Takáto záhrada vyniká pestrosťou a osloví prirodzenosťou. Je originálnym priestorom a unikátnym ekosystémom, ktorý môže byť len na skok od vášho domu.

 

ekozaharda2

 

Ide o záhradu, ktorá je v absolútnom súlade s prírodou a uplatňuje výlučne postupy a prístupy, ktoré sú ohľaduplné k životnému prostrediu. Založiť si ju môžete rovnako v meste aj na vidieku, na väčšej aj menšej ploche. Ideálne na realizáciu tohto zámeru sú jarné mesiace, počítajte však s tým, že na výsledok si nejaký ten čas počkáte. Rozhodne to ale bude stáť za to!


Ak sa takáto záhrada stane súčasťou vášho každodenného života, poskytne vám jedinečné možnosti na relax, zabezpečí zdravú a úrodnú pôdu, priestor pre pozorovanie tajomstiev prírody a v neposlednom rade ju budú milovať aj deti. Ponúkne im totiž množstvo zaujímavých zákutí, prinesie nečakané prekvapenia a zážitky.


Prírodné záhrady obľubujú aj viaceré užitočné živočíchy, ktoré tu budú existovať nielen v obdivuhodnom súlade so zeleňou ale aj s vami. Zároveň budú zárukou prospešnosti, pomôžu napríklad ochrániť pestované rastliny pred niektorými škodcami.

 

ekozahrada2019

 

Čomu sa treba vyhnúť?


Prírodná záhrada vylučuje používanie chemikálií. Netoleruje umelé hnojivá ani postreky. Je jej cudzie aj použitie rašeliny. Jej ťažbou sa ničia prírodné rašeliniská a kvôli nevyhnutnosti prepravy je navyše rašelina nositeľkou negatívnej ekologickej stopy. Chemické jedy zastúpené vo forme postrekov zasa dokážu výrazne ovplyvniť a narušiť prirodzenú biologickú aktivitu v záhrade. Ničia totiž nielen škodlivé ale aj užitočné organizmy.


Ako sa úplne vyhnúť použitiu chemikálií v prírodnej záhrade? Stačí vyberať odolnejšie rastliny a ich kultivary, nepestovať to, čo nie je pre danú záhradu a lokalitu prirodzené a čomu by sa v nej bez úpravy podmienok nedarilo. Dôležité je dopriať zvoleným rastlinám to, čo v skutočnosti vyžadujú a nesadiť ich tam, kde nebudú mať zabezpečené optimálne podmienky. Ak rastliny napadnú choroby a škodcovia, je lepšie zvoliť niektorý z biologických ochranných prostriedkov, prípadne uplatniť opakovane staré a osvedčené recepty – napríklad výluhy z niektorých rastlín. Umelé hnojivá rovnako možno nahradiť niektorými výluhmi a zákvasmi, uplatnením zeleného hnojenia alebo využívaním kvalitného kompostu.

 

ekozahrada7

 

Navonok neusporiadane, v skutočnosti dômyselne


Prírodná záhrada nie je o sústavnom ničení buriny ani pravidelnom obrábaní pôdy. K jej oceniteľným prednostiam patrí, že nevyžaduje príliš veľa času na údržbu, dokonca ani veľa peňazí. V záhrade, kde sa záhradníči v súlade s prírodou sa ani nič nevyhadzuje, nevynáša na verejné smetiská, ani nepáli. Konáre, zvyšky kôry, burina (ideálne bez semien), pokosená tráva, slama, napadané listy alebo rôzne zvyšky rastlín poskytnú po vhodnej úprave ďalší úžitok. Jednou z možností je biologický odpad skompostovať a získať tak prirodzené hnojivo alebo ho v ešte nerozloženej a upravenej forme použiť ako hodnotnú nástielku.


Hoci prírodné záhrady pôsobia na prvý pohľad neusporiadane a bez pravidiel, v skutočnosti z nich vyžaruje mäkkosť, prirodzenosť a harmónia. Ich kúzlo ale treba objavovať postupne a často ide o výsledok intenzívneho a dlhodobého vnímania každého jedného pobytu v takejto záhrade.


Prírodné záhrady vynikajú rastlinnou rozmanitosťou, fascinujúcou premenlivosťou, ktorá naopak mnohým moderným záhradám chýba. Pre moderne a rýchlo žijúceho človeka sú preto skvelým miestom na regeneráciu a načerpávanie nových síl. Aj preto by v nim nemali chýbať rôzne miesta na sedenie, oddychovanie a pozorovanie všetkej nádhery. Môžu byť príjemným útočiskom, netradičnou originálnou intímnou zónou, pritom bokom od neželaných pohľadov. Často sú počas sezóny zdrojom príjemných vnemov, hmatových, čuchových aj zvukových.

