Ohraničiť si svoju záhradu môžete rôznymi spôsobmi. Pri zvažovaní jednotlivých možností prihliadajte na štýl v akom sa nesie vaša záhrada. Najprirodzenejšie sú prútené ploty.

 

plotyprutie2019

 

Dostanete ich kúpiť v podobe dielcov, ktoré si jednoducho nainštalujete na už existujúce, najlepšie pletivové ploty. Dôležité je aby boli pôvodné ploty dostatočne pevné. Bezchybné by mali byť aj napínacie drôty na týchto plotoch. Na tie pripevníte jednotlivé dielce. Dostatočne stabilné by mali byť aj stĺpiky pôvodného pletivového plotu, aby nedošlo k nežiadúcemu vyvráteniu hotového prúteného plota.


Na výrobu prútených plotov sa najčastejšie využívajú lieskové alebo vŕbové prúty. Možné sú aj ich kombinácie. Na rozdiel od bambusových a rákosových rohoží ide o lokálny materiál, ktorý rastie aj voľne v našej prírode a v záhrade preto pôsobí autenticky.


Kde sa uplatnia?


Prútené ploty nachádzajú uplatnenie v tradičných vidieckych ale aj moderných záhradách, v rozlohovo väčších aj menších. Záhradám v anglickom štýle dodajú atraktivitu, môžu byť dokonalou kulisou pre atraktívne trvalkové záhony alebo výsadby okrasných tráv. Použiť sa dajú aj ako netradičná opora pre niektoré popínavé rastliny.

 

plotclanok

 

„Prútené ploty neodporúčam inštalovať po celej dĺžke plotu. Záhrada by pôsobila ako väzenie než oáza súkromia. Určite si vždy len jednu časť záhrady, kde takýto plot nainštalujete,“ radí Jiří Stiborek z ateliéru Flera a dodáva: „Nie je vhodné inštalovať prútené ploty do moderných minimalistických záhrad, k puritánsky čistým betonovo – skleným stavbám. Výsledok nikdy nebude pôsobiť dobre.“


Menšie formáty prútených plotov sa dajú využiť aj ako obruby vyvýšených záhonov. Tie sa vďaka nim môžu zmeniť na nepoznanie.

 


Aká je ich životnosť?


Prútené ploty sú vysoko funkčnou a dekoratívnou stenou, ktorá dokonale zaistí vaše súkromie v exteriérových priestoroch. Ich životnosť je približne 8 -10 rokov. Pokiaľ však budú správne impregnované, predĺži sa o ďalšie asi dva roky. Životnosť prútených plotov môžete podporiť aj tým, že ich zakryjete zeleňou popínavých rastlín.


Kvôli dlhšej životnosti je nevyhnutné prútené ploty aj správne orientovať. Ideálne „na výšku“, silné lieskové prúty sú potom v priamom kontakte s pôdou a prútená výplň smeruje vodorovne. Hroty na spodnej strane plotu je preto vhodné ponechať.


Prútené ploty majú obvykle aj svoju prednú a zadnú stranu. Z jednej strany vidieť zastrihnuté prútiky, táto strana by mala byť vždy otočené smerom ku konštrukcii na ktorú sa jednotlivé dielce montujú.

 

plotclanok2

 

Pravidlá montáže


Jednotlivé dielce z ktorých si môžete vytvoriť vo svojej záhrade atraktívny a originálny plot majú šírku 180 cm. Ak budete plánovať množstvo dielcov pre potreby výstavby plota, počítajte aj s prekryvom prútených polí aspoň o 10 cm. Pre jedno pole preto počítajte vždy už so šírkou 170 cm. Prútené dielce nie je možné krátiť na šírku – bez odbornej úpravy by prišlo k ich rozpletaniu a tým aj znehodnoteniu. Na takto upravené dielce sa navyše nevzťahuje ani záruka.


Dielce možno krátiť na výšku, ale aj v takomto prípade je to vhodné dobre zvážiť. Lepšie je objednať si hneď vyššie dielce. Pri neodbornom krátení takmer vždy dochádza k poškodeniu plota a ide o zbytočne vyhodené peniaze. Nezabudnite, že výška vybraného prúteného dielca by nemala po inštalácii prevyšovať existujúce pletivo alebo konštrukciu o viac než 20 cm.


Z estetického hľadiska je žiadúce hroty na hornej strane dielcov zastrihnúť pákovými nožnicami. Potrebné je však ponechať niekoľko cm nad výpletom aby sa jednotlivé dielce nezačali rozpletávať.


Vo všeobecnosti je montáž pletivového plota jednoduchá a rýchla. Inštalácia môžete zvládnuť svojpomocne alebo s využitím špecializovanej firmy. Na existujúci plot alebo pripravenú konštrukciu sa jednotlivé dielce pripevňujú aj čiernou elektrikárskou páskou. Na jedno pole majte pripravených asi 8 pások.


K pôvodnému pletivovému plotu je vhodné prútené plochy zachytávať na napínacie drôty, dôležité je prihliadať na to, aby boli prichytené hlavne silné zvislé prúty.

 

 

Pripravil: Daniel Košťál, v spolupráci s www.prouteneploty.cz  a Atelierom Flera
Foto: www.prouteneploty.cz

 

Pin It