plot hornabachPloty a zásteny sú neodmysliteľnou súčasťou každého domu alebo chaty. Záleží iba na vás, či si vyberiete kovový, drevený alebo prírodný plot. Každý materiál má svoje výhody aj nevýhody. Dokonca sa nemusíte báť ani samotnej stavby.

Záhradné oplotenie má v prvom rade pomôcť chrániť pozemok. Na rozdiel od steny je jednoduchšie na konštrukciu a vzhľadovo nenápadné. Plot okolo domu má totiž mať aj dekoratívnu funkciu. Dotvára celkový vzhľad domu, dvoru, terasy aj záhrady. Pri výbere konkrétneho riešenia by ste preto mali brať do úvahy aj to, či zapadne do okolitej panorámy. Medzi najobľúbenejšie záhradné ploty patria kovové z pletiva, drevené alebo prírodné.

 

KOVOVÝ Z PLETIVA

 

Záhradné pletivo je väčšinou vyrobené z oceľových drôtov. Dôležitá je povrchová úprava, môže byť buď pozinkovaná, alebo potiahnutá umelou hmotou – PVC. „Pozinkované pletivo by sa malo natierať každé dva roky, aby nestratilo svoju farbu. PVC pletivo si naopak nevyžaduje žiadnu údržbu a výborne odoláva poveternostným vplyvom. Najrozšírenejšou farbou je tmavozelená, pretože splýva s okolitou prírodou a plot je tak nenápadný“, vysvetľuje Dávid Benda, odborník na záhradu z projektového marketu Hornbach.

 

Nevýhodou plotov z pletiva je iba obmedzená mechanická odolnosť, väčšia hmotnosť alebo sila by ich mohla deformovať. K montáži kovového plota je odporúčané použiť guľaté stĺpiky rovnakej povrchovej úpravy a typu ako je pletivo. Ďalej budete potrebovať napínacie a viazacie drôty, ktoré plotu dodajú potrebnú stabilitu. Predovšetkým stredný napínací drôt slúži k upevneniu plotového pletiva na viacerých miestach, tým je vylúčené prehnutie alebo zvlnenie plota.

 

DREVENÝ PLOT

 

Drevo je prírodný a veľmi estetický materiál, ľahko splynie so záhradou a okolitou prírodou. Do záhrady jednoducho drevo patrí. „Drevené ploty sú obľúbené vďaka rôznorodej ponuke vzorov a odtieňov. Môžete si vybrať ploty z lamiel, latiek alebo drevených mreží,“ hovorí D. Benda a dodáva: „Nevýhodou je nutnosť pravidelnej starostlivosti, pretože so správnym ošetrením rastie aj ich životnosť.“

 

Stavba dreveného plota je pomerne jednoduchá, pretože ho môžete zmontovať z hotových plotových dielcov. Pre postavenie sú dôležité stĺpiky zabetónované do zeme, alternatívou sú základové pätky, ktoré sa kladivom zatlčú do zeme. Na tieto stĺpiky upevnite držiaky plota, a to minimálne tri kusy na každú stranu. Na ne nerezovými skrutkami pripevnite prvky pohľadovej zábrany.

 

Zdroj a foto: redakcia, Hornbach

Pin It