 

ekozahrada6

 

Veľa detailov, dokonalý celok

 

Založiť si v záhrade reprezentatívny trávnik, ten obkľúčiť živým plotom z tují, to nie je obraz ukážkovej prírodnej záhrady. Tá by mala pôsobiť rozmanitejšie a viac neprehľadne. Docielenie tohto pritom nie je vôbec zložité. V prírodnej záhrade vynikne sa skvele uplatní voľne rastúci živý plot, ktorý tvoria rôzne kvitnúce aj plodiace listnaté kríky. Na jar bohato kvitne, v lete zaujme sviežimi listami a na jeseň často okrem farebných listov prekvapí aj plodmi, ktoré môžu byť niekedy aj jedlé. Voľne rastúci živý plot je nielen dekoratívny ale aj prospešný. Neraz vytvára priestor pre užitočný hmyz, hniezdenie vtákov a zároveň môže byť zdrojom ich obživy.


K ďalším dôležitým súčastiam prírodných záhrad patrí kvetinová lúka, ktorá nahrádza klasický a na nízku výšku kosený trávnik. Nádherne kvitnúce lúčne rastliny sú atraktívne na pohľad, príjemné na dotyk a zároveň sú príťažlivé pre užitočný hmyz. Stačí aj menšia kvetinová lúka a rovnako dokáže splniť svoj účel. Kvetinová lúka nie je navyše v porovnaní s klasickým trávnikom náročná na starostlivosť. Kosiť ju treba len asi trikrát za rok.


Prirodzené porasty


Tie môžu vytvoriť aj vďaka samovýsevu rozmnožené rôzne okrasné rastliny. Bohato rozrastené rastliny potom chránia a pokrývajú pôdu, tá tak rýchlo nevysychá a vyznačuje sa vyššou činnosťou prospešných mikroorganizmov. Ak sa medzi týmto rastlinami objaví burina, netreba ju vždy likvidovať. Mnohé druhy burín patria medzi liečivé rastliny alebo môžu mať zatiaľ málo známe kuchynské využitie.


Príjemnou súčasťou prírodných záhrad sú aj zmiešané kvetinové záhony, ktoré pozostávajú z nenáročných a dlhšie alebo opakovane kvitnúcich trvaliek a letničiek s jednoduchými kvetmi. Využiť môžete aj rôzne plané formy okrasných rastlín, jemné okrasné trávy alebo cibuľoviny. Okrem tohto záhona odporúčam rozmiestniť niektoré z vybraných kvitnúcich rastlín v záhone aj na iných miestach takejto záhrady.

 

ekozaharda4

 

Stromy a úžitkové hriadky


Priestor by v prírodnej záhrade mali dostať aj listnaté stromy alebo aspoň jeden. Na jar poskytnú útočisko pre hniezdiace vtáky, v lete sú zasa zdrojom blahodarného tieňa. Vhodné je uprednostniť dreviny bežné pre daný región, ideálne ovocné druhy, skvelou voľbou je vždy zachovanie zdravých pôvodných stromov.


Veľmi dôležité je tiež ponechať časť prírodnej záhrady, v odľahlejšej časti záhrady, v divokejšej podobe, bez ošetrovania a prehnanej celosezónnej pozornosti. Odložené konáre, staré pne, prípadne kamene prilákajú postupne rôzne druhy užitočných živočíchov. Môžete tu súčasne nechať rozrásť niektoré rastliny, ktoré môžu lákať drobný užitočný hmyz. Mimoriadne prínosné sú v prírodnej záhrade aj suché kvetinové múriky, ktoré si môžete vytvoriť na slnečných a suchších miestach.


Prírodná záhrada vám samozrejme môže priniesť aj úžitok. Úžitkové hriadky dokážu byť plné chutnej a zdravej zeleniny, samozrejme tá by mala rásť v osvedčených kombináciách (rastliny si vzájomne prospievajú) a najlepšie aj v spojení s niektorými kvitnúcimi rastlinami. Tie zasa prilákajú užitočný a opeľujúci hmyz. Chýbať by nemali ani ovocné rastliny, najmä kry bobuľovín, liečivé a koreninové rastliny. Zdravie rastlín, život v pôde a vyššiu úrodu môžete najlepšie ovplyvniť nielen uplatnením zmiešanej kultúry ale aj pravidelným striedaním plodín.

 

ekozaharda7

 

Mulčovanie


Na bezproblémový rast rastlín, kvalitu pôdy, jej ochranu pred silným slnečným žiarením a burinami a udržanie potrebnej vlhkosti pôdy vplýva v prírodnej záhrade aj mulčovanie. Všetok organický materiál, ideálne v posekanej alebo podrvenej forme môžete využiť na nastielanie pôdy v okolí pestovaných rastlín. Menej vhodné je využitie kôry, pretože v tomto prípade dochádza k nežiadúcemu čerpaniu živín z pôdy.


Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

Pin It