Mať pri pestovaní rastlín k dispozícii vlastný kompost je na nezaplatenie. Vyrobíte si ho jednoducho, potrebujete však aspoň menší kompostér. Čo zohľadniť pri jeho kúpe?

 

komposter2019

Pokiaľ v minulosti bolo na kompostovanie vyhradené v záhrade menej nápadné miesto, dnes je to inak. Kompostér získava príťažlivejšiu podobu a môže byť zaujímavým doplnkom, napríklad modernej minimalistickej záhrady.


V ponuke sú kompostéry zhotovené z rôznych materiálov, rozmanitých veľkostí, tvarov a farieb. A samozrejme v rôznych cenách, často vyšších ak ide o kvalitnejšie prevedenie. Investícia tohto typu sa rozhodne vyplatí a nielen vtedy, ak sa uberáte cestou ekologického záhradníčenia.


Užitočného záhradného pomocníka, ktorým kompostér rozhodne je, si zaobstaráte nielen v kamenných predajniach, na záhradníckych výstavách, ale aj pohodlne - prostredníctvom internetu. V online obchodoch je navyše možnosť širšieho výberu a za často aj výhodnejšie ceny.


OSVEDČENÉ PRAVIDLÁ


Pestrá ponuka kompostérov na našom trhu je predpokladom, že si vyberie majiteľ vidieckej ale aj modernej mestskej záhrady. Ak máte na pestovanie rastlín k dispozícii terasu, vyberiete si kompostér aj sem. Aj na tomto mieste si totiž môžete vyrobiť kvalitný kompost a používať ho pri pestovaní okrasných rastlín v nádobách.


Výber vhodného kompostéra síce môžete prispôsobiť svojmu vkusu, avšak lepšie bude priblížiť sa k štýlu, aký v danej záhrade prevláda. Vo vidieckej záhrade viac vynikne jednoducho pôsobiaci drevený zásobník na záhradný bio odpad/kompost, než plastový kompostér podľa najnovších dizajnových trendov. Ten patrí skôr do mestskej záhrady.


Ak patríte medzi zručných domácich majstrov, môžete si kompostér vyrobiť aj svojpomocne. Nie je to zložité, dnes už nájdete množstvo návodov ako na to aj na internete. Trochu dreva, prípadne pletivo alebo staré tehly nájdete pri každom, hlavne staršom dome.


V záhrade vám postačí jeden kompostér, ale ak máte priestor a najmä väčšiu záhradu, môžete si zaobstarať aj dva. Kompostu nikdy nie je dosť, nezabudnite, že ide o najkvalitnejšie a najprirodzenejšie hnojivo pochádzajúce zo záhrady. A máte ho možnosť mať viac menej zadarmo.


MATERIÁLY


V súčasných záhradách sú najčastejšie zastúpené drevené a plastové kompostéry. Každý materiál má svoje výhody aj nevýhody. Drevo pôsobí prirodzene, navodzuje pocit harmónie, skvele zapadá do prírodných záhrad a vidieckych. Drevený kompostér nikdy nepôsobí tak nápadne ako plastový. Nevýhodou je nižšia trvanlivosť dreva vplyvom pôsobiacich poveternostných činiteľov a nevyhnutnosť ošetriť takýto kompostér ochranným náterom. Hoci sa to robieva, nie je príliš vhodné vystlať takýto kompostér nopovou fóliou a uzatvoriť tak medzery medzi jednotlivými drevenými latami v bočnej stene. Proces kompostovania tým môže utrpieť.


Dôležité je, aby bol kompostér zo spodnej strany otvorený, nemal by mať dno a z boku aby bol k tlejúcemu záhradnému odpadu zabezpečený prísun vzduchu.


Plastové kompostéry sú dnes najviac rozšírené, bezproblémovo dostupné, v rôznych veľkostiach a cenách, často vyšších. Vybrať si môžete otvorený a uzatvárateľný kompostér. Uplatnenie nájdu v rôznych typoch záhrad, najviac v tých moderných. Sú ľahšie, preto sa s nimi lepšie manipuluje a najmä majú vyššiu životnosť než drevené. Proces kompostovania je v nich rýchly, niekedy je ale problémové a komplikovanejšie prehadzovanie kompostu. Často tiež dochádza, hlavne u lacnejších variantov, k prehrievaniu a deformovaniu stien kompostéra. Preto treba vždy vyberať varianty zhotovené z tepelne stáleho plastu. Kvalitné výrobky sú vyrobené z mrazuvzdorného vysokohustotného polyetylénu, pokúste sa zohľadniť aj toto. Nezabudnite, že čím hrubšie steny kompostér má, tým bude stabilnejší, čo oceníte pri jeho napĺňaní. Časom niekedy aj farba plastu vybledne, kompostéry sa stávajú nepekné a v záhradnom priestore rušivé. Ak patríte k ekologickým priaznivcom, rozhodne dajte prednosť variantom z recyklovaného materiálu.


Plastový kompostér má aj tú výhodu, že si ho jednoducho poskladáte na vami zvolenom mieste, rovnako ho môžete aj zložiť a umiestniť inde. Cez dolné dvierka budete mať k dispozícii kedykoľvek hotový kompost, čo často chýba kompostérom z dreva.


Pri nákupe plastových kompostérov dbajte na to, aby mali dostatok otvorov cez ktoré bude prúdiť k hromadiacemu sa biodpadu vzduch. Oceniteľné jej aj vnútorné rebrovanie, vďaka tu sa nebude biodopad usádzať na stenách. Ideálny a praktický je mierne kónický tvar, dôležitá je možnosť odstrániť bočné steny čo umožní nevyhnutné prehadzovanie.


Napísal: Daniel Košťál
Foto: autor

 

Pin It