Zimná záhrada, ktorú možno využívať po celý rok. Taká bola predstava majiteľov rodinného domu neďaleko nórskeho Osla. Ponúkame vám malú inšpiráciu.

 

Shuecco uvod

 

Systémy zimných záhrad Schüco osadené elektrochromickým dynamickým sklom SageGlass® vytvorili rovnováhu medzi dostatočnou tepelnou izoláciou, tienením, odolnosťou proti vetru a zároveň luxusnými výhľadmi na okolie. SageGlass® je možné podľa potreby nehlučne elektronicky stmaviť či zosvetliť. Výsledkom je funkčný transparentný obytný priestor.


Charakteristika lokality


Rezidenčná oblasť Fürstlia na polostrove Snarøya západne od nórskej metropoly Oslo ponúka pre zimné záhrady ideálne podmienky. Impozantné výhľady na zalesnené ostrovčeky a brehy riek korunované západom slnka nad zátokou Oslofjord inšpirujú rezidentov k rozšíreniu ich domovov o transparentný obytný priestor, ktorý možno využívať po celý rok.


Hoci sa okolie Osla nachádza v rovnakej zemepisnej šírke ako Aljaška, vďaka Golfskému prúdu tu panuje miernejšia klíma. Aj tak sa ale priemerné teploty vyšplhajú do dvojciferných hodnôt len od mája do septembra a extrémne teploty nad aj pod bodom mrazu môžu udrieť kedykoľvek počas roka. Maximálne 10 dní zrážok mesačne potom zaručuje veľké množstvo slnečného svitu po celý rok. Zároveň je tu vďaka polohe na pobreží pomerne veterno.


Podobné klimatické podmienky kedysi predstavovali pre projektantov zimných záhrad vážne problémy, ktoré nebolo možné s dostupnými technológiami úplne vyriešiť a zabezpečiť tak komfortnú rovnováhu medzi tepelnou izoláciou, tienením, odolnosťou proti vetru a nerušenými výhľady na okolie.

 

shuecco 1


Správna kombinácia materiálov


Problémy s energetickými stratami sa postupom času podarilo prekonať vďaka kombinácii vysoko tepelne izolovaných rámových profilov a izolačného trojskla. V prípade tienenia sa používalo jediné účinné riešenie, a to vonkajšie slnečné clony, ktoré sa regulovali podľa poveternostných podmienok a teploty. Tento typ tienenia však po vysunutí obmedzuje výhľad. Navyše ho možno využívať len do určitej rýchlosti vetra a zároveň nemusí vždy vydržať nápor snehu.
Klientov z rezidenčnej oblasti Fürstlia nakoniec presvedčili výhody samozafarbovacích panelov z funkčného skla, ktoré sa hodili pre pultovú strechu zimnej záhrady pristavanej k ich domu. V spolupráci s firmou Saint-Gobain spoločnosť Schüco inštalovala sklenené výplne SageGlass® s elektrochromickou vrstvou do vybraných dverových, okenných a fasádnych systémov. Špecialisti na fasády z firmy Glassteam AS skombinovali toto inovatívne tieniace riešenie s hliníkovým systémom Schüco CMC 50 pre zimné záhrady. Riešenie vyniká ideálnymi konštrukčnými parametrami a kvalitnými teplo-technickými vlastnosťami, vďaka ktorým predstavuje ideálnu konštrukciu pre osadenie panelov s izolačným trojsklom.


Dynamické sklo


Inovatívna technológia SageGlass® je založená na dynamickom skle. Takzvané elektrochromické sklo možno podľa potreby úplne potichu elektronicky stmaviť či zosvetliť - buď automaticky, teda stlačením tlačidla alebo cez dotykovú obrazovku. Úplne individuálne tak možno regulovať prívod denného svetla, slnečného tepla a tienenia. Neobmedzený výhľad smerom do okolia zostáva zachovaný u každého stupňa stmavenia. Keďže systém nahrádza bežné mechanické slnečné tienenie, architekti môžu vytvárať úplne nové dizajnové fasády. SageGlass® sa tak stáva nielen ekologickou alternatívou žalúzií, lamiel a roliet, ale aj zárukou príjemnej izbovej klímy.


