dom a Dvor je, minimálne pokiaľ ide o rastliny a príslušenstvo, skutočne rozsiahly, nakúpiť si tu možno len osobne. „Internetový predaj je síce dnes už bežný, ale nikdy nenahradí pôsobivý zážitok, ktorý môže mať zákazník v predajni, pri vyberaní rastlín. Všetky tie farby, vône a pohľady robia naozaj veľmi veľa. Často sa u nás zákazník rozhodne aj pre iné rastliny, vyskúša si rôzne kombinácie, prípadne mu do oka padne niektorý z doplnkov, ktorý kompozíciu s rastlinami dotvorí. Aj preto sa usilujeme zákazníkom pobyt v našej predajni čo najviac spríjemniť,“ uvádza S. Preissová.

 

Čaro sezón


Každá sezóna má svoje čaro, je iná a podľa toho sa mení aj skladba ponúkaných rastlín a ďalších tovarov. Na jar sú to kvitnúce dvojročky, neskôr pestrofarebné a už pekne rozrastené letničky a trvalky, ktoré si zákazník môže vybrať aj v rozsiahlej a štýlovo upravenej exteriérovej časti vedľa skleníka. V lete prevezmú žezlo hortenzie, ktoré sú tu zastúpené v obdivuhodnom množstve, a rastliny pôvodom z teplejších oblastí sveta. Počas jesene tu nájdete kvitnúce vresy, cyklámeny, gaultérie a chryzantémy. Prekvapí aj ponuka bambusov, postrehli sme aj olivovník či ginko, ktoré pútalo krásou svojich listov. Neskôr v zime sa zasa skleník rozžiari množstvom sýto sfarbených vianočných ruží a azaliek. Popritom je až fascinujúce nachádzať rôzne čarovné zákutia a kompozície, ktorú sú tu na rôznych miestach vytvorené.

 

 

„Každá sezóna niečím prekvapuje aj nás a niečo iné prináša. S takýmito očakávaniami k nám zákazníci prichádzajú. Zakladáme si na atmosfére a ponuke tovarov, ktoré môžu okamžite štýlovo ozdobiť záhradu, dvor alebo dom.“

 

 

Sandra pripomína, že pri predaji tohto sortimentu je základom úspechu práve príjemné a inšpiratívne prostredie. Aj preto tu môžete nájsť veľké množstvo vytvorených menších alebo väčších zákutí a kombinácií rastlín, doplnkov a príslušenstva. Pri obdivovaní všetkých týchto krás človek takmer stráca pojem o čase a o tom, kde sa práve nachádza. Mnohým to tu zrejme pripomína staré anglické alebo holandské dvory, ktoré nestrácajú čaro ani po mnohých rokoch.

 


Na začiatku bola lúka


Ťažko uveriť tomu, že na mieste tohto zážitkového obchodu a domu boli kedysi lúky. Pred 30 rokmi k domu pribudli hospodárske budovy a skleník. Asi pred 12 rokmi sa rozhodlo o tom, že z malej spojovacej chodby vznikne časť obchodu. Inak je súčasný obchod novostavbou, kde sa od začiatku realizuje predaj. Obchod bol neskôr spojený so skleníkom. K jednej miestnosti pribudli ďalšie. V súčasnosti je tu rozsiahle predajné miesto zamerané na všetko, čo súvisí so zariaďovaním domu a dvora či záhrady. V ponuke je celkovo až 10 000 druhov tovarov. Časť pochádza zo Slovenska, väčšina zo zahraničia, viac-menej z celej Európy. V súčasnosti má už predajňa Dom a Dvor viac než 180 stálych dodávateľov. Napríklad aj z Belgicka, kde majiteľka istý čas žila, študovala a nabrala množstvo inšpirácií.

 

 

„Nezameniteľná atmosféra a veľmi originálna ponuka je však dielom nielen záhradnej architektky Sandry, ale aj jej mamy, ktorá sa už v minulosti intenzívne venovala navrhovaniu záhrad.“

 

 

Stále ručne kreslí nádherné návrhy záhradných priestorov a vyniká obdivuhodnou predstavivosťou. Dnes však oveľa aktívnejšie pomáha s výberom tovarov, dekorovaním priestorov predajne a skleníka do posledného detailu a s výrobou vkusných dekorácií. Profesionálne sa záhradám venuje v rámci tejto rodinnej firmy aj otec a brat majiteľky, ktorý je tiež záhradný architekt. O tom, že sa nachádzate u profesionálov, svedčí inak aj škôlka s drevinami, ktorá by časom, ako dodáva Sandra, mala byť väčšia.

 


Všetko do domu a dvora


Okrem rastlín a množstva zaujímavých dekorácií, ktoré s nimi úzko súvisia, tu nájdete aj vkusné tradičné a retro vegetačné nádoby, krásne zalievacie krhly, náradie pre prácu s rastlinami a ďalšie nevyhnutné pomôcky popredných svetových značiek. Záhradníčenie sa aj vďaka nim môže stať štýlovou činnosťou, zároveň je práca s kvalitným vybavením na nezaplatenie.


Vonku pred predajňou sa zasa môžete inšpirovať, ako by to asi mohlo vyzerať pri vašom záhradnom domčeku. Určite si aj vy budete vedieť takéto miesto na sadenie a presádzanie rastlín, prípadne hoci len umývanie rúk po práci v záhrade, doma predstaviť.


Pomerne veľká časť predajne je venovaná aj širokému sortimentu, ktorý súvisí so zariaďovaním interiérov, tiež interiérovým doplnkom a dekoráciám, prípadne sezónnym ozdobám. Aktuálne na jeseň je to ponuka adventných a vianočných dekorácií. Aj to je totiž dôležitá súčasť pohodlného a príjemného bývania.

 

S majiteľkou krásnej a podmanivou atmosférou naplnenej predajne Dom a Dvor sme sa rozlúčili pod korunou mohutného platanu. Tento nádherný strom privíta každého prichádzajúceho a s obľubou sa na malom autíčku okolo neho vozí aj malý syn majiteľky. V momente, kedy sa za nami zatvorila štýlová kovová brána, sme sa zhodli na tom, že sa sem musíme opäť čoskoro vrátiť.

 

 

Napísal: Daniel Košťál
Foto: Dom a Dvor, autor

 

 

Pin It