Svetelnú priepustnosť slnečnej clony Schüco s technológiou SageGlass® možno regulovať v štyroch stupňoch medzi 1 % až 60 %. SageGlass® tak vytvára svetlom presvietené priestory a príjemnú izbovú atmosféru aj za vysokých vonkajších teplôt.

 

shuecco 2


Riešenie pre prvé poschodie


Z dôvodu prísnej stavebnej regulácie v tejto oblasti bolo nutné presne dodržať rozmery aj konštrukčný typ pôvodnej zimnej záhrady, ktorá sa nachádzala na prvom poschodí. Pestrá škála stavebných prvkov ponúkaných v rámci systému Schüco CMC 50 umožnila napríklad rozložiť zaťaženie pomocou podporných stĺpikov, ktoré sa upevnili diagonálne k vonkajšej stene domu.


Zabudovanie vykurovacích jednotiek do podlahovej konštrukcie prebiehalo až po inštalácii profilov a osadení sklenenými panelmi. Vzhľadom k vysokej hmotnosti týchto panelov z izoločného trojskla a tiež umiestneniu zimnej záhrady na prvom poschodí použil zhotoviteľ fasády na osadenie elementov žeriav. Mohol tak upevniť na mieru vyrobené multifunkčné sklenené výplne na ich miesto rýchlo, bezpečne a bez akéhokoľvek poškodenia.


„Vonkajšie tienenie ovládané pomocou senzorov musí v prípade dosiahnutia určitej rýchlosti vetra a tiež pri snežení zostať z bezpečnostných dôvodov zasunuté,“ vysvetľuje Henrik Søgaard Karlsen, vývojár a výrobný riaditeľ zo spoločnosti Glassteam AS a pokračuje: „Počas slnečných a zároveň veterných dní - akých je v podobných pobrežných oblastiach pomerne veľa - preto nie je možné clonenie a tienenie so štandardnými systémami, alebo ak aj áno, tak v obmedzenom rozsahu. Naproti tomu naše riešenie umožňuje tienenie bez akýchkoľvek obmedzení, dokonca aj v daždi či vetre.“


Ak si obyvatelia domov želajú využívať zimnú záhradu celoročne ako rozšírenie obytného priestoru, je nutné v nej zabezpečiť teplotu v komfortnom rozmedzí - to znamená medzi 18° C a 21° C v teplejších obdobiach a maximálne 27° C v chladnejších obdobiach. Kombinácia tepelne izolovaného profilového systému s izolačným trojsklom (pultová strecha s panelmi SageGlass®) umožnila dosiahnuť uspokojivý výsledok, a to bez obmedzenia výhľadu von aj bez klimatizácie. V rámci tepelnej izolácie sa podarilo eliminovať prúdenie vzduchu blízko sklenených výplní, ktoré spôsobuje tzv. „plazivý chlad“ (creeping cold). Klienti z rezidenčnej oblasti Fürstlia si teraz môžu vo svojej novej zimnej záhrade zapáliť aj vonné sviečky, ktoré v starej zimnej záhrade kvôli prúdeniu vzduchu intenzívne plápolali a často zhasínali. Navyše odpadla nutnosť tepelného oddelenia priestorov domu a zimné záhrady - z hľadiska teplotných vlastností môže byť prepojená s nadväzujúcim obytným priestorom.

 

Informácie o projekte


Názov projektu: Zimná záhrada v súkromnom dome, Oslo, Nórsko
Projekt, výroba/inštalácia: Glassteam AS, Sellebakk, Nórsko
Dokončenie: december 2015
Riešenia Schüco použité v objektu:
Schüco CMC 50 – systém pre zimné zimné záhrady so sklenými panelmi SageGlass® v modrej farbe na pultovej streche
Schüco AWS 75.SI – okenné systémy
Špeciálne prvky: Panely z trojitého izolačného skla s termoizolačnou vrstvou, zabudovaným laminovaným bezpečnostným sklom vyrobeným z 2 x TSG, s distančnými rámčekmi typu Warm Edge a kryptónovou výplňou; tri sklené panely s elektrochromickou technológiou SageGlass® s modrou farbou v stropnej časti.
Dve zdola výklopné krídla Schüco AWS 75.SI zabudované po bokoch pre manuálnu ventiláciu.


Viac informácií o riešeniach Schüco na www.schueco.sk

 

Foto: Adam Stirling, Nórsko

 

PR

Pin It